Gerçek aşk öz güvene dayalı ilişkilerde yaşanabilir.
Sağlıklı ilişkiler belirli bir mesafe gerektirir, bireysel farklılıkların korunması aşk ve sevgi açısından olumlu gelişmeler sağlayacaktır.
...

Öz güven ile kendine güven hep karıştırılır. Kendine güveni yüksek, karizmatik, başarılı bir kişinin öz güveni çok düşük olabilir. Kendine güven, dış kaynaklardan başarı, statü, ün, para ve güzellik ve bu tür şeylerden beslenir. Oysa öz güven kişinin kendini koşulsuz kabul etmesinden ve sevmesinden gücünü alır. Öz güveni yüksek olan kişiler sevgiye ihtiyaç duymadan, koşulsuz sever. Yüksek öz güvenli birinin yanında kendiniz olabilirsiniz ve hata yapmaktan çekinmezsiniz. Öz güveni düşük olan kişi ise sevgiye umutsuzca ihtiyaç duyar. Sevgiyi alamazsa zorla talep eder. Yine başarılı olamazsa "[COLOR="darkred"]ya benim olursun ya toprağın" saplantısıyla öldürebilir.Sadece öz güveni çok düşük kişiler bunu yapabilir.
...

Kendini sevmeyen bir kişinin başka birini gerçekten sevmesi imkansızdır.Böyle biri, sevdiğini zannettiği kişiyle birlikte olduğunda onu bir nesneye dönüştürür yani kendine mal eder. Onun kimliğinin kendine özgü yanlarını, benzersizliğini kabul edemez, onu kendi istediği kişi olmaya zorlar.
....

İlişkinizde merak ve keşfetme olsun. Gizemin kararında olması ilişkileri canlı tutar

Her yapılan konusunda bilgi verme yaklaşımının temelinde ''hesap sorma''nın bulunur. Bu durumda her şeyi birlikte yapmak gerektiği düşüncesi vardır. İlişkide duygusal şiddet hemen daima kuraldır. Yargılama, suçlama, aşağılama gibi yıkıcı eleştiri, değiştirme isteği ve zorlaması vardır. Onunla birlikte olmak için hep ödün vermeniz gerekir. Fiziksel şiddet de sık görülür.
...

Günde onlarca kez görüşme ve mesajlaşmanın aşkın güçlü bir kanıtı değil ilişkiyi yıpratan bir bağımlılıktır.İlişkinin bitmesi olasılığına açık olun. " Seni sonsuza kadar seveceğim" sözünü ne kendiniz verin ne de karşınızdakinden isteyin. Ne olursanız olun kendiniz olun. Sezen Aksu'nun şarkısında söylediğini yapmayın, yani "[COLOR="darkred"]sevdiğinizde tutuklu kalmayın". Bırakın ilişkiniz sizi özgürleştirsin.

Psikiyatr Dr. Sümer Öztanrıöver

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 876
favori
like
share