Snowboard Tarihçesi:

Dünya tarihinde öncülüğü 1970li yıllarda "Jack Burton Carpenter", "Chuk Barfoot" ve "Tom Sims" in içinde bulunduğu bir grup tarafından yapılmıştır.

İlk temelleri küçük water ski şeklinde ucunda ip olan ve ayakta durulan bölümde ortadan arkaya kadar kaymayı önleyici pütürlü olan ve çocukken kaydığımız kızaklara benzer snurfer'la atılmıştır. Bu fikrin sahibi 1960 lı yıllarda Sherman Poppin'di.

Aynı yıllarda Jeff Grell ilk olarak yüksek arkalı bağlamanın (highback binding) dizaynını yapmıştır.

İlk önceleri snowboard ayakkabıları sorel çeperli kayak ayakkabısı şeklindeydi. Bu ayakkabıların topuklar için yeterli destek vermediği ve bordun kontrolüne engel olduğu açıktı. İlk sert yapılı snowboard botları kayak botlarından ibaretti. İlk sert yapılı botların üretimi 1980li yıllardan önce çok zaman almamıştır.

1985li yıllarda Burton Vermonttaki Strotton dağında açtığı mağazada çelik kenarlı ve yüksek arkalı bağlamaları kendi dizaynlarında kullandı ve bu sayede normal pistlerde bu bordların kullanılır hale gelmesini sağladı. Yine aynı yıllarda Amerika'da kayak alanlarından sadece %7'sinde snowboard yapılmasına izin verilirken, şu anda bu rakam %97 ye çıkmıştır.

Ayrıca her snowboardcunun hayali olan Half-Pipelar bu pistlerin yarısından fazlasında mevcuttur.

Türkiye'de 1993-1994 yılında bazı kişiler tarafından yapılmaya başlanıldıysa da popüler bir hale gelmesi 4-5 yıl sürmüştür ve halen büyük bir hızla snowboard yapan kişi sayısında büyük bir ilerleme vardır.

Snowboard İçin Bazı Önemli Bilgiler:

En çok yapılan hatalardan biri, vücudun kaybettiği suyu fark etmemektir. Soğuk havalarda yapılan bir spor olduğu için, genellikle kalın giyinilir. Hareket halindeyken farkında olmadan çok terlenir. Bütün gün eğer ara ara su ihtiyacımızı karşılamazsak, vücut ısımız yükselir ve halsizlik, baş dönmesi gibi belirtiler görülür. Önlem alınmazsa ciddi sorunlara yol açabilir.

Bunun yanı sıra dağda az oksijen bulunduğunu bilmeliyiz. Kendimizi çok zorlamamalı ve ara ara mola vermeliyiz. Kesinlikle alkol alınmamalıdır. Botlarımızı çok sıkı bağlamamalıyız. Sıkı bağlanan botlar kan dolaşımını engellediği için ayakların üşümesine ve ileride donmasına neden olabilir. Bunun gibi bir çok küçük ancak önemli detay vardır.

Bunların dışında piste çıkarken bütün ekipmanların tam olması ve hasarsız olması kazalar bakımından önem kazanır. Ayrıca dağlarda belirlenen alanların dışında kaymak, kaybolmak ve acil durumlarda ilkyardımın yetiştirilmesi bakımından sorun olabilir.

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığı :
Adres : Hoşdere Cad. Güzeltepe Mah. Çim Apartmanı No:180/3 Çankaya/Ankara
Tel : (0312) 441 75 68 - (0312) 441 75 69Board Üzerindeki Malzemeler Ve Yapılışı:

1- Board:
Snowboard'u bir çok katmandan oluşan bir sandviç gibi düşünün.

Alt katman, UHMW (Ultra High Monecular Weight) polietilen - veya plastik - katmanıdır, genellikle P-Tex (bu bir marka adıdır) denir. Bu katman, snowboard kar üzerinde kayarken, kaygan bir yüzeye sahip olmasını sağlar.

P-Tex taban, board'un dönüşlerde karı yarması için ,çelik kenarlarla çevrilidir.

Bir sonraki tabaka board'a sertlik ve dayanıklılık sağlayan fiberglas'tır (aslında fiberglas güçlendirilmiş plastiktir).

Takip eden katman, bağlamaları bağlamak için gerekli olan metal delikleri de barındıran, çekirdektir (genellikle ahşap ve köpük'ten oluşur). Bir snowboard'un kalınlığının büyük kısmını bu çekirdek oluşturur.

Çekirdeğin hemen üzerinde bir başka fiberglas tabaka bulunur.

Üst katman, topsheet adı verilen koruyucu plastiktir (aynı zamanda güzel yüzey grafikleri de sağlar).

Snowboardların çoğu parçası el yapımıdır. Snowboard'un her katmanını, snowboard kalıbının içine koyar. Snowboard kalıbı, içerisinde snowboard şekli bulunan, büyük bir waffle makinesi gibidir.

Her katman teker teker kalıbın içine girer ve bir arada durmaları için yapıştırıcı kullanılır.

Sonra kalıp kapatılır ve ısıtılır. Snowboard yaklaşık yarım saat kalıbın içerisinde pişer. Bu sayede yapıştırıcının akışkanlığı alınmış olur.

Kalıp açılır, snowboard çıkarılır. Taşmış yapışkan ve materyaller kazınır.

Son olarak, ayar ve yağlama yapılarak snowboard kullanılmaya hazır hale getirilir.

2- Uç (Burun) [Tip (Nose)]

3- Çelik Kenar(Edge,Rail)

4- Bağlama (Binding)

5- Ayak Tutucu (Stomp Pad)

6- Kuyruk (Tail)Board Alırken Dikkat Edilecek Konular:

Snowboard'un uzunluğuda, genişliğide doğru boydaki snowboardu bulmanız için önemli faktörlerdir.

1- Uzunluk:

Uzunluk santimetre olarak ölçülür ve bazen sadece son iki rakam kullanılır. Bu yüzden, Burton Custom 56 Burton tarafından yapılmış ucundan, kuyruğuna kadar 156cm olan snowboardu ifade etmektedir. Çocuk board'ları 100cm kadar kısadırlar, race ve power boardlar da 180cm den daha uzun olabilirler. Sizin için doğru olan uzunluğu bulmak için, board'u boyunuzla orantılamalısınız.

a) Kısa boy; boardu ucundan tuttuğunuzda, kısa bir board ise omuzunuz ve çeneniz arasında bir yere gelecektir. Kısa board'larla manevra yapmak kolay olduğundan, kaymayı öğrenmek için oldukça iyidirler, ayrıca bir çok numara yapan park ve pipe kayıcıları tarafından tercih edilirler.

b) Orta boy; boardu ucundan tuttuğunuzda, çeneniz ve burnunuz arasında bir yere gelecektir. Bu uzunluk, orta düzeyden ileri düzeydeki snowboardcular içindir. Parklar ve dik yokuşlar dahil olmak üzere bir çok farklı arazi ortamında kullanılabilen bir büyüklüktedir.

c) Uzun boy; boardu ucundan tuttuğunuzda, göz hizanızla kafanızın birkaç cm üzerinde bir aralıkta olurlar. Uzun board'lar; hüksek-hız carving, deep power ve big mountain araziler içindir. Boylarına göre ağır olan binicilerde yukarıdaki yöntemleri uygulayabilirler, ancak daha katı flex board'ları tercih etmelidirler. Hafif binicilerin de gevşek flex board'lara ihtiyacı vardır.

Unutmayın ki bu yöntemler sadece bir başlangıç yapmanız içindir. Kişisel tercihleriniz, boardunuzun uzunluğunu seçerken en önemli faktör olacaktır.

2- Genişlik:

Board'un uzunluğunda kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundura bilirsiniz ama genişliğinde böyle bir lüksünüz yoktur. Board genişliği direkt olarak ayakkabı numaranızla ilişkilidir. Küçük ayaklı binicilerin dar boardlara; aynı şekilde, büyük ayaklı binicilerinde geniş boardlara ihtiyacı vardır. Board genişliği santimetre veya milimetre olarak ölçülendirilir.

Board özellikleri içerisinde waist width olarak bulunabilir. Doğru board genişliğini bulmak için en iyi yol, board'u yere koyup üzerine çıkmaktır. Bağlamalarınızı bağlayın ve kayarken durduğunuz duruşunuzda olamaya dikkat edin. Kayma pozisyonunuzda durduğunuzda botlarınız, snowboardun kenarlarıyla aynı hizada veya birazcık taşıyor olmalıdır.

Eğer ayak parmaklarınız ve topuklarınız, kenarlara yaklaşmamışsa, dönüş sırasında gerekli olan baskıyı uygulayamazsınız. Diğer taraftan, eğer ayaklarınız board'un dışına taşmışsa, dönüş esnasında ayak parmaklarınız kar'ı tutacak ve fırıldak gibi dönmenize yol açacaktır. Bu olay bazen "toe drag" olarak adlandırılır ve gerçekten bir sürüklenmedir.


Snowboard Stilleri:

1- Freestyle:

Freestyle, bu sporun 'show' kısmıdır. Farklı şekillerde hazırlanmış rampalar kullanılarak tehlikeli hareketler yapılır. Bu şekilde kaymak, kayan kişiye heyecan verir. Bu yüzden bazı adrenalin bağımlısı snowboardcuların vazgeçemediği bir stildir. Bu stilde kullanılan boardun en ve boy ölçüleri, kullanıcının tercihleri doğrultusunda değişebilir.

Genellikle önerilen ölçülerden biraz daha kısa board tercih edilir. Havada taklalar ve dönüşler için board tercihi yapılırken, rampadan çıkışlar ve inişler için de bazı kriterler göz önüne alınmalıdır. Board, diğer stillerdekine göre daha esnektir. Boardun önü ve arkası hemen hemen aynı şekil ve açılara sahiptir. Bağlamalar 'softboot' (yumuşak botlar) için tasarlanmıştır ve boarda istenilen açılara göre monte edilir.

Kayış stilinize göre bağlamalarınızın açılarını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

2- Freeride:

Freeride, kendi içinde hem hız, hem de 'show' stillerini barındırır. Tercihen pist dışında, 'bol kar' da kayılır. Board, freestyle boarda göre daha geniş ve uzundur. Bu özellikler bol karda boardun batmasını engeller. Freestyledaki gibi softboot tercih edilir ancak freeride da hardboot kullanan profesyonellerde vardır.

3- Speed:

Speed, gerek kayma teknikleri olsun, gerekse boardun özellikleri bakımından diğer iki stile göre oldukça farklıdır. Board diğer stillerdekinden oldukça farklıdır. Esnekliği daha azdır. Asimetrik bir boarddur. Bağlamalar kayak bağlamaları gibidir ve kesinlikle 'hardboot' kullanılır. Kullandığımız botlarda kayak botlarına benzer.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 380
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 16.04.2009 15:30
Snowboard Yapılacak Mekanlar:

1- Bursa - Uludağ
Kar Kalınlığı : 150cm
Sezon : Aralık - 15 Mayıs
Zirve : 2543m
Pistler : 11 Pist, en uzun pist 2000m.
Pist Alanları : 1900m - 2500m
Tesisler : 14 mekanik tesis saatte 11.000 kişi kapasiteli
Tele-Tbar : 4 Adet
Tele-Siej (4 lü) : 7 Adet
Şehir Merkezine : 35km
En Yakın Havalimanı : Bursa Havalimanı 40km
Ulaşım : Bursa Havaalanına otobüsle 70-80 dakika.Ulaşım taksi dolmuş, taksi, minibüs ve teleferikle sağlanmaktadır.

2- İzmir - Ödemiş - Bozdağ
Zirve : 2159m
Pistler : 20 km ortalama genişliği var. 2500m, 2300m, 1000m ve 800m.
Tele-Tbar : 2 adet
Tele-Siej (2 li) : 1 adet
Ulaşım : İzmir-Ödemiş-Bozdağ Kış Sporları Merkezi kapsamında Özel İdare tarafından 3 adet mekanik tesis tamamlanmıştır. Ancak günübirlik hizmet verebilecek tesislerin ve yatak ünitelerinin inşaatı devam etmektedir.

3- Bolu - Kartalkaya
Sezon : 4 Ay (15 Aralık - 15 Nisan)
Kar Kalınlığı : Ortalama 250cm.
Zirve : 2200m
Pistin Alanları : 1850m - 2200m Arasında
Tele-TBar : 6 adet (Kartal) + 9 adet (Doruk)
Tele-Siej : 2 adet (Kartal) + 9 adet (Doruk)
Pist Adedi : 13
İstanbul'a : 278 km
Ankaray'a : 198 km
Şehir Merkezine : 28 km
En Yakın Havalimanı : Ankara Esenboğa - Atatürk Havalimanı
Ulaşım : Ankara - Esenboğa Havalimanından otobüsle 4 saat
İstanbul - Atatürk Havalimanından otobüsle 6 saat.
İstanbul' dan arabayla 4-5 saatte gidebilirsiniz.

4- Isparta - Davraz
Kar Kalınlığı : 50cm - 200cm
Sezon : Aralık - Nisan
Zirve : 2637m
Pistler : 1155m
Pist Alanları : 1600m - 2000m
Tele-Tbar : 1 Adet
Tele-Siej (4 lü) : 1 Adet - 1000 kişi/saat taşıma kapasiteli
Baby-Lift : 300m
İstanbul'a : 601 km
Ankaray'a : 422 km
İzmir'e : 382 km
Şehir Merkezine : 26 km
En Yakın Havalimanı : Süleyman Demirel Havalimanı - 58 km
Ulaşım : İstanbul'dan tren ile 14 saat
:Isparta İl Özel İdare Müdürlüğünce yaptırılan Kayak Evi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne devredilmiştir. Tesis faal durumdadır.

5- Antalya - Saklıkent
Zirve : 1850m
Tele-Tbar : 1 adet 6 direkli saatte 240 kişi kapasiteli,
Tele-Siej 4'lü : 1 adet 9 direkli saate 340 kişi kapasiteli
Konaklama : 80 kişilik restoran,kafeterya,14 yatak kapasiteli pansiyon mevcuttur.
İstanbul'a : 726 km
Ankara'ya : 545 km
İzmir'e : 472 km
Şehir Merkezine : 49 km
Konaklama : 80 kişilik restoran,kafeterya,14 yatak kapasiteli pansiyon mevcuttur.

6- Ankara - Elmadağ
Sezon : 3 Ay (Ocak - Mart)
Kar Kalınlığı : 30cm-60cm.
Zirve : 1850m
Pistin Alanları : 1500m-1850m arasında (900m uzunluğunda ve 250m genişliğinde)
Tele-Tbar : 548m saatte 720 kişi kapasiteli
İstanbul'a : 458 km
İzmir'e : 583 km
Şehir Merkezine : 18 km
En Yakın Havalimanı : Ankara Esenboğa - Atatürk Havalimanı

7- Kastamonu - Ilgaz
Sezon : Aralık - Nisan
Kar Kalınlığı : 50cm-200 cm Arası
Zirve : 2000m
Pistin Alanları : 1050m-2000 m
Kastamonu'ya : 40 km
Ankara'ya : 203 km
İstanbul'a : 475 km
Çankırı'ya : 73 km
En Yakın Havalimanı : 25 km Kastamonu havalimanı ve 203 km uzaklıktaki Ankara Esenboğa Havaalanı
Ulaşım : Tur otobüsleri ve özel vasıtalarla sağlanmaktadır.

8- Kayseri - Erciyes
Sezon : Aralık-Nisan
Kar Kalınlığı : 50cm-100cm
Zirve : 3916m
Pist Alanları : 1800m-3000m
Tele-Tbar : 1450m uzunluğunda saatte 900 kişi kapasiteli, 2575m uzunluğunda saate 370 kişi kapasiteli, 2 etaplı 4 iskemleli
Tele-Siej : 1. Etap 1470m uzunluğunda saatte 1258 kişi kapasiteli, 2. Etap 1509m uzunluğunda saatte 1200 kişi kapasiteli
Baby-Lift : 2 adet (300m'lik Gençlik ve Spor md. ve yine 300m'lik DSİ ye ait)
Şehir Merkezine : 25 km
En Yakın Havalimanı : Kayseri-Erkilet Havalimanı
Ulaşım : Havalimanında 30-40 dakika
İki tane Kayak Pistinin tescili yaptırılmıştır.
a) Çoşkun Pisti
b) Bedük Pisti

9- Gümüşhane - Zigana
Sezon : Aralık-Nisan
Kar Kalınlığı : 100cm-150cm
Pistin Alanları : 100m genişliğinde 200m uzunluğunda
Tesisler : 661 metre 1 saatte 843 kişi kapasiteli
Tele-Tbar : 1227m uzunluğunda 250m genişliğinde, 1 saatte 600 kişi taşıma kapasiteli
Baby-Lift : 1 Adet
İstanbul'a : 1129km
Ankara'ya : 793km
İzmir'e : 1375km
Trabzon'a : 60km
Şehir Merkezine : 40 km
En Yakın Havalimanı : Trabzon
Ulaşım : Yolcu otobüsü veya kendi imkânlarınızla

10- Erzincan - Bolkar
Sezon : Aralık-Nisan
Kar Kalınlığı : 60cm-100cm
Tele-Tbar : 1050 metre. Saatte 1200 kişi kapasiteli
Baby-Lift : 1 adet 300m
Pistler : 1100m uzunluğunda 100m-200m genişliğinde. Ortalama meyil %20
Şehir Merkezine : 40km
Ulaşım : Yolcu otobüsü veya özel araçla

11- Erzurum - Palandöken
Sezon : Aralık-Mayıs (15 değişik pistlerden sürekli 5km kayma imkanı)
Kar Kalınlığı : 60cm-120cm
Zirve : 3185m
Pist Alanları : 2150m-3100m
Tesisler : 661 metre 1 saatte 843 kişi kapasiteli.
Tele-Tbar : 1227m uzunluğunda 250m genişliğinde, 1 saatte 600 kişi taşıma kapasiteli
Baby-Lift : 1 Adet
Şehir Merkezine : 4 km
En Yakın Havalimanı : Erzurum Havalimanı
Ulaşım : Hava alanından 25 dakika. Şehir Merkezinden tatil günleri belediye otobüsü, diğer günler taksi çalışmaktadır.
Erzurum-Palandöken Kayak Merkezinde Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için 2 adet tescilli Kayak pisti mevcuttur.
a) Ejder Pisti
b) Kapıkaya Pisti

12- Bingöl - Yolçatı - Kurucadağ
Sezon : Şubat-Mart
Pistler : 1000m acemi ve ileri düzey pisti mevcut, ortalama meyil %25
Pist Alanları : 1650m-1890m
Tele-Tbar : 925m saatte 499 kişi kapasiteli
İstanbul'a : 1313 km
Ankara'ya : 916 km
İzmir'e : 1465 km
Şehir Merkezine : 25 km
Ulaşım : Özel araç veya otobüs

13- Kars - Sarıkamış
Kar Kalınlığı : 50cm-200cm
Sezon : Aralık-Nisan
Zirve : 2634m
Pistler : 800m uzunluğunda, 200m-300m genişliğinde. Ortalama meyil %20'dir.
Pist Alanları : 2100m-2634m
Tele-Tbar : 1 adet (Gençlik ve Spor Md.) 894m, saatte 748 kişi kapasiteli
Tele-Siej 4'lü : 1 adet Saatte 800 kişi kapasiteli
İstanbul'a : 1426 km
Ankara'ya : 1078 km
İzmir'e : 1658 km
Şehir Merkezine : 55 km
En Yakın Havalimanı : Kars (30km) ve Erzurum Havalimanları
Ulaşım : Kars havalimanından 40dk, Erzurum Havalimanından 90dk.

14- Ağrı - Bubi Dağı
Sezon : Aralık-Nisan
Kar Kalınlığı : 1-2 metre
Zirve : 2200m
Pistin Alanları : 1850m-2200m Arasında
Tele-Tbar : 1227m uzunluğunda 250m genişliğinde, 1 saatte 600 kişi taşıma kapasiteli
Deta Chable Telesiej : 4 kişi iskemleli, 1600m uzunluğunda, 1 saatte 1000kişi kapasiteli.
İstanbul'a : 1413 km
Ankara'ya : 1063 km
İzmir'e : 1645 km
Şehir Merkezine : 18 km

15- Bitlis - Sapgör
Sezon : Aralık-Nisan
Zirve : 1700m
Pistler : 1000m uzunluğunda orta ve zor pisti mevcut, ortalama meyil %26,
Pist Alanları : 1510m-1700m
Tele-Tbar : 726m uzunluğunda saatte 710 kişi kapasiteli
Baby-Lift : 300m
İstanbul'a : 1504 km
Ankara'ya : 1100 km
İzmir'e : 1465 km

16- Elazığ - Sivrice - Hazarbaba