Türk Dil Bayramı Ve Yunus Emre’yi Anma Törenleri'nin Dünü Ve Bugünü

[URL=http://img223.imageshack.us/my.php?image=731turkdilbayramietkinl.jpg]

[URL=http://img223.imageshack.us/my.php?image=tdkturkcekurultayi3.jpg]
Her yıl İlimizde Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri düzenlenmektedir. Türk Dil Bayramı Törenlerinin diğer illerde kutlanan şenlik, festival ve etkinliklerden farklı bir önemi ve anlamı vardır.

1277 yılında Karamanoğlu Mehmet Bey’in Türkçe’den başka dil konuşulmamasını öngören “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya.” şeklindeki fermanı Anadolu’da beylikler arasındaki yönetim boşluğunu doldurma, dil ve kültür birliğini sağlamada önemli bir etken olmuştur.

Dil, kendisini yaşatan milletin uygarlık düzeyini yansıtan, tarihi öneminin belgesi ve kimliğidir. Gelişen dünyamızda iletişim araçlarının çokluğu ve çeşitliliği olumlu etkilerinin yanında ne yazık ki olumsuzlukları da getirmiştir. Bugün insanların dünyadaki kavga ve gürültülerden etkilenmesi, gelecek kaygısı, gelişen teknoloji ile kültür değerlerini ve sanat ile ilgili duygularını yitirme eğiliminde olması , basın yayın kuruluşlarının, eğitimcilerin, aydınların, sanatçıların Türk dili konusuna daha büyük önemle sahip çıkmasını gerekli kılmaktadır.İlimizde 1961 yılından buyana 47 yıldır kutlanan törenlere önceleri sadece “Türk Dil Bayramı” adı verilmiştir. Ancak son yıllarda Osmanlı İl yazıcı defterlerinin , Konya ve Ankara Salnamelerinin , İstanbul ve Konya Kütüphanelerinde bulunan cönklerin incelenmesi ve yapılan diğer tarihi ve arkeolojik çalışmalar sonucunda Yunus Emre’nin Karaman’lı olduğu yolunda önemli belgeler elde edilmiş bu nedenle “Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Törenleri” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1997 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Kültür Sanat ve Yayın Kurulu programına alınan törenler T.B.M.M , Kültür ve Turizm Bakanlığı, Karaman Valiliği, Belediye Başkanlığı, Tika, Türksoy, Türk Dil Kurumu tarafından uluslarası nitelikte kutlanmaya başlandı. Aynı yıl Türk Cumhuriyetleri , Asya, Avrupa, Balkanlar ve Ortadoğuda bulunan Türk toplulukları A.B.D. , İngiltere , Almanya gibi ülkeler başta olmak üzere 21 ülkeden devlet adamı, temsilci Türkolog ve uzmanlar katılmıştır.

730. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri’nde amacımız ,Türkçe’nin sadece Anadolu Türklüğü için değil, üç yüz milyonluk Türk Dünyası için taşıdığı değeri ve önemi vurgulayarak, Karamanoğlu Mehmet Bey’in yedi asır önce ortaya koyduğu Türkçenin yeniden devlet dili oluşu ve Türkçeye sahip çıkma ile ilgili gerçeklerin bugün de geçerliliğini ortaya koymak, Türkçe ve geleneklerimiz konusunda asırlardır sergilenen hassasiyeti görselleştirmek , güncelleştirmek, Anadolu’yu yurt edinen Türk Milletinin bu topraklarda sonsuza dek hüküm sürebilmesinin olmazsa olmaz şartı olan “dil birliği” nin önemine dikkatleri çekerek Karamanoğlu Mehmet Bey ile başlayan Yunus Emre’nin dizelerinde hayat bulan Atatürk ile devam eden dil seferberliğini Türk Dilinin Başkentinden devam ettirmektir.

730. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri 1-13 Mayıs 2007tarihleri arasında uluslar arası nitelikte kutlanmıştır.

T.B.M.M , Kültür ve Turizm Bakanlığı, Karaman Valiliği, Belediye Başkanlığı,Türk Dil Kurumu, TİKA, TÜRKSOY, Anadolu Ajansı gibi kuruluşların ortak katkıları ile gerçekleştirilen etkinlikler Karaman Valiliğinin önderliğinde geçen yıllarda olduğu gibi uluslararası düzeyde gerçekleştirilecektir. Türk Cumhuriyetleri ile görüşmeler yapılarak Türkçe Konuşan devlet ve toplulukların temsilcileri ve sanatçılarının katılımı sağlanacaktır. Türk Dil Bayramı Türk Dil Kurumunun programına alınmış konu başlığı “Türkçenin Coğrafyaları Birleştiren Kimliği” olarak belirlenmiştir. Gerçekleştirilecek Bilgi Şölenine Türk Dil Kurumu Başkanı başta olmak üzere, Türk Cumhuriyetleri, Türk Toplulukları ve batılı Türkologlar da katılmıştır.

Türkçeyi doğru ve düzenli kullanan devlet adamı, gazeteci, yazar, televizyon programı yapımcısı, v.b. dallarda ödüle layık görülen kişi ve kurumlara ödülleri 3 Mayıs 2007 tarihinde İstanbul Dolmabahçe Sarayında verilmiştir.

Türkiye genelinde Ortaöğretim öğrencileri arasında “Türkçenin Doğru Kullanımı” konulu kompozisyon yarışması düzenlendi. Türkiye genelinde İlk üç dereceyi giren öğrencilere ödülleri de İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda verilmiştir.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Karamanoğulları tarihinde önemli yeri olan Ermenek-Balgusan’daki Karamanoğulları Külliyesi yanında anma törenleri yapılmıştır.

13 Mayıs 2007 tarihinde Karaman’lı devlet büyüklerinin canlandırılması, tören geçişi, halk konseri çeşitli sergiler düzenlenmiştir.

Bu yıl 47. sını coşku ile kutladığımız “730. Türk Dil Bayramı ve yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri” milli birlik ve beraberliğimize ve güzel Türkçe’mizin yabancı dillerin etkisinden kurtulmuş olarak, gelecek nesillerimizce de sahip çıkılması ve kullanılması dileği ile…

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2146
favori
like
share