Lupus Hastalığı - Korunma ve Tedavi Yöntemleri - Sistemik Lupus Eritomatosus - Lupus Hastalığının Sebebleri

Lupus
Uzun adıyla, Sistemik Lupus Eritomatosus (SLE) diye bilinen bu hastalık, bağışıklık sisteminin antikorlar üretip vücudun kendi yapılarına saldırması ile, diğer bir deyişle, otoimmün yolla oluşur. Eklemlerde ağrı yapabildiği halde, daha çok iç organlarımızı etkiler. Bunların başında, deri, böbrekler, sinir sistemi, akciğerler ve akciğer zarı, kalp ve kalp zarı, damar sistemimiz ve kan sistemimizi oluşturan organlar gelir.
Lupus’un oluşma mekanizması tam olarak açığa çıkarılmamış olmakla birlikte, bir ölçüde genetik yapımızı oluşturan DNA yapılarının bir etkenle uyarılıp bağışıklık hücrelerinin hareket geçmesi ile, bu hücrelerin, antikor yapımını artırarak oluştuğu düşünülmektedir. Bildiğiniz gibi, normal insanda, bağışıklık sisteminin antikor denen bu protein moleküllere, vücudun dış etkenlere karşı kendini koruması açısından büyük gereksinim vardır. Ancak, Lupus’ta sistem, dış etkenlerle değil, sanki kendisi ile savaşmaktadır. Sorun, DNA’nın nasıl uyarılıp olaylar zincirinin başladığıdır. Dışarıdan bir virüs, bir bakteri ya da bilinmeyen başka bir etken, eğilimi olan kişilerde bu hastalığı başlatabilir. Üzerine, kitaplar yazılan bu hastalığın ayrıntıları bu kitapçığın kapsamı dışında kalmaktadır.
Bu hastalığın sıklığı nedir?
Kadınlarda, erkeklere oranla, bulundukları coğrafi yöreye göre, 5 ile 9 kat daha fazla görülür. Tüm dünya toplumlarında, çok genel olarak, ortalama 200 kişiden biri, Lupus’tan etkilenmektedir. Aileden geçiş, özellikle birinci derece yakınlarda olabilir.Bu olasılık, yüzde 5 dolaylarındadır.
Lupus’un belirtileri nelerdir?
lupus hastalığı - lupus hastalığı Tanı Ve Tedavisi -

Genel bir yorgunluk, hafif ateş, eklemlerde ağrı, deride, özellikle yüz cildinde yanaklarda kelebek tarzında kızarıklık, göğüste öksürük ve derin nefesle oluşan ağrı, ışığa duyarlı cilt, ellerde parmak uçlarında soğukta kalınınca ortaya çıkan kırmızılığın ardından morarma ve beyazlık, saç dökülmesi, baş ağrıları ve daha birçok karmaşık belirtiler bu hastalığa bağlı olabilir. Hastanın bu yakınmaları karşısında hekime düşen, derin bir bilgi, deneyim ve önsezidir. Birçok hastanın önce bir cilt uzmanına görünmesinin nedeni, derideki yakınmaların sık olmasıdır.

Lupus Hastalığı Tanı ve Tedavisi
Tanısı nasıl konur?

Önce iyi bir hasta öyküsü, muayene, sonra da immunolojik kan testleri, idrar testleri ve gerekirse deri ya da böbrek tutulumundan şüphe ediliyorsa, böyopsi yapılabilir.

Tedavi

Lupus’un tedavisi, baştaki bölümlerde değindiğimiz, romatoid artrit’inkine kısmen benzerlik göstermesine karşılık, bağışıklık sistemini daha da baskılayıcı ilaçlar kullanmak gerekibilir. Bunların bir tanesi de kortizon tedavisidir. Ayrıca, böbrekler ileri derecede bozulursa,böbrek transplantasyonuna kadar gidilebilir. Deriyi, bu hastalıkta koruyucu kremlerle örtmek de gereklidir. Güneşte kalmak, Lupus’u alevlendirebilir.

Soru: Lupus hamileliği etkiler mi?

Cevap: Etkileyebilir. Hastalığın alevli olduğu dönemlerde hamile kalabilmek sorun olabilir. Bundan daha sıklıkla karşılaşılan durum ise, düşükler, prematür doğum ve ianne karnında bebeğin yaşamını yitirmesidir. Lupus, bazen bebeğe geçip, bemeğin kalbinde ritm bozukluklarına yol açan bir Lupus türüne neden olabilir.

LUPUS’ UN SEBEPLERİ :

LUPUS’ un sebepleri bilinmemektedir. Güneş , yorgunluk ve stres , genetik gerekçeler SLE’ yi tetikler . Kan testleri SLE hastalarının muhtemelen gerçek virüslere maruz kaldıklarını göstermektedir. Saç boyaları ve vücuda alınan silikon

LUPUS hastalığına neden olduğu tespit edilmesine rağmen bunlar hastalığın artma sebebi olarak görülemez.

Hastaların çoğunda güneş ışınlarının ve röntgen ( vs.) ışınları SLE’ yi alevlendirir. Işınların reaksiyonları genellikle iç bölgelere sızar fakat ateş, yorgunluk , eklem ağrıları ve SLE hastalığının diğer belirtilerine de sebep olurlar.

Bazı hastalar güneşe aşırı duyarlıdır , bunlarda birkaç saat güneş altında kalma bile ateş, yorgunluk ve hastalığın diğer belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olur. KİMYASAL ve ULTRAVİYOLE ışınları da aynı zamanda hastalık ile kuvvetli bir şekilde bağlantılıdır.

Bazı ilaçlarda SLE belirtilerinin çıkmasına neden olurlar, bunlardan en çok bilinenler:

- PRONESTYL (PROCAİNAMİDE) : ARRHYTHMİAS hastalığının tedavisinde kullanılır.( kalbin normal ritimde çalışmadığı hastalık)
- APRESOLİNE (HYDRALANİZE) : Yüksek tansiyonda kullanılır.
- INH ( ISONİAZİD) : Tüberküloz tedavisinde kullanılır.
Diğer ilaçlar : penisilin , antibiyotikler , SULFA, BETABLOKERLER, TRİCY ANTİDEPRASYONLAR ve doğum kontrol haplarını da sayabiliriz.

İlaçlar kesildiğinde LUPUS’ un belirtileri genellikle kaybolur.

Belirtisi
· BELİRTİLERİ:
1. Eklem yerlerinde acı ve şişme olur.
2. Nefes alınca göğüs’ de acı duyulur.
3. Kan sayısı düşer.
4. Güneşe karşı duyarlılık olur.
5. Tuhaf bir şekilde saç dökülmesi olabilir.
6. Hamile kadınlarda düşükler olabilir.
7. Sebebi anlaşılamayan ateşlenmeler olur.
8. Uzun süreli aşırı derecede yorgunluk meydana gelebilir.
9. Yüzde renk değişimi ve kırmızı isilikler meydana gelebilir.
10. El ve ayak parmaklarında soğuk ve stresten dolayı solukluk ve morluk oluşur.lipus, lopus hastalığı, lupus, lupus hastaligi, lupus hastaliği, lupus hastalıgı, lupus hastalığı, lupus hastalığı nedir, lupus nedir, lüpus,

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6970
favori
like
share