Trabzonspor, Almanya'da ''Trabzonspor'' ismini kendi adına tescil ettiren ve daha sonra bu ismi satmak isteyen kişi hakkında açtığı davayı kazandı.

Trabzonspor kulübü'nün Almanya'daki avukatı Hakan Taşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu kişinin ''Trabzonspor'' ismini kendisi üzerine 2002 yılında Münih Patent Dairesi'nde tescil ettirdiğini, 2005 yılında bu durumu ortaya çıkarttıklarını ve bu kişiye ''Trabzonspor'' ismini kullanmaması yönünde yazılı bir uyarı mektubu gönderdiklerini ifade etti.

Taşkın, bu kişinin kendilerine herhangi bir cevap iletmediğini ve 2007 yılında bir adım daha ileri giderek internet üzerinde açık artırmayla ''Trabzonspor'' ismini 1,5 milyon Avro'ya satışa çıkarttığını, bir gazetenin de isim hakkının kendisinde olduğunu iddia ettiğini söyledi.

Bunun üzerine Münih Patent Dairesi'ne, söz konusu kişinin bu konuda isim hakkına sahip olamayacağını ve ''Trabzonspor'' isminin kötü amaçlı kullanılmaya çalışıldığını bildirdiklerini, incelemenin uzun süreceği göz önünde bulundurularak Münih Eyalet Mahkemesi'nde de bu kişi hakkında dava açtıklarını ifade eden Taşkın, ''Patent dairesi incelemelerini tamamladı ve 'Trabzonspor' tescilini kayıtlardan sildi. Mahkeme de patent dairesinin bu kararına uydu ve bizi haklı buldu'' dedi.

Bu kararı beklediklerini belirten Taşkın, söz konusu kişinin niyetinin ''Trabzonspor'' ismini tescil ettirerek Trabzonspor'u baskı altına almak ve bundan maddi çıkar sağlamak olduğunu kaydetti.

Taşkın, mahkeme kararının diğer bu şekilde maddi çıkar sağlamak isteyen kişilere örnek teşkil etmesini ümit ettiğini sözlerine ekledi.

Bunun bir ceza davası olmaması nedeniyle ''Trabzonspor'' ismini kendi adına kullanmaya çalışan kişinin sadece mahkeme masraflarını ödeyeceği bildirildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 413
favori
like
share