Beş dakika daha uyutmayan saatler
Eğer sabahları uygun bir zamanda uyanamıyor ya da saatinizin alarmını kapatıp birkaç dakika daha uyumaktan kendinizi alıkoyamıyorsanız müjde: Artık sizi yataktan kaldıran, hatta fırlatabilen çalar saatler var.

Sabahları yataktan kalkmak birçok kişiye zor geliyor. Bu yüzden kimi çalar saatini kapatıp uyumaya devam ediyor kimi cep telefonunun alarmını beş dakika daha ileriye kuruyor.

İşte tasarımcılar bu uyanamama problemine çare buldu. Bazıları bu saatleri tasarlarken, uykumuzu kaçıran sineklerden ilham aldı. Bazıları ise yataktan dışarı çıkmamızı sağlamak için saklambaç oynamaya davet ediyor.

Hoş kokularla uyandırıyorMing Hsu’nun tasarladığı saat modern bir sanat eseri gibi. Gece lambası olarak da kullanılabiliyor. Alarmı kurduğunuz saate yaklaşırken odaya hoş kokular yayıyor ve müzik sesi veriyor.

Son olarak önceden seçtiğiniz rahatlatıcı bir görüntüyü odanızın duvarlarına yansıtarak güzel bir atmosferde uyanmanızı sağlıyor.

Saklambaç oynuyorMassachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Gauri Nanda, uyanamama probleminden mustarip olanlar için saklambaç oynayan bir saat tasarladı.

Clocky iki tekerleği olan oyuncak bir arabaya benziyor. Alarm çaldığında saat bulunduğu masadan zıplıyor ve odanın içinde saklanacak bir yer buluyor. Ve siz yataktan çıkıp saati bulana kadar alarm çalmaya devam ediyor.

Halıya basmadan susmuyorBir başka çalar saat de Sofie Collin&Gustav Lanberg’in tasarladığı halı saat. Bu saat de sizi ayağa kaldırarak uyandırmayı hedefliyor.

Bir halıya benzer alarmı kapatmak için ayağa kalkmak ve saatin üzerine basmak zorundasınız. Eğer bu alarmı yatağınızdan uzağa yerleştirirseniz, sabahları vaktinde yatağınızdan kalkacağınız kesin.

Uçan alarm


Blowfly’ın tasarımcısı Ena Macana ilhamını uyumaya çalışırken, vızıldayıp sinirlerimizi bozan sineklerden almış. Bu cihaz uyanmanız gereken saatte yerinden fırlıyor ve yatağınızın üstünde helikopter sesiyle dönmeye başlıyor. Alarmını kapatmak için onu havada yakalamak ve yerine takmak zorundasınız.Çiftlere titreşimli yüzüklerMeng Fendi’nin tasarladığı Ring özellikle farklı saatlerde uyanan çiftler için. Alarmı, parmağınıza sardığınız elastik bant aracılığıyla çalışıyor.

Alarmı iki farklı saate kuruyorsunuz ve parmağınıza size ait bandı sarıyorsunuz. Saat hiç ses çıkarmadan, elinize titreşim göndererek sizi uyandırıyor. Böylece yanınızda uyuyan kişiyi uyandırmadan yataktan kalkabiliyorsunuz.

Yapbozu tamamlamadan sesi kesilmiyorUyanma vaktiniz geldiğinde, alarm çalmaya başlıyor. Aynı anda saatin üstündeki yapboz parçaları da fırlayarak etrafa yayılıyor. Siz onları toplayıp yerlerine yerleştirmeden de alarm zili susmuyor. Böylece sabahları ufak bir beyin jimnastiği ile uyanmış oluyorsunuz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 701
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 10.04.2009 18:55
eyvah ezgide fırlatanlardan ,
ben çözüm buldum hiç uyumuyorum
uyanma sorunumda olmuyor bu yüzen
EZqiiiii Tarih: 10.04.2009 18:52
İyiki bizim ewde böLe bişi yoq hepsini kırarım
Rüya Tarih: 10.04.2009 18:52
Seninkiside psikolojik şiddete giriyor daha fena
AYIŞIĞI Tarih: 10.04.2009 18:50
bende kahvaltıdan önce mutlaka türk kahvesi içerim alışkanlık
kahvemi bitirene kadar banada dokunmasalar iyi olur,
gerçi şiddet kullanmam ama tersleyebilirim
Rüya Tarih: 10.04.2009 18:43
Üff sorma Ayışıgı hemde nasıl Örnegin uyandıktan sonra ilk 1 saat konusmam, suratım pek gülmez falan.O yüzden beni tanıyanlar sabahları benimle cok fazla görüsmek istemezler:72:
AYIŞIĞI Tarih: 10.04.2009 18:27
hımm sabahları tehlikeliyiz yani biraz öylemi
Rüya Tarih: 10.04.2009 18:23
Benim gibi uyanmaya direnenler icin harika.Ancak bunların kırılmaması lazım cunkı nasıl bir sinirle uyanacagım belli olmuyor:72:
SU-PERISI Tarih: 08.04.2009 16:12
Titreşimli yüzükler çok güzelmiş saol canım.
Sylar Tarih: 08.04.2009 10:47
Ayy... Bunlar ne? İnsan uyumak istesin. Bunların hepsi boş.
Şahsen bu tür şeylere ihtiyaç duymadan kalkabiliyorum şükür. Ama o 5 dk. güzel oluyor yahu.