Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erbil Dursun, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığında kadınlarda en önemli risk faktörünün menopoza girmek olduğunu belirtti.

50 yaş üzerindeki her 2 kadından biri ve her 8 erkekten 1’inin kemik erimesine bağlı kırığa maruz kalabildiğini vurgulayan Dursun, risk faktörlerini şöyle açıkladı: “Menopoza girmek kemik erimesi hastalığı için en önemli risk faktörüdür. Menopoz sonrası kadınlarda herhangi bir risk faktörü olmadan da yüksek oranda kemik erimesi olma ihtimali vardır. Menopozda kadınlık hormonu düzeyi çok azalır. Erkeklerde düşük erkeklik hormonunun kemik yoğunluğu üzerindeki etkisi kadınlardaki kadınlık hormonu eksikliğinde olduğu gibidir. Egzersiz yapmamak, sigara alkol kullanımı, D vitamini eksikliği, kalsiyum eksikliği diğer risk faktörüdür” dedi.

ÖNLEME
Kocaeli Üniversitesi aynı bölümün öğretim üyesi Prof. Dr. Nigar Dursun da, kemik erimesinin önlenebilir olduğunu ifade ederek herkes için alınacak ilk önlemin yeterli kalsiyum desteği ve uygun egzersiz olduğunu anlattı.

Gençlik dönemindeki kemik kütlesine ulaşmak, yaşlılıkta kemik kaybını önlemek için her gün kalsiyum içeren yiyeceklerle beslenilmesi ve D vitamini alınması gerektiğini vurgulayan Dursun, yapılabilecek egzersizleri de şöyle açıkladı: “Kemik kütlesinin korunmasında vücuda ağırlık bindiren egzersizler en yararlı olanlardır. Yürüyüş, dans, tenis, tırmanma, merdiven çıkma bu tür egzersizlerdir. Haftanın en azından 3-4 günü yaklaşık 45 dakika bu egzersizler yapılmalıdır” dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 389
favori
like
share