19 Mayıs Dünya Hepatit Günü
Dünya nüfusunun 3’te biri Hepatit virüsüyle enfekte. Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi Hepatit B sebebiyle yaşamını yitiriyor. Korunmasız cinsel ilişki, vücut sıvısı ve kanla insandan insana bulaşan Hepatit B’nin, AIDS virüsü HIV’den daha bulaşıcı.

Bu yıl 19 Mayıs olarak ilan edilen “Dünya Hepatit Günü” dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği (VHSD), tedavi edilmediği takdirde siroz ve karaciğer kanserine yol açan Hepatit ile ilgili bilinçlenme çağrısı yaptı.

İstanbul’daki basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Irmak, viral Hepatitin, tüm dünyada halk sağlığını tehdit eden önemli bir hastalık olduğunu söyledi.

Irmak, “Dünya nüfusunun 3’te biri Hepatit virüsüyle enfekte. Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi Hepatit B sebebiyle yaşamını yitiriyor” dedi.

Hasan Irmak, korunmasız cinsel ilişki, vücut sıvısı ve kanla insandan insana bulaşan Hepatit B’nin, AIDS virüsü HIV’den daha bulaşıcı olduğunu anlattı.

Türkiye’de yaklaşık 4,5 milyon insanın Hepatit ile enfekte olduğunu, bu rakamın bu yıl 50 bin daha artmasının beklendiğini söyleyen Irmak, hasta ve hastalarla temas eden sağlık personeli, sağlık okulları öğrencileri, hemodiyalize giren hastalar, uyuşturucu kullananlar, ailesinde Hepatit enfeksiyonu olanlar, itfaiye personeli ve polis gibi yaralı ve hastalarla direk temas edenlerin, Hepatit riski taşıyan gruplar arasında olduğunu kaydetti.

Irmak, Türkiye’de bu hastalığın en sık 15-45 yaş arasında görüldüğünü dile getirerek, Sağlık Bakanlığınca yapılan aşılama çalışmalarıyla hastalığın yenidoğanlarda görülmesinin çok nadir olduğunu, 0 yaş grubunda bu yıl sadece 9 vakanın bildirildiğini anlattı.

YIL SONUNA KADAR 7,5 MİLYON ÇOCUK AŞILANACAK
Bakanlık tarafından ilköğretim okullarında başlatılan ücretsiz aşılama çalışmalarıyla 16 yaş altı tüm çocukların Hepatit B’ye karşı aşılanmış olacağını vurgulayan Irmak, bu yılın sonunda 7.5 milyon öğrencinin aşılanmasının tamamlanacağını bildirdi.

Irmak, Sağlık Bakanlığı bütçesinden aşılama için ayrılan payın 2002’de 22 milyon YTL olduğunu ve bunun 2008’de 161 milyon YTL’ye yükseldiğini söyledi.

Hasan Irmak, Sağlık Bakanlığı olarak bundan sonraki hedeflerinin, yetişkinlerde Hepatit’e karşı bilinçlilik ve duyarlılık oluşturmak olduğunu belirtti.

BÜYÜK ÇAPTA MÜCADELE
VHSD Başkanı İsmail Balık ise viral Hepatitin halk arasında sarılık olarak bilindiğini, virüsün en önemli iki tipinin Hepatit B ve C olduğunu anlattı.

Türkiye’de Hepatit B taşıyan insanların nüfusa oranının yüzde 5, hepatit C taşıyan insanların ise yüzde 1 olduğunu dile getiren Balık, doğu bölgelerinde Hepatit B taşıyıcıların daha fazla olduğunu söyledi.

Balık, “Koskoca bir Ankara nüfusu kadar insan hepatit B ve C ile karşı karşıya. Devletin, sivil toplum kuruluşları ve toplumun her ferdinin, bu büyük çaptaki hastalıkla mücadeleye katılması gerekiyor” diye konuştu.

Bu yıl 19 Mayıs’ın, “Hepatit Günü” olarak ilan edildiğini, 60 ülkede aktif olarak etkinliklerin düzenlendiğini ifade eden Balık, VHSD’nin, Hepatitin önemine dikkat çekmek, test ve tedavi konusunda insanları bilinçlendirmek üzere bu etkinliklere katıldığını söyledi.

KORUNMANIN ÖNEMİ
Korunmanın önemine değinen ve Hepatit’ten korunmanın tedaviden daha ucuz olduğunu belirten Balık, hastalık riski taşıyan faktörlerden de uzak durulması uyarısında bulundu.

Kuaförlerdeki tıraş ve manikür malzemelerinin hijyenik olmasının önemine dikkati çeken Irmak, şöyle devam etti:
“Dünyada 12 kişiden biri Hepatit taşıyor. Dünya çapında ’12 Kişiden Biri Ben Miyim?’ kampanyası yürütülüyor. Kuruluşlar internet sitelerinde Hepatit konusunda bilgilendirme yaparak kampanyaya katılıyor. Türkiye’de ise ’11 Kişiden Biri Ben Miyim?” demek ve sağlık kuruluşlarında test yaptırmak gerekiyor.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 403
favori
like
share