Mevlana Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri "kuddise sirruh", talebeleri ile otururken, ileriden bir çocuk yanlarına doğru gelir. Mevlana hazretleri hemen ayağa kalkar. Buna hayret eden talebeleri sorar: "Hocam niçin bu küçük çocuk gelince ayağa kalktınız, O'nun sizin elinizi öpmesi gerekmez miydi?"

Mevlana Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri "kuddise sirruh" buyurur ki:"Mecnun, bir gün bir arkadaşı ile sohbet halindeyken Leyla'sının bulunduğu topraklardan bir kedinin geldiğini farkedince hemen ayağa kalkar. Arkadaşı şaşırır ve der ki; Ey Mecnun ne yapıyorsun, bir kediye ayağa kalkılır mı?" Mecnun cevap verir; "Doğru, bir kediye ayağa kalkılmaz; ama o kedinin Leyla'mın evi önünden geçme ihtimali vardır. İşte ben bu yüzden ayağa kalktım."

İşte, bu gelen çocuk da, üstadım Şems hazretlerinin "rahmetullahi aleyh" evi istikametinden geliyordu. Hocama muhabbetim o derecedir ki, bu çocuk belki onun evi önünden geçmiştir diye ayağa kalktım. Eğer hocamın sohbetinde bulunmuş bir talebesi gelseydi, onun ayakları altında toprak olurdum."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 408
favori
like
share
Asiyan Tarih: 16.04.2009 07:34
üstada bağlılık ne güzel teşekkürler özlemcim
Nehir Tarih: 13.04.2009 08:12
Yaş ne olursa olsun saygı saygıdır...
insanda olsa hayvanda olsa herkes değeri hak eder..
emeğine sağlıK SAHABELER