Google arama sonuçlarına dahil olmak ücretsiz ve kolaydır; sitenizi Google'a göndermeniz gerekmez. Google, ağı düzenli olarak taramak ve dizinimize eklemek üzere siteleri bulmak için "örümcek" adı verilen yazılımı kullanan tam otomatik bir arama motorudur. Aslında, sonuçlarımızda listelenen sitelerin büyük çoğunluğu eklenmek üzere elle gönderilmez; bu siteler örümceklerimizin web'i taraması sırasında bulunur ve otomatik olarak eklenir.
Bununla birlikte sitenizde özel ürünler, içerik veya hizmetler varsa, bunları ve diğer Google hizmetleri aracılığıyla sunarak dünyaya ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için [URL="http://www.google.com/intl/tr/submit_content.html" rel="nofollow" target="_blank">Google İçerik Merkezi sayfasını ziyaret edin.
Sitenizin Google dizinine eklenip eklenmediğini öğrenmek için sitenizin URL'sini kullanarak bir site araması yapın. Örneğin, [ site:google.com ] aramasının sonucu şudur: http://www.google.com/search?q=site%3Agoogle.com .
Google milyarlarca sayfayı tarasa da bazı sitelerin gözden kaçmasının önüne geçilemez. Örümceklerimiz bir siteyi atladıklarında, bunun nedeni çoğunlukla aşağıdakilerden biridir:


Sitenin web üzerindeki diğer sitelerden alınan birden fazla bağlantı ile iyi bir şekilde bağlanmamış olması.
Sitenin Google tarafından yapılan en son tarama işleminin tamamlanmasından sonra kullanıma sunulması.
Site tasarımı Google'ın içeriği etkili bir şekilde taramasını zorlaştırmaktadır
Siteyi taramaya çalıştığımızda site geçici olarak kullanım dışı durumdaydı veya siteyi taramaya çalıştığımızda bir hata oluştu. Sitenizi taramaya çalışırken hata oluşup oluşmadığını görmek için Google Web Yöneticisi Araçları'nı kullanabilirsiniz.

Amacımız internet içeriğini adil ve doğru şekilde sunmaktır. Bu hedefe ulaşmak amacıyla tarayıcı dostu bir site oluşturmak için ve [URL="http://www.google.com/support/webmasters/bin/topic.py?topic=8522" rel="nofollow" target="_blank">ipuçları sunuyoruz. Örümceklerimizin belirli bir siteyi bulacağında dair garanti vermiyoruz; bu yönergelerin uygulanması sitenizin arama sonuçlarımız içinde görüntülenme şansını artırır.
Sayfalarınızın düşünün. [URL="http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=40318" rel="nofollow" target="_blank">Site Haritaları, tüm URL'lerinizi Google dizinine göndermeniz ve sayfalarınızın Google'da görünürlüğüyle ilgili ayrıntılı raporlar almanız için kolay bir yoldur. Site haritalarıyla mevcut sayfalarınızın tümü ve bu sayfalar üzerinde yaptığınız güncellemeler hakkında bizi otomatik olarak bilgilendirebilirsiniz. Ancak, bir Site Haritası göndermenin sitenizdeki sayfaların tümünün taranacağı ve arama sonuçlarımıza ekleneceği anlamına gelmediğini unutmayın.


aLıntı: GooqLe

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 788
favori
like
share