Amerikalı sinema oyuncusu. Kariyerine modellik yaparak başlayan Duhamel, All My Children adlı televizyon dizisinde oynadığı Leo Du Pres rolüyle Yardımcı Aktör dalında Emmy Ödülü kazandı.Josh Duhamel, reklamcılık yapan Larry David Duhamel ile beden eğitimi öğretmeni Bonnie Duhamel’in dört çocuklarından biri larak 14 Kasım 1972’de Minot, Kuzey Dakota’da dünyaya geldi. Anne ve babasının boşanmasından sonra annesi ve üç kız kardeşiyle (Ashley, Cassidy, McKenzie) birlikte yaşamaya başlayan Duhamel, liseden sonra Minot State Univercity’de (Minot Eyalet Üniversitesi) biyoloji bölümüne girdi ve aynı zamanda da üniversitenin Amerikan futbolu takımında oyun kurucu olarak oynadı. Duhamel, lise 2. sınıftan beri dişçi olmak istemesine rağmen bu bölümü çok az farkla kaçırmıştı.
Josh, mezuniyetinin ardından Kaliforniya’ya taşındı ve moda dergileri için fotomodellik yapmaya başladı. 1997 yılında IMTA (Uluslararası Modellik ve Yetenek Birliği) tarafından verilen Yılın Modeli ödülünü kazandı.

1999’da kariyerinin ilk rolü olan, bağımsız film The Picture of Dorian Gray’de, Dorian Gray rolünü oynadı. ABC televizyonun hazırladığı pembe dizi All My Children’da oynaması teklif edilen Duhamel, 1999-2002 arasında bu dizide rol aldı ve Leo Du Pres’i canlandırdığı rolüyle yardımcı aktör dalında Emmy Ödülü kazandı. ABC’nin yapımcıları Duhamel’in bu dizide oynamasını öyle çok istiyorlardı ki onun programına uyması için oynayacağı karakterin diziye giriş tarihi bir ay ertenlendi. Bu süre içinde, önceden çektirdiği ve sanat işlerini içeren bir kitapta yeralan çıplak bir pozu ortaya çıktı ve yeniden baskısı yapılan kitap yüksek satış rakamlarına ulaştı.Duhamel, 2003 yılında başarılı televizyon dizisi Las Vegas’da oynamaya başladı. James Caan’ının da oynadığı dizide Danny McCoy rolünü canlandıran Duhamel, 2004 yılında Win A Date With Tad Hamilton! adlı filmde başrol oynadı. Ortalama bir gişe başarısı sağlayan bu filmle iyice parladı. 2005 yılında Turistas adlı macera-gerilim filminde oynayan Duhamel, Eight Below adlı macera filminin kadrosunda açıklanmasına rağmen daha sonra onun rolü Paul Walker’a verildi.

Duhamel Ocak 2004’de uzun yıllardır sevgilisi olan model Kristy Pierce ile nişanlandı fakat ikili daha sonra ayrıldı. 2004 yılında Las Vegas dizisinin bir bölümünde konuk oyuncu olarak oynayan Black Eyed Peas solisti Stacy Ferguson (Fergie) ile görüşmeye başlayan Josh Duhamel, Brentwood, Los Angeles’da yaşıyor. Basketbol, futbol, golf ve kayakla ilgilenen aktörün burada bir de restoranı var.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 684
favori
like
share