Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), 8 Mayıs 1952 tarihinde, Türkiye ile Birleşmiş Milletler arasında varolan teknik yardım anlaşmasına ek bir protokol ile kurulmuş; 1958 yılında, 7163 sayılı kuruluş kanunu ile bilimsel, mali ve yönetsel özerklik ve tüzel kişilik kazanmış; bu yeni yapısını geliştirerek günümüze kadar gelmiştir.

TODAİE, 1992 yılından bu yana, merkezi Brüksel'de bulunan Uluslararası Yönetim Bilimleri Enstitüsü'nün (International Institute of Administrative Sciences -IIAS) Türkiye Ulusal Seksiyonunu oluşturmaktadır. Ayrıca Uluslararası Yönetim Okulları ve Enstitüleri Birliği'nin de (International Association of Schools and Institutes of Administration-IASIA) üyesidir. Enstitü bu özellikleri ile, kamu yönetimi alanındaki ulusal birikimini uluslararası platformlarda değerlendirmeyi ve başka ülkelerin birikimlerinden yararlanmayı amaçlamaktadır.

Enstitü'nün genel amacı, kamu yönetiminin çağdaş düşüncelere ve yaklaşımlara uygun olarak gelişmesine yardımcı çalışmalarda bulunarak, yönetim konusunda eleman yetiştirmek; kamu yönetimi alanında öğretim elemanlarının yetiştirilmesine yardımcı olmak ve memurların yönetim alanında gelişmelerini ve uzmanlaşmalarını sağlamaktır. TODAİE bu amacını üç ana etkinlik dalında gerçekleştirmektedir. Bunlar; öğretim ve yetiştirme, araştırma ve yardım, derleme ve yayın etkinlikleridir.

Enstitü bünyesinde "insan hakları", "yerel yönetimler" ve "sürekli eğitim" alanında çalışan üç merkez bulunmaktadır. Merkezler, görev alanları içinde yer alan konularda dokümantasyondan eğitim ve yayına kadar uzanan çeşitli faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1257
favori
like
share