hipnoz uygulama - hipnoz - beyin - zihin - düşünce

son derece basit bir teknikle..
Çok basit olduğu için uygulayan kişide bile acaba hipnoz oluştu mu? Endişesi bırakır. Ama oluşmaması için bir neden yoktur.
-Önce mental expectancy dediğimiz durumu yaratırız. Kişiye ne yapacağımızı ve ondan ne beklediğimizi anlatırız.
-Şimdi benim şurama dikkatle bak (alında bir yer).. gözlerini kırpma.. elini elime koy. Ben bir iki üç dediğim zaman kuvvetle elime bastıracaksın. Gözlerini kapatmanı istediğim zaman kapatacaksın. Uyu talimatını alınca tüm sinir sistemin ve kasların bir anda gevşek, uyuşuk, cansız hale gelecek. Anlaşıldı mı?..
-1,2,3 bas, bas, göster gücünü, bas bas..
-göz kapaklarını ağırlaştır.. göz kapakların yorgunlaşıyor.. ağırlaşıyor.. kapat gözlerini.. bas .. kuvvetle
-ve aniden elinizi onun elinin altından çektikten hemen sonra kuvvetle " uyu" diyorsunuz. Bu bir şok confusion dediğimiz durumdur. Elinizi çekince, bu anda critical factor bypass edilmiştir ve hızla derin hipnoz sınırına gelinmiştir yani kişi kuvvetli olarak telkine açık bir haldedir ve ilk telkininiz "uyuuuu" oluyor. Bu andan sonra bir şey yapmazsanız birkaç saniye içinde suje hipnozdan çıkar. Bu nedenle bu indüksiyonun en önemli kısmı uyu dedikten sonra başlar.. Hızla konuşmaya devam etmek gerekir.
Konuşunda ne konuşursanız konuşun.
-En çok uygulanan metod.. sujenin başını sağa solla sallarken gevşeme ve derinleşme telkinleri vermektir. 15-20 saniye bu telkinler verildikten sonra eye-lock gibi testler yapılabilir. Hand-drop yaparak vücudun gevşekliği test edilebilir. Ve hızla tedavi yöntemine başlanır.. ( regresyon, gestalt ya da parts gibi.. artık nasıl bir teknik uygulanacaksa.. )
-Calvin Banyan bu indüksiyona 8 kelimelik indüksiyon diyor.
-( press on my hand.. close your eyes.. sleep)
-Türkçede bu daha da kısalıyor. 5 kelimeye düşüyor. ELİME BASTIR.. GÖZLERİ KAPA.. UYU!..
-Evet son derece basit ve etkili bir indüksiyon. Bir indüksiyon ne kadar kısa olursa o kadar etkilidir. Çünkü yavaş indüksiyonlarda bilince sürekli analiz etme zamanı tanırsınız. Söylediğiniz, istediğiniz her şeyi analiz eder. Bu durumda da analitik bilinçleri aşmak güçleşir. Bu indüksiyonda ise analiz etmeye zaman kalmaz. Her şey bir anda olur biter. Özellikle akşamüzeri işten çıkıp tedaviye gelmiş bir şuje yavaş bir indüksiyonda rahatlıkla uykuya dalabilir. Ama hızlı indüksiyon ile onu istediğiniz kıvamda tutabilirsiniz.

2. kez yaparken nasıl işler?
Gayet iyi işler. Her ne kadar artık kişi ne yapacağımızı bilse de ne zaman elimi çekeceğimi bilemez. Bu beklentiye geçtiği anda daha ben elimi çekmeden critical factor aşılmaya başlanmıştır zaten.
Kaç kere yaparsanız yapın. Suje şaşkınlığın ne zaman geleceğini bilemez.. Bu nedenle indüksiyon her seferinde işler.. (bazen çok yavaş yapabilirsin. Özellikle o sert bir şok bekliyorsa.. )
uyarı;
-Kol ve omzunda ortopedik sorunlar olanlar için uygun değildir.
-Ağır kalp hastalarında şok uygun olmayabilir.
-Hastadan dokunma izni almadan uygulamayın..

BİR İNSANI HİPNOZA SOKMAK İÇİN HER ZAMAN RELAKSASYONA GEREK YOKTUR

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 559
favori
like
share