yozgat - yozgat aktas köyü hakında - aktas köyü bilgileri - yozgat köyleri

Aktaş, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Tam olarak bilinmemekle birlikte, Köy adını içinde bulunan beyaz ve büyük bir taştan aldığı tahmin edilmektedir. Örneğin: Köyün ortasında bulunan ve halen akmayada devam eden; adına Ortapınar denilen eski bir köy çeşmesi vardır. Yazın köyde, soğuk su akan tek çeşme olması ile ünlüdür. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Köyün çeşitli bölgelerinde eski tarihlere ait izler bulunmaktadır. Komşu köy olan Yassıhüyük köyüylede sınır olmasıylada eski yerleşim yeri olma olasılığı yüksek bir köydür. Köy yüzyıllardır kültürüne geleneğine örf adetlerine bağlı kalmış, köy içerisinde bulunan iki taraflı kültüre sahip çıkılmış saygı ve hoşgörü içerisinde günümüze kadar gelmiştir. Hiç bir zaman taraf ve kültür çatışmasınında olmamasıda köyün gurur verici bir yanı olmasıdır.

Coğrafya

Yozgat merkezine 27 km uzaklıktadır.Etrafındaki köyler: Doğuda Kışla Köyü, Kuzeydoğuda Çede Köyü ve Dağyenicesi köyü,Kuzeyde Yassıhüyük Köyü,Batıda Türkmensarılar Köyü bulunur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 23 0
2000 25 71
1997 26 67

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Kıraç iklimden kaynaklı sulu tarım yapılamamaktadır. Ağırlıkta Tarımsal ürünler, buğday ve nohuttur. Hayvancılık nerede ise yok denecek kadar azdır. Köyden kente göç yaşanmadan önceki dönemlerde bağcılık ve arıcılıktan dolayı, büyük ölçüde de hayvancılık geçim kaynağını oluşturmuştur. Bu gün ise, hayvancılık ve bağcılık terk edilmiş durumdadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Fakat; kapalı tutulmaktadır. Okul harabe halde olup; tavan ve duvar betonları, yıllardır bakım yapılamadığından çürümüş halde dökülmektedir. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.

-Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ayrıca, köy çeşmelerinden yararlanılmaktadır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Atık, tuvalet ve sular kazılan kuyularda muafaza edilmektedir. Bu yöntem ise; sağlık açısından son derece tehlike arz etmektedir..

-Ptt şubesi yoktur . -Sağlak ocağı yoktur. -Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. -Köye ulaşım yolu vardır. Ancak;Ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp çakıl dökülerek pekiştirilmiş, toprak yoldur.

Köyünüzle ilgili resim ve bilgileri bu başlık altında paylaşabilirsiniz

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 907
favori
like
share
Şayeste Tarih: 23.05.2010 21:32
Konu düzenlenmiştir..