Akvaryum Temel Bilgiler Su Değişimi Su Isısı Akvaryum Genel BilgilerSu değişim oranının, tankın temizliği ve atıkların birikimine etkisi arasındaki ilişkiyi hep merak ederdim. Aşağıda, atık birikimleri ile su değişimi arasındaki ilişkiyi modelleyen bir hesaplama yöntemi verilmiştir. Burada birikimi öngörülen atıklar nitrat ile diğer tüketilmeyen zararlı maddeler içindir ve bitkisiz tanklarda geçerlidir. Nitrit, amonyak ve amonyum bakteriler tarafından kullanıldığından, CO2 ise, sirkülasyon ile ortamdan uzaklaştırıldığından hesaplama yöntemi bunlar için geçerli değildir. Eğer matematiğe meraklı biri değilseniz bu bölümü atlayınız.

A: Tankta bir günde biriken organik atık miktarı
TA: Tankta biriken toplam organik atık miktarı
SD%: Günlük olarak tankta yapılan su değişimi yüzdesi

Yeni kurulmuş bir tankta, gün sonunda su değişimi yapıldıktan sonra;
1.GÜN: TA= Ax(1-SD%)
2.GÜN: TA= Ax(1-SD%) + Ax(1-SD%)(1-SD%)
3.GÜN: TA= Ax(1-SD%) + Ax(1-SD%)(1-SD%) + Ax(1-SD%)(1-SD%)(1-SD%)
.
.
N.GÜN= TA= Ax(1-SD%) [1 + (1-SD%) + (1-SD%)2 + ... + (1-SD%)N]

Bu şu demektir, tankta hergün belli bir miktar organik atık ortaya çıkar, fakar bu atıkların sadece bir kısmı su değişimi ile uzaklaştırılır. Bu yüzden zamanla atıklar birikir. İlk başta artan sonra gittikçe artış hızı azalarak uzun vadede sabitlenen (matematiksel olarak sonsuz zaman sonra sabit bir değere ulaşarak Ç.N:F.M.BAYAR) bir atık değerine ulaşılır.

[Bu hesabı daha anlaşılır kılmak için orjinal metinde yer almayan aşağıdaki grafiği eklemek istedim. Grafik, günler ilerledikçe tankta biriken organik atık miktarını verir. Grafikte biriken atık, günlük atık miktarının katı olarak verilmiştir.Grafikten anlaşılabileceği gibi (veya hesaplanarak bulunabilir)
%50 günlük su değişimi ile -> 1 günlük atık birikimi
%25 günlük su birikimi ile -> 3 günlük atık birikimi
%10 günlük su değişimi ile -> 9 günlük atık birikimi
%10 haftalık su değişimi ile-> 70 günlük atık birikimi (!!!) oluşur.

Diğer bir değişle tankınızdaki genel kirliliği, tank kurulduktan sonra belirtilen gün kadar tank temizliği yapılmamış olarak düşünebiliriz.

[u]Çeviren Notu: F.M.BAYAR]

Görüldüğü gibi günlük %50 su değişimi ile %25 su değişimi arasında olağan üstü bir fark oluşmaz. Hatta günlük %10 su değişimi ile bile (en azından discus için) kabul edilebilir bir atık birikimi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat haftalık %10 su değişimi; aklınızdan bile geçirmeyin!...
Ralp Cote' un aşağıda linki verilen makalesinden uyarlanarak türkçeye çevirilmiştir. Çeviren: F.M.BAYAR

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1669
favori
like
share