Ticaret ve Sanayi yönünden gelişme içerisinde olan Kırıkkale İlinin bu alanda yeterli sayıda ve nitelikte eleman ihtiyacını karşılamak için 1969-1970 Eğitim ve öğretim yılında Mehmet Işıtan İlköğretim Okulu binasında hizmete açılmış, 1970-1971 öğretim yılında Cumhuriyet Ortaokulunda, 1971-1972 Eğitim-Öğretim yılında kiralık bir işyerine taşınmış ve 6 yıl burada eğitim öğretim yapmıştır. 1977-1978 Eğitim ve Öğretim yılında Kırıkkale Lisesinin eski binasına taşınmış ve burada 2 yıl kalmıştır. 1979 – 1980 Eğitim ve Öğretim yılında Kırıkkale Yaylacık İlkokulu binasına, 1980-1981 Eğitim ve öğretim yılında Kırıkkale İmam-Hatip Lisesi binasına taşınarak eğitim öğretimine devam etmiştir. 1983-1984 Eğitim ve Öğretim yılının ikinci yarısında 26/12/1984 tarihinde yeni yapılan Yaylacık Mahallesindeki kendi binasına taşınmış olup 1990-1991 Eğitim ve Öğretim yılında bünyesine Anadolu Ticaret Meslek Lisesi katılmış ve 1994-1995 Eğitim ve Öğretim yılı sonuna kadar burada kalmıştır.
1995-1996 Eğitim ve Öğretim yılında İlimizde Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin açılması ile Okulumuz Kırıkkale Valiliği’nin Olur’ları doğrultusunda Kurtuluş Mahallesindeki Akşemsettin İlköğretim Okulunun eski binasına taşınmıştır. 4 yıl burada kaldıktan sonra 1999-2000 Eğitim ve Öğretim yılında yeniden Yaylacık Mahallesindeki kendi binasına taşınmış ve halen eğitim ve öğretimini burada sürdürmektedir.

OKULUN FİZİKİ YAPISININ TANITIMI
Okulumuz 20 dersliklidir.
Ayrıca öğrencilerin eğitiminde kullanılmak üzere 1 adet konferans salonu, 1 adet çok amaçlı salon, 1 adet kütüphane, 1 adet kantinimiz mevcuttur. Çok amaçlı salonda voleybol filesi, hentbol kaleleri, masa tenisi ile sosyal ve kültürel etkinliklerde kullanılmak üzere sahne mevcuttur. Bu salondan Okulumuz öğrencileri ile birlikte çevre okul öğrencileri de faydalanmaktadır.
Dersliklerin Kuzey cepheye yapılmış olması kış aylarında ısınma problemi meydana getirmektedir. Isı kaybını önlemek amacıyla pencereler PVC yaptırılmış fakat Okulun Fuel-Oil yakıtlı olması nedeniyle ödenek yetersizliği oluşmuş ve dolayısıyla ısınma problemini giderememiştir.

FİZİKİ İMKANLAR

1-Okulumuzda 4 (dört) adet bilgisayar laboratuarı mevcut olup, bunun 1 tanesi Bilgi Teknolojisi sınıfı olarak düzenlenmiştir. Laboratuara projeksiyon cihazı konulmuş, öğretmenlerimiz bilgileri duvara yansıtmak suretiyle öğrencilerin konuları hem görsel hem uygulamalı bir şekilde öğrenmeleri sağlanmıştır.
2-Diğer 3 bilgisayar laboratuarımızda her öğrenciye bir bilgisayar düşecek şekilde düzenlenmiştir.
3-Okulumuzda çok amaçlı spor salonumuz hem bizim hem de bölgemiz okullarının ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Spor salonunda voleybol direk ve ağları, hentbol kaleleri, masa tenisi araç ve gereçleri vardır. Ayrıca Okul bahçesinde basketbol potası ile futbol kaleleri mevcuttur.
4-Okulumuzun Meslek Lisesi olması nedeniyle piyasada geçerliliği bulunan defter ve belgelerin nasıl tanzim edildiği, hangi iş ve işlemlerde kullanıldığı konusunda Muhasebe Laboratuarı tanzim edilmiş ve Muhasebe ile ilgili bazı dersler burada yapılmaktadır.
5-Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinin işleneceği bir Fen Laboratuarımız ile Tarih derslerinin işlendiği, tarihi bilgi ve belgelerin toplandığı bir tarih laboratuarımız mevcuttur.
6-Ayrıca öğrencilerin film ve slayt gösterilerini izleyebileceği, öğretmenlerin toplantı yapabileceği bir toplantı salonumuz mevcuttur.
7-2000’ e yakın kitabı ile bir kütüphanemiz vardır.
8-Öğrencilerin ve personelin öğle arasında ihtiyaçlarını karşılayabilecek büyük bir kantinimiz mevcuttur.

EĞİTİM-ÖĞRETİM
Öğrenci Sayısı : Ticaret ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde toplam 450 öğrenci mevcut olup, sınıf başına yaklaşık 20 öğrenci düşmektedir.
Okulumuz 20 dersliklidir. Ticaret Meslek Lisesinde 15, Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde 7 şube mevcuttur. Ticaret Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri 2 gün Okula 3 gün işyerlerine gitmektedirler.
Öğrenci sayısını artırmak amacıyla Ticaret Meslek Lisesine 3 Alan açılmıştır. Ancak YÖK’ün uyguladığı katsayı eşitsizliği nedeniyle başarılı öğrenciler Ticaret Meslek Lisesini tercih etmemektedirler.

ARAÇ – GEREÇLER:
* 4 adet Bilgisayar Laboratuarı ile yaklaşık 100 adet Bilgisayarı,
* 2 adet Projeksiyon cihazı,
* 2 adet fotokopi makinesı,
* 1 adet çoğaltma makinesı,
* 2 adet tepegöz cihazı,
* 2 adet DVD player
Adresuna Caddesi - Yenimahalle - KIRIKKALE 71100

Tel: 0.318.2242626
Fax: 0.318.2242688

Beğeniler: 4
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2845
favori
like
share