Hemen her konsolun kendine özel bir FPS oyunu olmasına rağmen sırf PS2ye özel hazırlanmış bir FPS yoktu. GameCubete Metroid Prime, Xboxta ise Halo gibi harika FPSler varken PS2 sahipleri Medal of Honor, Time Splitters ve Turok gibi multiplatform FPSlerle yetinmişlerdi. Sonynin oldukça iddialı bir yapım olacağını ileri sürdüğü Killzone ise şu an sadece PS2 için hazırlanıyor. Bakalım Sony bize neler vaat ediyor?

Yine gelecekteyiz...

Killzone gelecekte geçen bir oyun olacak. Oyun gelecekte geçmesine rağmen öyle robotlara veya yaratıklara karşı savaşmıyoruz. Düşmanlarımız da bizim gibi komandolardan oluşuyor. Üstelik düşmanlarımızın yapay zekası çok iyi olacakmış. (Her oyun piyasaya çıkmadan önce böyle söyleniyor zaten!-CanG) Dolayısıyla oyunu daha taktiksel oynamanız gerekecek; yani başarı için askerlerinizi görevlere uygun biçimde kullanmanız önem taşıyacak. Sniper, makineli tüfek, bomba atar gibi bir çok silahın bulunacağı oyunda, her karakter belirli şeylerde uzmanlaşacak. Kimi ağır silahları kullanmakta ustayken, kimi de sniper gibi silahları kullanmakta usta olacak.

Ayrıca oyunda belirli sayıda silah taşıyabileceğiz. Bu da oyunun önüne geleni vur mantığında olmadığının kanıtı sayılabilir. 20nin üzerinde bölüm bulunacak olan Killzoneda ayrıca mükemmel grafikler olacakmış. Gerçekten oyunun ilk ekran görüntülerini incelediğimizde muhteşem grafiklerin bizi beklediği açıkça ortada. Karakterlerden tutunda çevre dizaynlarına kadar her şey mükemmel gözüküyor. Özellikle çevredeki bitkiler çok dikkat çekici, tabi su efektlerini de unutmamak lazım. Üstelik oyun son derece akıcı olacakmış, yani framede her hangi bir sorun yaşanmayacakmış. Yapımcılar bunu da geliştirdikleri Multible Layered Textures teknolojisi sayesinde başaracaklarını söylüyorlar. Birde oyunda şu günlerde bayağı moda olan Havok fizik motorunu kullanacaklar, böylece oyunda her şey gerçek dünyadaki ile benzer şekilde hareket edecek. Şahsen Sonynin grafik konusunu fazla abarttığını düşünüyorum, bu grafikler PS2yi bayağı zorlar gibime geliyor. Çünkü oyun genellikle dış mekanlarda geçecek, bu yüzden frame oranının yer yer düşeceğine inanıyorum. Bu da oynanışı olumsuz etkileyecektir.

Metroid Prime ve Halo ile baş edebilecek mi?

Söylenenlere bakılırsa Killzone gerçekten baş döndürücü bir oyunmuş gibi görünüyor. Sony ise oldukça iddialı sözler söylüyor. Fakat oyun yaklaşık dört yıldır hazırlanmasına rağmen neden hala piyasada değil, bu da çok şüphe uyandırıcı. Belki de hayal kırıklığına uğrayabiliriz. Bakalım konsolların tartışılmaz bir numaralı FPS oyunu Metroid Prime ve onun takipçisi Halo ile baş edebilecek bir oyunla karşılaşabilecek miyiz?

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 460
favori
like
share