Çember iğnelerin klasik iğneler kadar fazla türleri yoktur. Genel olarak birbirine yakın tıknaz tipli kısa pala iğnelerdir. Seçim yapmak için iki kriter göze alınabilir. İğnenin şekli ve büyüklüğü.
Şekil aslında detaydır. Temel olarak iğnenin şekli yemin duruşunu ve takılmasını etkiler. Yemlerde yukarıda görüldüğü gibi dirsek üzerinde taşınacak şekilde çok açıkca tek bir şekilde takıldığı için şekil fazla kritik durum arzetmez.

Temel çember iğne şekilleri şunlardır:Klasik çember iğne. Daha ziyade kesilmiş yemler kurt karides vs. için uygundur. Genişçe dirseği nedeniyle bütün balığı tarif edildiği gibi canlı/ölü olarak takmaya uygun değildir.

Derin dirsek çember iğne. Bilhassa silikon yemler fileto yemler için uygundur. Kesilmiş yemler teke bütün karides içinde tavsiye edilebilir.

MUTU türü çember iğne. Bütün balıklar bilhassa canlı yemler için uygun bir profildir.Klasik çember iğne gene. Fakat uzun sapı fly bağlamak için yeterli yer sağlar.
Çember iğneler bu bir kaç temel grupta toparlanabilir. Dahası biri imkanlar ölçüsünde diğerinin yerine de rahatça kullanılabilir. Genelde avcılıklarından bir şey kaybetmezler ergonomik sorunlar yaşarsınız yanlış yem kullanımında.
Fakat iğne büyüklüğü için aynı şeyleri söylemek kolay değildir. Küçük çember iğne küçük balıkları yakalar büyük çember iğne ise büyük balıkları. Ayrımı baştan koymanız elzemdir.
Seçim kriterleri iğnenin genişliğinin balığın ağzının içinde rahatça dönebilmesi ve ağız açıklığının balığın ağzının kenarlarından geçecek kadar fazla olmasıdır. Balıkları küçümsemeyin. 20cm boyunda bir çinekop ağzını 4-5 cm çapında açabilir.. Ama her zaman açmaz genelde ağız çapı 2.5 - 3 cm arasında açacaktır. Demekki iğnemiz en fazla 1.5 - 2 cm genişlikte olmalıdır. Böyle bir çinekopun alt çenesi 5mm kalınlıkta olabilir. Demekki ağız açıklığımızda 5mm’den büyük olmalıdır.
İşte klasik çember iğneler bu büyüklükleri en kolay sağlayan iğnelerdir. O nedenle bizim gariban ufak tefek balıklarımız için en uygunudurlar. Mercan karagöz lüfer istavrit izmarit çipura palamut… Bizim revaçtaki balıklarımız için klasik tip çember iğneleri tercih etmek isabetli olur. Zaten bu gibi balıklar için üretildiklerinden küçük numaraları bolca bulunabilir. Bilhassa canlı yem/bütün yem iğneleri MUTU serisi gibi okyanus serisinin altına düşmez hatta 6/O gibi iyice kocaman numaralardan başlar.
Genel olarak yukarda bahsettiğimiz revaçtaki türlerimiz için 4-8 numara klasik çember iğneler yeterli olmaktadır. Ama iyice küçüklere gözünüzü dikerseniz ki bazen tatlısuda gerekebilir yada kefal gibi küçük ağzılı balıklara merak salmışsanız daha küçük modeller için fly iğnelerine bakmalısınız.
Ama daha büyük balıklara merak salmışsanız.. Yok mudur şöyle 5kg levrek 10 kg sinarit kılıç varmış akya gezermiş burada filan diyorsanız..
İşte o zaman canlı/bütün yem iğnelerine bakmanız lazım. Burada bir önemli seçim kriteri iğnenin ön uzunluğu olur. Demiştik bu uzunluk fazla olursa iğne balığın gözünden çıkar. Yani bu uzunluk iğnenin ne kadar derinde saplanacağını belirler. Bu tür büyük balıklarda iğne eğer derinden göze yakın bir yerlerden saplanmazsa önünde çok az doku kalacağı için balık ağzını yıttırıp kurtulabilir. Bu nedenle daha derin yakalayan ön uzunluğu fazla olan tipler seçilmelidir.
Dua edelim ki çember iğnelerde “şunun ön uzunluğu fazla bunun az..” gibi ince eleyip sık dokumak gerekmez. Çünkü zaten bu bilgiyi üreticilerde bilmekte iğnelerini de buna uyugn olarak yapmaktalar. Tipik bir mutu modeli genellikle yeterli olur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 697
favori
like
share
yekr Tarih: 21.04.2009 16:14
tşk