Fotoğrafçılık hobisiyle getirdiği tecrübelerden bir Teknik size...

Pahalı Lomo marka fotoğraf makinalarına sahip olmadan aynı etkiyle daha derin, daha yoğun etkilere sahip fotoğraf elde etmek için bu teknik uygulanır.

Sizde deneme sonuçlarınızı forumda paylaşabilirsiniz.. Başarılar şimdiden :1:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1095
favori
like
share
dumanalti Tarih: 22.04.2009 16:07
yaparım aşkım tabi:3:
XMaSteR Tarih: 22.04.2009 15:37
ellerine sağlık bitanem banada yaparsınmı bundan bitane :3:
dumanalti Tarih: 22.04.2009 14:08
teşekkürler paylaşımın için bende denedim yaptığımı paylaşmak istedim:3:LEVIS-501 Tarih: 19.04.2009 00:00
[QUOTE=spearbow;3386031]açtıgımız lomoları ben sarı ile dolduramıom nedeni bilmiom ama olmuo nerden yapcam...

Lomolari derken layerleri demek istedin sanirim.

Boyuyacagin layeri sec ve boya kovasi yani paint bucket tool ile resmin herhangi bir yerine tiklayarak boya.
spearbow Tarih: 17.04.2009 13:39
açtıgımız lomoları ben sarı ile dolduramıom nedeni bilmiom ama olmuo nerden yapcam...
Chiris Tarih: 16.04.2009 22:09
Mesela bu tekniği eğer çektiğiniz fotoğraf renklilik bakımından canlılığı çok iyiyse texture kullanmanızada gerek kalmayabilir..

Levis senin karende silgi işlemini birkaç layerle uygulayarak ve öğle saatlerinde çekmişsin sanırım sen fotoyu ve canlılığı çok azdı bu yüzden yukardaki kalıptaki rakamlarda değişik yüzdelerde kullanılabilir. Fotoğrafa göre bunu sizin belirlemeniz gerekir. Yukarıdaki sadece kalıbıdır.

Texture olarak mesela senin fotoğrafın daha modern yaşamı (uçak felan) taşıdığı için düz bir texture kullandım ve sonuç;Chiris Tarih: 16.04.2009 21:37
Evet Levis şimdi pek eskisi kadar üremi yok en azından benim bildiğim kadarıyla ve eskiden bu aletler çok pahalıydı, birçok fotoğrafçı bile pek alamazdı. Şimdiki dönem artık D-SLR dönemi yani dijital dönem Lomolar şimdi zaten pek bulmak kolay değil heleki bazı modelleri antika değerine giriyor önünde 2-3 objektifi olanlar var, şimdilerde Lecia lar var bu tadı veren..

Dijital fotoğraf makinaları bu etkiyi vermezler pek, evet doğru tahmin nostaljik ve eskitme havasını katmak... Bazı etkilerde gözünüze pek etkisi olmuyormuş gibi görünebilir, ama öyle değildir, bir süre sonra özellikle tonları softlaştırdığnı farkedersiniz..

Silgi işlemine gelincede evet aynen öyle; "...belirgenleştirmek istediğimiz objeyi ve etrafını silerek açıyoruz sanırım...

Silme konusunu biraz daha açarsak seninkide olmuş fakat etkiyi biraz daha artırabilirsin, eğer fotoğrafında fazla AÇIK RENKLİ pikseller barındırıyorsa yanı çok açık mavi gökyüzü gibi (sert güneş altında mesela) o zaman silgi işleminin olduğu layer çalışmasını bir layer değilde 2-3 layerle ve her layerde farklı silgi boyutlarıyla deneyede bilirsin..Silgi keskinliğine gelince burada bahsettğin iz kalmaması için ton olarak açılarak geçişi için paletlerden silgiyi seçtikten sonra sol üst köşeden silgi boyutunu seçtiğin yerin altından "Hardness"in yüzdesini %5-10-13 gibi bir değer seçip hafif ovalama hareketi şeklinde silersen hem geçişler de iz kalmaz hemde odak noktan konunun olan objeni ön plana çıkartmak kolaylaşır..

Lomolara net üzerinden başka kare örneklerinde ise;


gibi bu havayı yakalamaktır. Kimilerinde silme işleminde çok sert geçiş sırıtırken manzara izleyen adamın fotoğrafında ise çok güzel efektif bir etkisi var. Yani silme işleminide fotoğrafın tadına ve etkisine görede değiştirilebilir..
LEVIS-501 Tarih: 16.04.2009 12:17
Çalışmanızın ilk halinide sunsaydınız sanırım daha iyi kıyaslama şansımız olacaktı. Şu an en belirgin olarak algıladığım şey arkadaki eskitme efekti.

Bu arada bu lomo makinaleri ilk defa duydumi, anladığım kadarıyla epeye bir fanları var. Fakat aramalarda karşıma hep antika türü makinalar çıkıyor yazılarınızdaki pahalı ibaresini çözemedim tam olarak. Mesela bu makinaların en çok tutulanı hangisidir ve fiyatı nedir? Sanırım elde edilen fotoğraflar günümüz teknolojisinin aslında çok daha gerisinde ancak verdikleri nostalji etkisi makinalardaki farklılığı yansıtıyor?

Bir fotoğrafçı değilim çok yanlış algılamaların olabilir sadece dışarıdan gözlemlereyerk 5 dakika içerisindeki izlenimlerimi paylaştım.

Texture kısmında biraz zorlandım daha evvel dışarıdan eklememiştim. Çok basitmiş aslında ama bilmek gerekiyor tabi.

Aslında şu son kısımdaki silgi olayını pek anlamamış olabilirim. Normalde aksine etrafı silinir fakat burada koyulaştırdığımız için belirgenleştirmek istediğimiz objeyi ve etrafını silerek açıyoruz sanırım. Değer vermediğiniz için ben opacity %3 ayarladım daha yüksek değerlerde bayağı bir iz kalıyordu çünki. Bir inceleyerek hatalı bulduğunuz yerler varsa belirtirseniz sevinirim.

Çatık kaşlarıma bakmayın karşıdan feci güneş vuruyordu.