Dünya Sigarasız Günü bu yıl Dumansız Hava Sahası farkıyla yaşanıyor:
31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’nde
Havamızı Korumaya Devam Ediyoruz

“Tütün Mamulleri Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolüne Dair 4207 Sayılı Kanun” 19 Mayıs itibarı ile uygulamaya girmesinin ardından, Türkiye ilk Dünya Sigarasız Günü’nü halkın ortak kullanım alanlarında sigara ve tütün ürünlerinin kullanımına ilişkin yeni düzenlemelerin güvencesinde yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü girişimleriyle tüm dünyada gündeme önemli mesajlar getiren Dünya Sigarasız Günü, bu yıl tütün ürünlerinin gençlere ve çocuklara özendirilmesi konusunu işliyor.

Dünya çapında en önemli önlenebilir ölüm nedeni olarak tanımlanan tütün ürünlerinin, sağlık açısından yarattığı tehlikelere ilişkin farkındalık yaratmayı hedefleyen 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü bu yıl da önemli bir konu ile gündemdeki yerini alıyor. Çocukların ve gençlerin tütün ürünlerine özendirilmesi konusuna odaklanılan 2008 Dünya Sigarasız Günü’nde, konuya ilişkin dünya çapında bilgilendirme çalışmaları yürütülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü internet sitesinde verilen bilgilerde, dünya çapındaki tütün ürünleri kullanıcılarının çoğunluğunun 18 yaş öncesi kullanıma başladıkları ve bu rakamın dörtte birinin 10 yaş öncesi alışkanlık geliştirdiklerine dikkat çekiyor. Dünyada halen 1 milyara yakını genç nüfus olduğu belirtilirken ve bu nüfusun %85’inin, tütün ürünlerine karşı gençleri korumak konusunda adımlar atması gereken, gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı belirtiliyor. Dünya Sigarasız Günü bu yılki kampanya mesajlarında, hem karar vericileri hem tütün ürünleri üreticilerini hem de kamuoyunu, gençlerin ve çocukların tütün ürünlerine özendirilmesinin engellenmesi konusunda aksiyon almaya davet ediyor.

Her yıl Dünya Sigarasız Günü kapsamında, tütün ürünleri ile mücadelede örnek teşkil eden isimlere ödüller veren Dünya Sağlık Örgütü bu yıl Türkiye’den Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’a bir ödül sunuyor. Ulusal Tütün Kontrol programı çerçevesinde yürütülen çalışmalara verdiği destek ve tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesine yönelik gösterdiği kararlılıktan ötürü ödüle layık görülen Akdağ, Dünya Sigarasız Günü’ne ilişkin bir açıklama yaparak şunları söyledi:
“Türkiye’deki Dumansız Hava Sahası uygulaması ile en büyük önceliğimiz çocukların ve gençlerin tütün ürünlerinin zararlı etkilerinden korunmasıdır. Konuya uzun soluklu bir mücadele olarak yaklaşıyor ve özellikle genç nüfusta tütün ürünlerine başlama oranını aşağıya çekmeyi hedefliyoruz. Tüm Türkiye’yi, gençlerimizin ve çocuklarımızın havasını korumaya davet ediyorum. Değişen dünyada sigara içmemenin gençler cephesinde ‘daha havalı’ bir görünüm yarattığını ve gençlerin ‘havasını ı koruduğunu’ görüyorum.”

Türkiye ve Tütün Ürünleri Kullanımı
Türkiye’de tütün ürünlerinin kullanımında bir artış görülüyor. Ülkemizde;
Yetişkin nüfusun üçte birinden fazlası (%34.6) tütün kullanmaktadır.1
Yetişkin erkeklerin yarısından fazlası (%52) ve yetişkin kadınların %17.3’ü tütün kullanmaktadır.2
Tütün kullananların birçoğu günlük içicidir. Erkek kullanıcıların neredeyse %90’ı günde bir paket sigara içerken, kadın kullanıcıların %88’i günde hemen hemen 13 adet sigara içmektedir.3
Yaşları 13-15 arasındaki genç nüfusun %6.9’u sigara içmektedir. Şu anda sigara içen genç erkeklerin oranı, genç kızların oranından yüksektir (erkekler %9.4; kızlar %3.5).4
Her yıl 110,000 Türk, tütüne bağlı hastalıklardan dolayı ölmektedir.5
Türkiye’de rastlanan tütüne bağlı kanser vakaları her yıl ortalama %6 oranında artmaktadır.6
2025 yılı itibarıyla tütüne bağlı hastalıkların sayısının 250,000 değerine ulaşacağı tahmin edilmektedir.


Sigaranın tarihçesi

Sigaraya bağlı hastalıklar artmaya devam ediyor
Tütün ürünlerinin reklamını ve promosyonunu engellemeyi öngören Tütün Kontrolü Çerçeve Anlaşması’nı geçen yıl oybirliği ile kabul eden 192 üyeli WHO, bu anlaşmanın 118 ülke tarafından imzalandığını ve sadece 16 ülke parlamentosu tarafından onaylandığını kaydetti. Sigaraya bağlı hastalıkların artmaya devam ettiğini açıklayan WHO, özellikle sigara kullanıcılarının yüzde 84’ünün bulunduğu gelişmekte olan ülkeler için bunun büyük bir tehlike olduğunun altını çizdi.
WHO, sigara kullanımının yılda 5 milyon insanın ölümüne yol açtığını, bu sayının önümüzdeki 20 yıl içerisinde iki katına çıkmasının beklendiğini kaydetti. WHO’nun tahminlerine göre, bugün tüm dünyada 1,3 milyar civarında olan sigara kullanıcılarının sayısı 2025 yılında 1,7 milyarı bulacak.

Bu yılın teması “Sigara ve Yoksulluk: Bir Kısırdöngü”
Yaklaşık 17 yıldır Dünya Sigara İçmeme Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutlayan Dünya Sağlık Örgütü’nün, 1988 yılından bu yana her 31 Mayıs’ta kullandığı temalar şöyle oldu:
1988-Sigara veya Sağlık,
1989-Sigara ve Kadın,
1990-Sigarasız Çocukluk ve Gençlik,
1991-Kamu Alanları ve Ulaşım Sigarasız Daha Güzel,
1992-Sigarasız İş Yerleri Daha Güvenli Daha Sağlıklı,
1993- Sağlık Hizmetleri: Sigarasız Bir Dünyaya Açılan Penceremiz,
1994-Basın ve Sigara: Mesajı Yayın,
1995-Sigaranın Maliyeti Tahmininizden Daha Büyük,
1996-Sigarasız Spor ve Sanat: Oyunu Sigara Olmadan Oynayın,
1997: Sigaradan Arınmış Bir Dünya İçin Birliktelik,
1998-Sigarasız Büyüme,
1999- Paketi Geride Bırak,
2000-Aldanmayın, Sigara Öldürür,
2001: Pasif Sigara Etkilenimi Öldürür,
2002-Sigaradan Arınmış Sporlar,
2003-Sigarasız Sinema, Sigarasız Moda,
2004-Tütün Kontrolü ve Yoksulluk.

31 Mayıs 2004 — Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, sigara kullanımı ile yoksulluğun bir kısırdöngü olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, sigara kullanımı ile yoksulluğun bir kısırdöngü olduğu belirtildi. Dünya Sigarasız Günü’nde bu yıl “Sigara ve Yoksulluk: Bir Kısırdöngü” temasının işleneceği kaydedilen açıklamada, araştırmalarda, dünyanın bütün bölgelerinde, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde en yoksul insanların, en fazla sigara içen kesimi oluşturdukları, dolayısıyla sigaranın sebep olduğu hastalıklara en fazla yoksul insanların maruz kaldığının ortaya çıktığı belirtildi.

Eğitim düzeyi düştükçe sigara kullanımı artıyor
Aynı araştırmalara göre, eğitim düzeyi düştükçe sigara kullanımı artıyor. Brezilya’nın Rio de Jeneiro kentinde yapılan bir araştırma, 4 yıl ya da daha az eğitim görenlerin yüzde 26’sının sigara kullanıcısı olduğunu, 9 yıl ya da daha fazla eğitim görenler arasında ise bu oranın yüzde 17’ye gerilediğini ortaya koydu.
1994 yılında yapılan bir araştırmanın sigara kullanımının dünya ekonomisine yılda 200 milyar dolarlık zarar verdiğini gösterdiği ifade edilen açıklamada, bu zararın üçte birinin gelişmekte olan ülkelerde gerçekleştiği bildirildi. Dünya Bankası verilerine göre ise yüksek gelir düzeyine sahip ülkeler, toplam sağlık harcamalarının yüzde 6 ila 15’ini sigara kullanımına bağlı hastalıkların tedavisi için harcıyor.
Sigaranın sadece sağlık ve ekonomik yönüyle bir sorun yaratmadığı, çoğu yoksulluk sınırının altında yaşayan tütün üreticilerinin okul çağındaki çocuklarının tütün üretiminde çalıştırılmasına da sebep olduğu belirtildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2116
favori
like
share
wolverine Tarih: 28.04.2009 17:59
naptnn sen dostm ya bide kellemizide kessinler..yok gundi o kadar cani değiliz
DİDEM Tarih: 28.04.2009 17:57
:20:neden ağladınız yılmazsan35
sunduğum resimdenmi korktunuz yoksa:72:
yılmazsan35 Tarih: 28.04.2009 17:21
:19::19:
DİDEM Tarih: 28.04.2009 17:11


sanırım bu resim sigaranın zararını anlatmaya yeter:5:
papara Tarih: 28.04.2009 13:20
boyle bir gunu eshefle kınıyorum.ben kimseye zarar vermicek sekilde iciyorum sigaramı bundan kimene
duygulu43 Tarih: 27.04.2009 20:47
:19::79:
Gundii Tarih: 27.04.2009 20:43
bence sigara içenler para cezası ketirilmeli sadce kapalı alanlarda sınırlı kalmaması gerekir.
en nefret ettğim şeyde ötübüs durağında sigara içilmeleri.100 lerce insana saygısızlıktır.


:72: naptnn sen dostm ya bide kellemizide kessinler..

saka bı yana.. sıgara icmiyen arkadaslara... kapalı alanda sıgara icip arkadasları pasıf icici yapanlar elbette saygısızlık edıyor.. ben buna karsıyım sahsen...
wolverine Tarih: 26.04.2009 11:46
bence sigara içenler para cezası ketirilmeli sadce kapalı alanlarda sınırlı kalmaması gerekir.
en nefret ettğim şeyde ötübüs durağında sigara içilmeleri.100 lerce insana saygısızlıktır.
ous Tarih: 25.04.2009 19:45
Şahsen sigara içenlere hakkımı helal etmiyorum. Nasıl hesap verecekler orda düşünsünler bir. Size bir öneride bulunayım yakınlarınız da olsa ilk fırsatta hakkımı helal etmiyeceğim, hesabını nasıl verecen gibi ifadeler kullanın. İnşallah biri bile olsa bıraktırsanız, bıraktırsak şu meleti. Haydi herkesi davet ediyorum sigara içenlere ağır bir darbe olsun: ''hakkımızı helal etmiyoruz.'' !!!!!!!