Cyano nedir ?

Cyano deniz akvaryumlarında istenmeyen yosun/bakteri oluşumudur. Ufak oluşumlarla başlasada önlem ve tedbirleri alınmadığı sürece, ilerleyen ve devamlılığını sağladığı sürede akvaryumda "problem" niteliği taşıyabilir.
Cyano nasıl anlaşılır?

Özellikle deniz akvaryumuna yeni başlayanlar tarafından cyano ve coraline algae karıştırılır. Cyano, coraline a göre daha yumuşak bir yapıya sahip ve üzerine parmağınızla baskı yaptığınızda dağılmaya elverişlidir.

Akvaryumda cyano yu tetikliyen etkenler nelerdir ?

Akvaryum suyunda nitrat ve fosfat değerleri artış eğiliminde ise, kullandığınız lambaların kelvin değerleri yetersiz ve süreleri geçmiş ise, akvaryumunuzda yeteri miktarda akıntı yok ise ve kh seviyeniz olması gerekenin altında ise cyano oluşumu gözlemlenebilir. Bunlar birbirini tetikleyen unsurlardır.

Cyano oluşan bir akvaryumda neler yapılmalıdır ?

Akvaryumda su değerlerinde problem var ise, önerilen değerlere çekilmeli (su değişimleri, fosfat emiciler, kh artıırma gibi yöntemler kullanımı), aydınlatma ekipmanlarının değişim süresi ve kalitesi gözden geçirilmeli, akıntı miktarının az olması durumunda akıntı miktarını arttıracak ek ekipman ilavesi yapılmalıdır. Akvaryumda ışığa ihtiyaç duyan canlılar yok ise ışıklandırma süreleri minimuma indirilebilir. Mercan ve balıklarınıza aşırı yem vermekte, fosfata neden olacağından cyano oluşumunu tetikler.

Cyano akvaryumunuzda birşeylerin kötü gittiğinin habercisidir.Kısa dönemde akvaryum içerisindeki cyano oluşan bölümde sifonlama işlemi yaparak oluşum yok edilmeye çalışılsada, kalıcı ve yeterli bir çözüm şekli değildir. Temzilik ekibi içinde yer alan snail ve conch gibi canlılar, cyanonun bölgesel gelişiminin önüne geçebilir. Bitkisel ağırlıklı canlılarda bu bakteri türünü besin olarak kullanabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 618
favori
like
share