Çilek, Tarım, Kültür ve Sanat FestivaliÇilek Cenneti Sultanhisar

Sultanhisar Kaymakamı Orhan Mardinli, “Türkiye nin çilek merkezi olan Sultanhisar daki üreticilerimiz dünya pazarlarına ürünlerini sokup, rakipleriyle rekabet edebilmelidir. İlçemizde 5 bin dekar kapalı alanda çilek üretiliyor” dedi. Çilekten yıllık 12 trilyon gelir sağladıklarını vurgulayan Mardinli, “En kısa zamanda Çilek Üreticileri Birliği kurmak zorundayız. Bir ilçenin geçim kaynağı olan ürünün üreticileri mutlaka birlik olmalıdır" diye konuştuUygarlıklar Vadisi olarak kabul edilen Büyük Menderes Vadisi üzerinde sahip olduğu kültür ve turizm potansiyeliyle her geçen gün gelişen Sultanhisar, Tarihi M.Ö. 300 yıllarına kadar giden Nysa Antik kenti yakınlarında kurulu olması, tarım alanındaki ürün çeşit zenginliği ve Salavatlı Jeotermal kaynaklarıyla ön plana çıkmaktadır.Tarihçe

Sultanhisar İlçesi Aydın İline bağlı olarak, Aydın - Denizli karayolu üzerinde kurulmuş olup, Aydın merkezine 30 km. mesafededir. Sultanhisar’ın ilk kurulduğu yer İlçe merkezinin 3 km. kuzeyindeki NYSA Antik Kentidir. NYSA Antik Kentinin tarihi eski Roma devrine kadar uzanır.

Sultanhisar, 1270 yılında Selçuklular tarafından kurulmuş, daha sonra Aydınoğulları beyliğine (1308–1334) bağlı bir şehir haline getirilmiştir. Aydınoğulları daha sonra Osmanlı Devletinin hâkimiyetine girmiştir. Rivayetlere göre Aydın Bey kızlarından Nilüfer Sultan için ilçemizde bir hisar yaptırmış ve kendisine hediye etmiştir. İlçe adının da buradan geldiği ifade edilmektedir.

Milli mücadelede işgal kuvvetlerine karşı Aydın ovasındaki ilk sivil direnişin Yörük Ali Efe ve müfrezesiyle Malgaç Demiryolu Köprüsü yakınlarında, Sultanhisar’da yapılmış olması Türk tarihi açısından ilçemize ayrı bir önem katmaktadır.

Sultanhisar ilçesinin; Doğusunda Nazilli, Batısında Köşk, güneyinde Yenipazar ve Kuzeyinde İzmir-Beydağ ilçeleri yer almaktadır.Nüfus durumu

2000 yılı Genel Nüfus Sayımına göre ilçenin toplam nüfusu 22 bin 795 dir. Bu nüfusun 6 bin 256’sı ilçe merkezinde, 9 bin 827’si beldelerde, 6 bin 712’si köylerde yaşamaktadır. Nüfus artış hızı yüzde 0.01’dir. Nüfus artışında Doğu illerinden yapılan göçler de etkili olmaktadır.

Sultanhisar İlçe merkez nüfusunun yüzde 10’u esnaf, yüzde 90’ı çiftçidir. 11 köy ve iki beldenin yüzde 85’i çiftçi, yüzde 15’i esnaftır.Sosyal durum

İlçe halkının kültür düzeyi ve sosyal yaşantı seviyesi yüksektir. İlçe merkezinde her yıl Nisan ayının son haftasında Uluslar arası Nysa Kültür ve Sanat Festivali, Atça Beldesi’nde Çilek, Tarım Kültür ve Sanat Festivali yapılmaktadır. Ayrıca Aralık ayının son haftasında Geleneksel Büyük Deve Güreşleri yapılmaktadır. İş hayatı; tarım ve ticarete dayalıdır.

İlçe genelinde sokak çocuğu yoktur. Yardıma muhtaç kişi ve ailelere sosyal yardım kuruluşları aracılığı ile gerekli yardım yapılmaktadır.Eğitim ve kültür durumu

Sultanhisar İlçesinde en eski eğitim kurumu 1923 yılında Yağdere Köyü’nde açılmıştır. Bugün itibariyle bir anaokulu, 10 ilköğretim okulu, altı adet BSİÖ okulu, bir adet programlı lise, bir lise, bir endüstri meslek lisesi ve Adnan Menderes Üniversitesi’ne bağlı Sultanhisar Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. İlköğretim ve orta öğretimde toplam 3 bin 162 öğrenciye eğitim-öğretim verilmektedir.

İlköğretim okullarında; “Kız çocuklarının Okullaşmasına Destek Kampanyası” kapsamında hane taramaları yapılarak okula gitmeyen kız çocuklarının tespitleri yapılmakta ve okula devamları sağlanmaktadır.

Halk Eğitim Merkezi’nce 2003 – 2004 eğitim döneminde, Mesleki ve Teknik Eğitime yönelik 26 değişik dalda kurs açılmıştır.

Adnan Menderes Üniversitesi’ne bağlı Sultanhisar Meslek Yüksekokulu 1995 yılında açılmıştır. Yüksek okul 2 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere, toplam 7 bin 500 metrekare alanda eğitim öğretim hizmetini sürdürmektedir. Yüksekokulda tarımsal pazarlama, seracılık, fidan-fidecilik, tohumculuk programları bulunmaktadır.

İşadamı Cevdet İnci tarafından yaptırılan 102 kişilik öğrenci yurdu yüksek okul öğrencilerine hizmet vermektedir.Ekonomik durum

İlçe ekonomisi tarıma dayalıdır. İklim olarak ilçenin mikro klima özelliğine sahip olması tarımsal üretim çeşitliliğini artırmış, özellikle son yıllarda çilek tarımı önemli gelişme göstermiştir. Ayrıca kestane, incir, zeytin, üzüm, turunçgiller, şeftali ve pamuk üretimi ile bunları işleyen küçük çaplı fabrikalar ilçe ekonomisinin ana kaynağını oluşturmaktadır.

İlçe ekonomisi tarıma bağlı olduğu için tarıma dayalı sanayinin ağırlık teşkil ettiği görülmektedir.Yürütülen çalışmalar

Atça Eski sağlık Ocağının 0 – 6 yaş grubu çocuk bakım evi olarak hizmete açılması için Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı nezdinde girişimler devam etmektedir.

Sultanhisar Turizm Tanıtım Konseyi kurularak ilçeyi ve Nysa Antik Kenti tanıtıcı kitap, broşür ve afişlerin bastırılması sağlanmıştır. Kavaklı Köyü koruma planı ve turizm altyapı projesi hazırlama çalışmaları başlatılmıştır.

İhtiyaca yeterli gelmeyen Eskihisar İlköğretim Okulu’na sekiz derslikli ek bina inşasına başlanmış olup şu ana kadar su basmanı tamamlanmış, birinci kat direkler kısmen dikilmiştir. 30 milyar civarında maddi harcama yapılmıştır.

Sultanhisar Lisesi’ne sekiz ek derslik yapımı için bakanlık nezdinde girişimler devam etmektedir.

Kurtuluş Savaşı’nda düşmana karşı Batı Anadolu’da ilk baskını yapan Yörük Ali Efe’nin doğduğu evin restorasyonu için 2003 yılında çalışmalara başlanmış, restorasyonu kısmen tamamlanmıştır. Bahçe düzenlemesi ve tefrişine ihtiyaç vardır.

Örtü altı erkenci şeftali yetiştiriciliği yaygınlaştırılmaktadır.

Atça’da ve Demirhan Köyü’nde yarı bodur kiraz, erkenci kayısı ve elma bahçesi tesisi yapılmaktadır.

Uzunlar Köyü Ovacık Yaylası mevkiindeki hazine arazisi üzerinde ağaçlandırma çalışması yapılacaktır.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu “1000 Köye 1000 Gönüllü Ziraat Mühendisi” kapsamında Uzunlar Köyü’nde bir ziraat mühendisi görev yapmaktadır.

Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında, Çevre Orman Müdürlüğü’nce Malgaç Emir, Kavaklı, Kabaca ve Eskihisar Köylerinde yürütülen ağaçlandırmaya ilaveten belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca da ağaçlandırma çalışması yapılmaktadır. 2004 yılı içinde 3 bin 133 fidan dikimi yapılmış olup 2005 yılı içinde kişi başı bir fidan olmak üzere en az 22 bin 500 fidan dikimi hedeflenmektedir.

Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nce 2000 yılında başlatılan ve proje maliyeti 5,1 trilyon olan Atça arazi toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir. Toplam 18 bin dekar alanda 3’üncü etap halinde yürütülen çalışmaların ilk 2 etabı bitmiş tapu dağıtımı yapılmıştır. 3 bin 500 dekar alanda 3’üncü etap çalışmaları sürdürülmektedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2348
favori
like
share