Levis Trabzonda

İngiltere Türkiye Büyükelçisi Nick Bairdin bir süre önce ziyarette bulunduğu Trabzona Ticaret ve Yatırım Müsteşarı Wayne Levis ve Bölgesel Ticaret ve Yatırım Proje Müdürü Şahane S.Müftüoğlunu incelemede bulunmaya gönderdi. Büyükelçinin TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile yaptığı görüşmede öne çıkan işbirliği konuları görüştü.

İngiltere Büyükelçiliği Ticaret ve Yatırım Müsteşarı Wayne Levis, Büyükelçi Nic Bairdin Trabzon ziyaretinden memnun ayrıldığını aktardı.

Gelecekte, İngiltere ile Türkiye arasında ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeye ve işbirliğini hızlandırmaya yönelik adımları atmaya başladıklarını bildirdi.

Bu amaçla, Büyükelçilik olarak Türkiyede Dış Ticaret Müsteşarlığı ile temas da olduklarını belirten Ticaret ve Yatırım Müsteşarı Wayne Levis, alınan kararlar doğrultusunda Anadoluda cazibe merkezi illere yöneldiklerini ifade etti.

Büyükelçilik olarak yürüttükleri bu ön çalışmada Anadoludaki kentleri tanımaya çalıştıklarını kaydeden Müsteşar Wayne Levis, iki ülke arasındaki ticareti ve ekonomik ilişkileri geliştirmede Trabzonun da önemli roller üstlenebileceğini vurguladılar.

İngilteredeki özel sektörün İstanbul dışına yönlendirmek istiyoruz şeklinde sözlerine devam eden Wayne Levis, Trabzonun önemli ticari potansiyellere ve fırsatlara sahip olduğunu düşünüyoruz. Trabzon ile İngiliz işadamları arasında öne çıkan işbirliği alanlarını tespit etmeye çalışıyoruz. Bu amaçla Trabzondayız. Karşılıklı işbirliği ile mal ve hizmet sektörlerinin gelişmesini arzuluyoruz. Üçüncü ülkelere de birlikte ticaretin yapılması mümkün. İşletmelerimizin iş ortaklıklarına adım atabilmeleri için üzerimize düşün görev onları birbirleri ile tanıştırmak. Ortak bir zemin hazırlamaktır. Amacımız her iki ülkenin iş adamlarını ortaklığa sevk etmektir. Trabzondaki ihtiyaçları karşılayabilecek İngiliz iş adamlarına bir network üzerinden ulaşabiliriz. Karşılıklı ziyaretleri organize edebiliriz.dedi.

Levis, yeni ticari pazarlara açılmanın artık bir zorunluluk olduğuna işaret ederek, İngilteredeki şirketlerimizde yeni pazarlar arıyor. Trabzon bunun için ideal bir şehir.diye konuştu.

İngiltere ve Türkiye hükümetlerinin bu çalışmayı desteklediğini belirten Levis, iki tarafın henüz kesin olmamakla birlikte Haziran 2009 içersinde Türkiyede bakanlar düzeyinde bir araya geleceğini söyledi. Türkiyenin Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ile temsil edileceği görüşmeye İngilterenin de eş Bakan düzeyinde katılacağını aktardı. Büyükelçiliğin Trabzon ile ilgili değerlendirmelerinin bu toplantıya sunulacağını ve değerlendirileceğini kaydetti.

BAŞKAN M.SUAT HACISALİHOĞLU

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzonun Türkiyenin bölgesel bir merkezi olmasının yanında komşu ülkelerinde odağında bulunduğunu iletti. TTSOya üye işletmelerin sektörler bazında İngiliz özel sektörü ile biraya getirilmesi konusunda hazır olduklarını aktardı.

Trabzonun doğrudan yatırımcıya ihtiyacı bulunan bir kent olduğunu ifade eden Başkan M. Suat Hacısalihoğlu
Trabzonun ekonomik potansiyelleri hakkında İngiltere Büyükelçiliği Heyetine bilgi verdi.

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu öncelikli işbirliği alanlarını şöyle sıraladı.

. Trabzonlu işletmelerin, İngiliz işletmeler ile komşu ülkelere ortak ticaret yapması, bu amaçla Rusya Federasyonu, Gürcistan ve İran bağlantılı işbirlikleri geliştirilmesi,
. Türkiyenin dünya tarafından tanının müteahhitlik sektöründeki firmaların yüzde 60ı Trabzon kaynaklıdır. Müteahhitlik alanındaki tecrübe ile İngiliz işadamları ile dünyanın her tarafında ortaklık yapılabilir,
. Trabzonda 300e yakın KOBİ düzeyindeki sanayi firmaları üretim ve pazarlamada işbirliğinde bulunabilir,
. 3 organize Sanayi Bölgesinde yatırama hazır bir altyapımız bulunmaktadır, komşu ülkelere yönelik bu bölgelerde yatırımlar düşünülebilir,
. Doğal üretim merkezi olduğumuz fındık ve çay sektörlerinde geniş çaplı işbirlikleri
. Altyapısı tamamlamakta olan tersanede İngiliz yatırımcılar ile ortak projeler hayata geçirilebilir,
. Hidroelekrik santral potansiyeli yüksek bir bölgeyiz. Trabzonda 100, bölgede 300 proje için ortaklıklar yürütülebilir,
. Bölgede enerji yatırımlarına İngiliz finans kaynakları yönlendirilebilir,
. Madencilik alanında özellikle mermer yataklarının işlenmesi konusunda fırsatlar bulunduğunu iletti.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 363
favori
like
share