:604:
Nevfel Bin Haris - Haşimoğullarının En Yaşlısı

Nevfel bin Haris, Kureyş kervanını kurtarmak ve Müslümanlarla savaşmak için hazırlanan müşrik ordusuna katılmak istemiyordu. Resulullah İslamiyeti bütün insanlara duyurmaya, anlatmaya başladığı zamanlarda, daha müslüman olmamıştı. Ancak karşı da çıkmak istememişti. İlk senelerde Ona muhalefet etmesine rağmen bunu isteyerek yapmıyordu.
Fakat diğer müşriklerin zorlamaları ile Bedir savaşına katılmaya mecbur oldu. Savaş sonunda müşrikler mağlup olup birçok esir verdiler. Bunların arasında Hz Nevfel de bulunuyordu. Resulullah efendimiz buyurdu ki:
- Ya Nevfel fidye verip kendini kurtar
Cevap verdi:
- Ya Resulallah Kendimi esirlikten kurtarmak için verecek bir şeyim yok..
Resulullah efendimiz tebessümle buyurdu:
- Ciddedeki mızraklarını versene!
Bunu duyan Nevfel şaşkınlık içinde:
- Allaha yemin ederim ki, Ciddede mızraklarımın bulunduğunu benden ve Allahtan başka kimse bilmiyordu. Ben şehadet ederim ki, sen Resulullahsın diyerek Müslüman oldu. Hz Nevfel, mızraklarını verip kendini esirlikten kurtardı. Bunların sayısı bin tane kadar vardı. O zamanlar mızrak en kıymetli savaş aleti idi. Bunun için iyi para ediyordu..
Kendisi Peygamber efendimizin amcası Harisin oğlu olup, Haşimoğullarından Müslüman olanların en yaşlısı, hatta Hz Hamza ve Hz Abbasdan daha yaşlı idi. Yine Haşimoğullarından kardeşleri Rebia ve Abdüşşemsden de büyük idi.
Bundan sonra Hz Nevfel, Mekkeye geri döndü. Bir müddet orada kaldıktan sonra Hz Abdullah bin Abbas ile beraber Hendek savaşı sırasında Medineye, Resulullahın yanına hicret etti. Peygamber efendimiz onunla Abbas bin Abdülmuttalibi kardeş yaptı. Cahiliyet devrinde malları ortaktı. Birbirlerini severlerdi. Resulullah ikisi için Mescidi Nebevinin bitişiğinde bir ev verdi. Bu ev bir duvar ile ikiye ayrılmıştı.
Hz Nevfel Medinede iken ilk önce Mekkenin fethine katıldı .Tâif ve Huneyn seferlerinde büyük yardımlar ve mahâretler gösterdi. Bilhassa Huneyn savaşında Resûlullaha üçbin mızrak ile yardım etti .Peygamberimiz ona buyurdu ki:
- Sanki ben senin bu mızraklarının müşriklerin sırt kemiklerini kırdığını görüyorum
O Huneyn savaşında Resulullahın sağ tarafında en önde bulunuyordu İslam ordusunun ön safları dağıldığı zaman büyük kahramanlık göstererek kendisi gibi birkaç yiğit mücahid ile düşmana hücum etti Müşrikler kaçmaya başlayınca Müslümanlar toparlandılar Netîcede savaş İslam ordusunun zaferi ile bitti.
Peygamber efendimiz Hz Nevfeli hatırladıkları zaman hayırla anarlardı.
Kendisi Resulullaha büyük bir muhabbet ile bağlı, son derece kuvvetli îmana ve cesarete sahip idi Çok cömert idi.
Hz Nevfel Hz Ömerin halîfeliği sırasında Medinede 636 da vefât etti Namazını Hz Ömer kıldırarak Cennetül Baki kabristanına defnedildi..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 472
favori
like
share
ultimatom Tarih: 14.04.2009 19:27
Allah razı olsun kardeş ...
NaZ Tarih: 14.04.2009 19:03
Bilgiler için tesekkürler

ALLAH razi olsun