Deniz-liman işletmeciliği bölümü, işletmenin kuruluşu ve hukuki yapıları, finansman personel ve halkla ilişkilerden oluşan temel işlevler, planlama, örgütleme, yönetme ve etkileme, kontrol, karar verme, iletişim alanlarında kalifiyeli eleman yetiştirmeyi amaçlar.

Programın Amacı:
Deniz ve liman işletme programının amacı, kıyı kuruluşlarının işletmesi ile ilgili birimlerde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Deniz ve liman işletme programında temel gemicilik,ekonomi, deniz hukuku, deniz ticaret hukuku, meteoroloji, gemi yapısı ve dengesi, deniz elektriği ve elektroniği, işletme yönetimi, deniz acenteciliği, liman işletmeciliği, personel yönetimi, gümrük mevzuatı gibi dersler ve denizcilik İngilizcesi okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Deniz ve liman işletme programında okumak isteyenlerin hem fen hem sosyal bilimlere (özellikle hukuk, ekonomi ve işletmeyi) ilgili, bedence sağlam, dikkatli ve sorumlu kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Deniz ve liman işletme programını bitirenlere "Deniz ve Liman İşletme Teknikeri" ünvanı verilmektedir. Deniz ve liman işletme teknikeri limanlara giren ve limanlardan çıkan yüklerin gümrük işlemelerinin yapılması, gemilerin deniz ticaret hukuku kurallarına göre işletilmesi; denizcilikte çalışan personelin yönetimi alanında deniz işletmecisine yardımcı eleman olarak görev yapar, gerektiğinde küçük gemilerde kaptanlık yapabilirler.

Çalışma Alanları:
Deniz ve liman işletme teknikerleri denizcilik ve turizm sektöründe görev alırlar. Denizcilik sektöründe bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır


Deniz ve Liman İşletme Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

KOCAELİ - KARAMÜRSEL MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - YALOVA MESLEK YÜKSEKOKULU

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5598
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 24.06.2012 21:37
Dünya taşımacılığının %90’ı ülkemiz uluslararası taşımacılığının %85’i denizyolu ile yapılmaktadır. Diğer taraftan lojistik, dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan bir sektördür. Günümüzde üretici ve tüketiciler, daha düşük maliyetli ve daha kapsamlı entegre hizmetler talep etmektedirler. Lojistik, taşımacılık ve depolamanın yanı sıra dış ticaret, gümrük, paketleme, dağıtım gibi çok sayıda hizmetin entegre ve eşgüdümlü bir şekilde yapılmasını gerektirir. Dolayısıyla deniz işletmeciliğinin lojistik planlamalara, lojistik şirketlerin de uzman denizcilik işletmecilerine gereksinimi vardır. Limanların özelleştirilmesiyle birlikte denizcilik sektörü farklı bir boyut kazanmış ve dinamik hale gelmiştir.

Üniversite-Sanayi İşbirliği

Okulumuz; ülkemiz ve Bursa ili dış ticareti ve lojistik merkezi olarak önemli bir yer tutan Gemlik Serbest Bölgeye ve Gemlik Limanlar Bölgesine 3 Km mesafede bulunan Uludağ Üniversitesi Gemlik Sunğipek-Asım Kocabıyık Yerleşkesi içerisinde yer almaktadır. Bulunduğumuz bölgenin avantajlarını kullanarak Türkiye’de ilk olan Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı için Üniversite-Sanayi İşbirliğini Gemlik Liman Bölgesinde yer alan Borusan Lojistik Gemlik Liman Tesisleri ile gerçekleştirdik. Yapılan protokol ile kayıt yaptıran öğrencilerimizden başarılı olanlar 3. ve 4. yarıyılda 24 hafta boyunca; Borusan Lojistik ile yaptığımız Üniversite-Sanayii İşbirliği kapsamında; Borusan Lojistik Gemlik Liman Tesislerinde staj yaparak daha öğrenciyken aldıkları teorik bilgileri tecrübe etme fırsatı yakalamaktadırlar.

Ders Planları

Ders İçerikleri

Çalışma Alanları

Deniz ve liman işletmeciliği bölümü mezunları denizcilik ile ilgili çeşitli firmalarda, armatör şirketlerinde, gemi acentelerinde, lojistik şirketleri denizcilik departmanlarında, limanlarda, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında, ilgili sivil toplum örgütlerinde istihdam edilebilmektedirler.


Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları

· Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi
· Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
· Denizcilik İşletmeleri Yönetimi
· İşletme
· Lojistik YönetimiÖSYM Bilgileri

Öğrenim Dili : Türkçe
Puan Türü : YGS – 6
Süresi : 2 Yıl (+ 1 Yıl İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı)


Program Başkanı: Öğr.Gör.Emrah Murat TACAR