Okulumuz 1989-1990 öğretim yılında, Kayseri eşrafından Arif Molu ‘nun anısına, oğulları tarafından öğretim yaptırılmış olup aynı yıl M. Hamdi Günal müdürlüğünde eğitim,öğretime başlamıştır. Eğitime Makina Bölümünde Almanca ve İngilizce hazırlık sınıfları ile başlamıştır. Öğretim binasına ek olarak 1991-1992 yılında 2 atölye,spor salonu ve 10 daireli lojman yapılarak teslim edilmiştir. Okulun binasının yapımında kardeşleri adına Karsu Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Faruk MOLU takip etmiş ve her türlü işlemlerinden sorumlu olmuştur.

Karsu, yaşadığı dönemde ismi Kayseri ile bütünleşmiş olan Arif Molu’nun son eseridir.Cumhuriyete kanat gerenler kuşağında olan Arif Molu, dinamik hayat kişiliği ve yaratıcı gücü ile Cumhuriyetin kuruluşunu izleyen ilk yıllarda siyasi hürriyetini kazanan Türkiye’nin ekonomide yaptığı hamlelerde yer alarak 1930’lu yıllarda Kayseri – Sivas, Afyon – Sandıklı ve Diyarbakır – Cizre demiryolları ile Niğde Gebere barajı,Kayseri Sümer Fabrikası sosyal tesisleri gibi projeleri gerçekleştirmiştir. İkinci dünya harbinden sonra 1950’lerde çalışmalarını tamamen Kayseri’ye yapmıştır.

Tarıma ve sanayiye yönelmiştir.Karasu vadisine su getirerek öncü çiftliğini kurarken özel ve toplu girişimciliğin (Halka açık) Kayseri’de ilk örneklerini vermiştir.

Kayseri Şeker Fabrikası, Orta Anadolu Tekstil Fabrikası bu eserlerindendir.Karsu tekstilin şirket kuruluşunu tamamlamış temel atma sırasında 1901 senesinde doğduğu Kayseri’de 23 Aralık 1973’de vefat etmiştir.Kendisinin yukarıda anılan eserleri dışında hatırasını yaşatmak üzere sanayiye kaliteli ara insan gücü (Ara Eleman) yetiştirmek üzere oğulları tarafından 1989 senesinde okulumuz Kayseri Arif Molu Anadolu Teknik Lisesi kurulmuştur

Mevlana Mahallesi Kocasinan BulvarıKocasinan/KAYSERİ
Telefon: 0352 -222 50 35

Fax: 0352 222 63 10

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2758
favori
like
share