7- Gerekli olduğunda yeterince antihistaminik ve dekonjestan kullanın.
8- Yatağınızın baş tarafı yukarı kaldırılmış bir şekilde uyuyun. Bunun için yatağınızın baş tarafındaki ayaklarının altına birer tuğla koyabilirsiniz.
9- Genel sağlık kurallarına uyun.
a) Her gün egzersiz yapın.
b) Sigarayı bırakın ve diğer hava kirliliğine neden olan şeylerden uzak durun.
c) Dengeli beslenin, karbonhidratları en aza indirin.
d) Dietinizi vitaminlerle özellikle de C vitaminiyle destekleyin.
10- Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Kış aylarında iyi bir nemlendirici kullanın çünkü kuru ev içi havası birçok allerjik kişinin kötüleşmesine neden olmaktadır. Ancak nemlendirici içinde akar üreme şansına da dikkat edin.
Doktorunuz Sizin İçin Ne Yapabilir ?

Kulak-Burun-Boğaz uzmanınız tam bir kulak, burun, boğaz, baş ve boyun muayenenizi yapacaktır. Dikkatli bir değerlendirme sonucunda doktorunuz şikayetlerinize herhangi bir enfeksiyonun veya yapısal bir bozukluğun yol açıp açmadığına ve bunlara yönelik uygun tedaviye karar verecektir.
Allerji tedavisinde birçok ilaçtan yararlanılmaktadır ve doktorunuz bunlar arasından sizin durumunuza en uygununu seçecektir. Bunlar arasındaki antihistaminikler, dekonjestanlar, kromolin ve kortizonlu ilaçlar vardır. Şüphelenilen bir allerjenin medikal idamesi aynı zamanda çevre kontrolü danışmanlığını da kapsamaktadır. Sonuç olarak; detaylı bir hikaye ve iyi bir muayeneden sonra doktorunuz hangi maddeye karşı allerjiniz olduğunu tespit etmek için bazı testler önerebilir.
Teneffüs edilen allerjenlerin tek tedavisi spesifik olarak o allerjene karşı antikor oluşturacak enjeksiyonlar yapmaktır. Bundan önce hassasiyetinizin gerçek nedeni bulunmalıdır. Allerji testleri ya kan tahlili ya da deri testi şeklindedir. Modern testlerde sadece hangi maddeye karşı allerjinizin olduğu değil, bu allerjinin düzeyi de ortaya çıkmaktadır. Bu, eğer enjeksiyon gerekiyorsa başlanabilecek en yüksek dozla başlayarak tedaviye cevabı en kısa zamanda almamızı sağlar.
Allerji enjeksiyonları tedaviye başladıktan birkaç hafta sonra şikayetlerde gözle görülür bir iyileşme gösterir. Ancak kalıcı sonuçlar elde etmek için enjeksiyonlara düzenli olarak üç ila beş yıl devam etmek gerekir. Uzman doktorunuz durumunuza bağlı olarak düşünülen tedavi programı hakkında size daha detaylı bilgi verecektir. Allerji enjeksiyonları şikayetlerde azalmaya neden olsa da, yine de eğer hasta çok miktarda allerjene maruz kalmışsa veya durumu karmaşıksa değişik ilaçlar almaya devam edecektir. Tedaviniz boyunca doktorunuz ilerlemeleri takip edecek bu durumunuza neden olacak diğer burun ve sinüs bozukluklarına da müdahale edecektir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1861
favori
like
share
NaZ Tarih: 14.04.2009 20:01
Bendede ileri derecede saman nezlesi var, yillardir doktorum bir çok ilaç verdi ama hiç biri fayda etmedi. Nisan-mayis-haziran-temmuz aylarinda tabir-i caizse süründuruyor beni bu alerji.