Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu

Açıklamalarda Bulundu
Atom karınca işbaşında
08 Nisan 2009

Trabzon Belediye başkanlığı görevine seçilen Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu daha koltuğunu ısıtmadan haber61 e çarpıcı açıklamalar yaptı.
Seçimleri ona hangi vaatleri kazandırdı? Seçim çalışmaları sırasında en fazla hangi konuda kendisine talep geldi ?
Seçimi kazandığında onu ilk arayan kimdi? 29 Mart gecesi oy sayım işlemi sürerken kendisini arayan Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile ne konuştular? Başbakan Erdoğan ona hangi lakabı taktı?
Trabzonspor'un Akyazı projesine ne gibi katkılar verecek? Çömlekçi Kentsel dönüşüm projesinin en büyük destekçisi kim ? Ayasofya ve Erdoğdu Çömlekçi projelerinin maliyeti ne kadar?
Belediye'de kaç başkan yardımcısı ile birlikte çalışacak ,göreve yeni başkan yardımcısı atayacak mı ? Çanalioğlu'nun yardımcılarını değiştirecek mi ?
Trabzon'u 5 yıl süreyle yönetecek olan Trabzon'un çiçeği burnundaki Belediye başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Genel Koordinatörümüz Orhan Çavuşoğlu ve Genel Yayın Yönetmenimiz Selahattin Aydınlı'nın sorularına içtenlikle yanıt verdi.

AK Parti�. Toplamda % 39 oranında oy aldı. Ülke genelinde partimizin oylarında düşüş yaşandı Trabzon'da ise oy oranımız arttı. Bize bu seçimde �Çalışın, hizmete devam edin mesajı verildi�


-Yardımcılarınız ekibiniz belirlendi mi?
Şu an itibarı ile yardımcılarımı belirlemiş değilim. Şu an sadece acil görevdeki arkadaşları belirledik ,Başkan yardımcıları falan belirlenmedi . Bu konuda acele eden birisi de değilim. Performansı iyi olan arkadaşlarımızla yola devam ederiz . Performansa ayak uyduranları ,çalışmalara adaptasyon sorunu yaşamayanları n görev yerleri kararlaştırılır. Şu an başkan yardımcılarını tespit etmiş değilim.
-Kaç kişi ile çalışmayı düşünüyorsunuz, bir plan yaptınız mı?
Trabzon Belediyesinde 6 başkan yardımcılığı kadrosu var. Ancak ben şimdilik 6 başkan yardımcısı ile çalışmak düşüncesinde değilim. Görevde olan , İş yürütebilen, hizmet üreten arkadaşlarımız, bir tane de olsa iki tane de olsa onları değerlendirmeye devam edeceğim .İllada 3 personel 3 de Belediye Meclisinden olmak üzere 6 başkan yardımcısı yapalım diye bir düşüncemde yok. Bu süreç içerisinde arkadaşlarımızı değerlendireceğiz. Bu değerlendirme çerçevesinde ya yeniden görevlendirme yapacağız veya yapmayacağız. 1 veya 2 başkan yardımcılığı görevi şimdilik boşta kalabilir. Bu sayı ihtiyaca ve yürütülecek olan işlere göre belirlenecek. Mevcut idari ekipten yararlanmayı sürdüreceğiz. Kimseye siz artık devre dışısınız, kalkıp buradan gidin� şeklinde bir şey söylememiz söz konusu değil.
Trabzon'da işe İlk olarak çarpık yapışlaşmanın düzenlenmesi ve kentsel dönüşüm projeleriyle başlamayı planlıyoruz. İkinci olarak da Ulaşıma dair adımların atılması ve düzenlenmesi-Seçim süreci de dahil olmak üzere bugüne kadar karşılaştığınız Trabzon'un en büyük sorunu ne?
Gerek seçim sürecinde gerekse seçim sonrasında hemşerilerimizin işsizlikten ötürü bir iş talebi ile karşılaşıyoruz. Trabzon'da yaşayan 90 bin hane varsa bunların 3'te 1'ine bile Belediye'den istihdam sağlama olanağımız yok. Biz şehrimizdeki iş sahalarının açılmasını sağlamaya çalışacağız, takipçiliğini sürdürmeye çalışacağız. Vakıf Üniversitemizin açılmasına gayret edeceğiz. Gerek Kaşüstü'ndeki Eğitim ve Araştırma Hastanemiz, gerek Akçaabat'taki Devlet Hastanesinin tamamlanmasına gayret edeceğiz. Çarpık yapılaşmayı giderecek olan Kentsel Dönüşüm Projesinin adımlarını atmaya çalışacağız. Kanuni Sultan Süleyman bulvarı, Erdoğdu yolunun genişletilmesi ihalesi hazırlıklarını sürdüreceğiz. Hangi kaynaklarla hareket edebilirsek, onlarla hareketlerimizi sürdüreceğiz. Buralardan kentteki işsisziliğe bir çözüm üretilebilir.
-Anlattıklarınıza göre belediye kendi işlerinin yanı sıra, diğer sorunlarla da ilgilenecek. Bu işinizi zorlaştırır mı?
Zorlaştırmıyor. Çünkü belediye başkanı tüm şehrin sorunlarını mesuliyetini hissetmesi lazım. O sorumluluğu bulması lazım. İşsizlik sosyal bir problemdir. Bu da sosyal, ekonomik, kültürel problemleri beraberinde getirir. Bu kaos ortamının olmaması için,Belediye'nin ilke alanı dışında da bile olsa bu dertlerle de uğraşmak zorundadır. Çünkü bu problemler ilerledikçe kentin havasını bozabilir.
-Seçimi kazandığınızda Başbakanın sizi arayıp tebrik etti mi? Arayıp neler söyledi?
Seçim sonucundan çok memnun olduğunu ifade ettiler, tebrik ettiler. Her zaman imkanlar ölçüsünde Trabzon halkının destekçisi olacağını söylediler.

�Başbakanımızın Rizeli olması nedeniyle Trabzon'a da ayrı bir sevgisi vardır. Trabzon'u bu bölgenin lider kenti olduğu için de sayın Başbakanımız Trabzon'a ayrı bir önem ve sevgi vermektedir�.

-Başbakan Trabzon'a bir ayrıcalık tanıyacak mıdır?
Tabi ki tanıyacaktır. Kendileri zaten bu bölgenin insanıdır. Mutlaka tüm Türkiye'mizin Başbakanıdır. Ama ,Başbakanın Rizeli olması Trabzon'a da ayrı bir istek uyandırır. Trabzon'u bu bölgenin lider kenti olduğu için Trabzon'a ayrı bir önem ve sevgi vermektedir.
-Medeniyetler ittifakı toplantısında da Başbakan Trabzon'u önemli kentler arasına koydu. Başbakan Trabzon'un misyonunu belirledi mi yoksa kente bir başka misyon mu yükledi?
Trabzon eskiden beri hepimizin bildiği gibi tarihin, kültürün, sanatın, eğitim bölgesel lideri olarak fonksiyonlu görülmüştür. Sayın Başbakan bu özellikleri çok iyi bilmektedir. Trabzon'un misyonu evvelden beri bellidir. Trabzon aslında sporun sanatın kültürün başkentidir. Bu özelliği ön plana çıkarılmış olacaktır. En önemlisi eğitimdir. Trabzon üniversiteleri ile ve iyi eğitilmiş kadroları ile önemli bir kent.. Trabzon bir ticaret kavşağı idi. Önemli İpek yolu üzerinde ticari kurulumun geçmişten beri var olduğu bir lider kenttir. Gideceği yol da bellidir. Trabzon'un Misyonu da. Trabzon medeniyetlerin evvelden beri var olduğu bir kenttir. Medeniyetler İnsanlığın ortak değeridir. Medeniyetlerin yansıması da kültür ve sanattır. Buda Trabzon'da mevcuttur.
İşsizlik Belediye'nin ilke alanı dışında da bile olsa Belediye bu dertlerle de uğraşmak zorundadır. Çünkü bu problemler arttıkça kentin havasını bozabilir


-61 projenin içersinde üç önemli proje var. Çömlekçi Ayasofya ve Erdoğdu yolu .Maliyetleri ne kadar olur.
Bakın bu gün bir yerel gazetede Çömlekçi Kentsel dönüşümün proje maliyeti 15 trilyon civarında yazılmış. Ben Çölekçi'nin maliyeti 15 trilyon demedim. Bunu okuyan birisi, benim için !bu adam hesap yapmayı, toplama-çıkarma yapmayı bilmiyor� der. 15 trilyon Çömlekçinin değil Ayasofya'nın maliyetidir. Biz Ayasofya'nın istimlakını yapılması için TOKİ ve Kültür Bakanlığı ile iş birliği yapacağız. Erdoğdu yolu ise Karayolları ağına aldıracağımız bir projedir. İstimlak bedeli de 40 trilyon civarındadır. Önümüzdeki yıl ödeneklerin bütçeye konulmasını sağlamaya çalışacağız. Çömlekçi projesi Başbakanlığın bilgisi dahilinde olan bir projedir. TOKİ'nin de katılacağı ve ayrıca kendi içinde üreteceği birimlerinde finansmanına katılacağı bir projedir. Bu proje 200- 250 trilyonun altında bir proje değildir.

�Belediye'de mevcut idari ekipten yararlanmayı sürdüreceğiz. Kimseye �siz artık devre dışısınız, kalkıp buradan gidin� şeklinde bir şey söylememiz söz konusu değil�

-Trabzon'dan beklediğiniz oyu aldınız mı? Ne bekliyordunuz Trabzon'dan?
Beklediğim oyu aldım. Seçim sonunda kazanacağımıza inanıyor ve umut ediyorduk. Biz Genel seçimlerde 2007'de Türkiye genelinde AK Parti'nin aldığı oyun azcık daha üzerine çıkmış bulunmaktayız. Diğer kentlerde yaşanan düşüş Trabzon'da yaşanmamıştır. Bir diğer özellikte mahalli seçimlerin sonucunda halkın verdiği mesaj şudur: Seçimin tek galibi vardır, AK Parti�. Toplamda % 39 oranında oy alan AK Parti yine toplam bir hesapla kendisine yakın iki muhalefet partinin toplam oyları kadar oy almıştır. Bize bu seçimde verilen mesajda da �çalışın, hizmete devam edin� mesajıdır .Sonuç sürpriz olamadı, bu yönden rahattık. Seçimde iki önemli unsuru kullandık Birincisi ; Trabzon halkı 5 yıldır yerinde sayan bir belediye olduğunu biliyordu.
Bunu kendilerine arz ettik.
İkincisi de ; Trabzon'a neler yapmak istediğimizi arz ettik.
-İlk yapmayı düşündüğünüz proje nedir?
İlk olarak çarpık yapışlaşmanın düzenlenmesi ve kentsel dönüşüm. İkinci olarak da Ulaşıma dair adımların atılması ve düzenlenmesi. Aslında 61 projenin hepsi bizim için aynı önceliğe sahiptir.
�Seçimde iki önemli unsuru kullandık Birincisi ; Trabzon halkı 5 yıldır yerinde sayan bir Belediye olduğunu biliyordu.İkincisi de ; Trabzon'a neler yapmak istediğimizi arz ettik�


-Başbakanın sizi Atom karınca ya benzetmesi nasıl bir duygu sizin için?
Gurur verici bir duygu. Çünkü karıncalar sürekli çalışırlar. Biz de devamlı çalışmaya gayret edeceğiz.
-Başkan Sadri Şener yaptığı bir açıklamasında �bir çok kent yeni stadyum yapıyor biz Akyazı'yı yapamıyoruz .Avni Aker UEFA Kriterlerine uygun hale getirilemezse maçları kent dışında oynarsak Ben bunun altından kalkamam. Bunun hesabını sanırım siyasiler verebilir� şeklinde bir açıklama yaptı. Akyazı yapılabilecek mi

Akyazı projesinin Trabzon'a kazandırılması lazım. Ama en kolay nasıl yapılabilir öncelikli olarak buna bakmalıyız. A. Aker'in UEFA standartlarına uyarlanması ile ilgili bir çalışma da sürdürülüyor�

Biz her zaman Akyazı stadının yapımı için gayret göstereceğimiz ifade ettik. Akyazı projesinin Trabzon'a kazandırılması lazım. Ama en kolay şekli nasıl. Buna bakmalıyız. Bu nasıl olursa onunla yapılabilir. Ama orası detaylı bir çalışma gerektiren yer.
Proje alternatifleri incelenecek olan bir projedir. Fizibilite raporları incelenecek olan ne zaman ve nasıl Trabzon'a kazandırılacak olduğunun çalışmaları sürdürülecek.
Bu alanla ilgili bizde bir çalışma yaptık. Bura bizim projelerimizin içersinde olan bir yer. Ancak zaman veremem. Fakat Avni Aker'in UEFA standartlarına uyarlanması ile ilgili bir çalışma da sürdürülüyor. Bunu da takip ediyoruz. Sanırım sorun olmayacak.Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 657
favori
like
share