[COLOR="deepskyblue"]Bisiklet Sporcu Lisansı Nasıl Çıkartılır?

Türkiye de Ulusal bisiklet yarışlarına girebilmek için, bisiklet sporcu lisansı çıkarmanız gerekiyor. Sporcu lisanları yalnızca bir sene için geçerli, her sene vize işlemiyle yenilenmesi gerekiyor. Lisans çıkartmak öyle masraflı bir iş değil, küçük bir maliyeti bulunuyor.

[COLOR="deepskyblue"]Gerekli Belgeler:

Lisan çıkarmak isteyen sporcunun aşağıdaki belgelerle bağlı bulunduğu il müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.
(Belgelerin, kulüp veya ferdi sporcu tarafından daktilo veya bilgisayar ile doldurulması şarttır. Lisans işlemlerinden ücret alınmaz.)

a) Nüfus cüzdanı aslı veya noterden tasdikli örneği.

b) Kulüp lisansı için 3 adet, ferdi sporcular için 2 adet fotoğraf.

c) 18 yaşından küçükler için il veya ilçe müdürlükleri veya köylerde muhtarlıklarca tasdiklenmiş veli izin belgesi,

d) Sağlık İzin Belgesi (Sağlık Raporu). (Bu belge en yakın sağlık ocaklarından veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınabilir.)

e) Kulüp adına lisans alacaklar için iki adet, ferdi lisans alacaklar için bir adet tescil fişi.


İl müdürlüğüne yukarıda belirtilen belgelerle birlikte müracaat edildikten sonra belirtilen zaman zarfında ( bazen aynı gün de verilebiliyor ) lisans işlemleri tamamlanır.

Lisanslar bir yıl boyunca, o yılın 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında geçerlidir.

[COLOR="deepskyblue"]Lisans Yenileme:

Yenileme işlemleri için her sene sağlık belgesi, 2 adet fotoğraf ve eski lisansının il müdürlüğüne verilmesi yeterlidir.

[COLOR="deepskyblue"]Yabancı Uyruklu Sporcuların Lisans çıkarma ve yenileme işlemleri :

"...Yabancı uyruklu sporcuların tescil, vize ve transfer yapabilmesi için en az bir yıllık oturma izni ile bağlı oldukları ülke federasyonlarından gerekli iznin federasyonca alınması zorunludur. Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu sporculara, ikametlerini belgelemeleri ve başka bir ülkede sporcu olmadıklarını taahhüt etmeleri halinde her zaman ferdi lisans verilir. Ancak; ferdi lisanslarını kulüp lisansına dönüştürmek istemeleri halinde yabancı uyruklu sporcular ile ilgili diğer hükümlere tabidirler."

Silah Altına Alınan Sporcular:

Bu sınıftaki sporcular için yönetmeliğin 13. Maddesi şu şekilde:

" Muvazzaf subay ve astsubay ile Silahlı Kuvvetlere katılmadan önce sivil kulüplerde tescilli bulunan erbaş ve erler, askeri okul öğrencileri; mensup oldukları askeri okullar; Kuvvet Komutanlıkları veya Jandarma Genel Komutanlığı spor güçlerinde yer alır ve Silahlı Kuvvetler Şampiyonasına katılabilirler. Bunların sivil kulüplerle ilişikleri kesilir. Kulüplerin haricinde, ferdi olarak lisans çıkarmak isteyenler bağlı oldukları komutanlıklardan izin almak zorundadırlar. Ancak, Silahlı Kuvvetlerin çeşitli karargah, kıta ve kurumlarında görev alan sivil personel, askeri güçlerin ve sivil kulüplerin her türlü faaliyetlerine katılabilirler. Silah altına alınan sporcular askeri güçler adına lisans çıkartarak müsabakalara katılabilirler. Silah altına alınmadan önce, sivil kulüplerde tescilli bulunan sporcular, terhis olmak kaydı ile silah altına alınmadan önceki sivil kulüplerine hiçbir belge aranmaksızın ve süre beklenilmeksizin dönebilirler. Ancak başka bir kulübe gitmek istediklerinde haklarında transfer hükümleri uygulanır. Bu durumda olan sporcuların silah altında lisanslı ve lisanssız geçirdikleri süreler, sivil kulüplerindeki tescil sürelerinden sayılmaz. Askeri güçler adına katıldıkları resmi yarışmalarda taahhütname aranmaz."

Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Yönetmeliği, Resmi Gazete Tarihi : 7.12.2001 Sayı: 24606

alıntı
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1143
favori
like
share