Doç. Dr. Levent Mete, uzun süre alkol kullanımının beyni etkileyerek zihin yetilerinde bozulmalara, bunun sonucunda ise erken bunamaya yol açtığını söyledi.
Doç. Dr. Mete, aşırı ve kontrolsüz alkol kullanımının, birey kadar toplumu da ilgilendiren bir sağlık problemi olduğunu belirtti. Alkolün yol açtığı en önemli sorunlardan birinin trafik kazaları olduğuna dikkati çeken Mete, alkolün zararlı etkilerinin topluma iyi bir şekilde anlatılması gerektiğini işaret etti. Mete, şöyle konuştu:
”Uzun süre alkol kullanımı beyni etkiliyor, zihin yetilerinde bozulmalara sebep oluyor. Bu durum bazı kişilerde erken bunamaya neden oluyor. Sinir sisteminde meydana gelen zedelenmelere bağlı olarak ayakta durma ve yürüme güçlükleri, denge bozukluğu ve bulanık görme ortaya çıkabilir. Alkol, mide ve bağırsakları etkileyerek ülser ve gastrit başta olmak üzere birçok sindirim sistemi hastalığına, kansızlığa, kalp hastalıklarına, duyu kayıplarına yol açabilir.”
-ALKOL BIRAKTIKTAN SONRA RAHATSIZLIKLAR YAŞANABİLİR-
Uzun süre düzenli alkol alan kişilerin bıraktıklarında bazı ruhi ve bedeni rahatsızlıklar yaşadığını ifade eden Mete, ellerde, dilde ve göz kapaklarında titreme, kol ve bacaklarda seğirme ve kasılmalar, baş ağrısı, çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, ağız kuruluğu, halsizlik ve uykusuzluk gibi yakınmaların olabileceğini ifade etti.
Bu belirtilerin bir hafta içinde yatıştığını ifade eden Mete, ağız ve boğaz kanserlerine alkoliklerin daha sık yakalandığını vurguladı. Mete, gebelik sırasında ağır alkol kullanan annelerin bebeklerinde zeka geriliği, kol ve bacaklarında doğuştan sakatlıklar olabildiğinin de altını çizdi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 424
favori
like
share
yılmazsan35 Tarih: 09.04.2009 10:20
Sayın arkadaşım dertleri,sıkıntıları alkol yada uyuşturucu maddeler ile anca ayılıncaya kadar unutabilirsin.Ya ayıldıktan sonra ne olacak.Dertlari ve sıkıntıları unutmak için devamlı sarhoş mu gezmek lazım,ama bizim öyle bir dert ortağımız var ki onu zikrettiğimizde ne dert,ne tasa,nede sıkıntımz kalıyor.O ortağın kim olduğunu arif olan herkes anladı ama ben senin için söylüyorum ALLAH (cc) bizler ona sığındıktan sonra hiç bir zaman boş çevirmemiştir.Anladığım kadarı ile sizde çareyi alkolde arayan bir insansınız,size tavsiyem sizde bir an önce ALLAH'a sığının ve gerçekleri görüp insalara yanlış mesajlar vermeyin.Acizane tavsiyemdir.

Ayışığı böyle bir konu işlediğin için Allah razı olsun,ellerine sağlık
LaigLeNoiR Tarih: 09.04.2009 03:25
Parası Var mı Var.
İşi Var mı Var
Ailesi Varmı Vardır Elbet
Evi Varmı Vardır Elbet
Arabası Var mı Vardır Elbet.

Doktor Bey Sen Sokakta Yürümüyorsun Galiba. Sokakların Halini Bilmiyormusun.
Konu Açılmışken Söylemek İstedim. o qÖrmicek Ama.
Doktor Bey Sen hiç Bir ŞarapçıyLa Oturup Dertleştin mi
ve ya Sen Hiç bir Eroinmanla veya ömrü siqara iÇmekLe qeÇen Bir Ki$iyLe DertLe$tin mi.
BunLarı Söylemek KoLay.
İn bi qÖr Ne Var ne Yok Park Kö$eLerinde.
Sonra Yaparsın Uyarını EywaLLah...