Cennet, Allah’ın rızası ve rahmeti gibi bir nimet için dua edildiğinde, ellerin içi açık olarak semaya kaldırılır. Cehennem, Allah’ın azabı, deprem, yangın ve hastalık gibi bir musibetin defi için dua edildiğinde ise, ellerin sırtı yukarıya kaldırılır.
Müsned’de, Hallad b. Sabi-l Ensari’den nakledilen bir hadis şöyledir: “Hz. Peygamber (sav), Allah’tan bir şey istediği zaman avuçlarının içini semaya kaldırır, bir şeyden Allah’a sığındığında ise avuçlarının dışını semaya doğru kaldırırdı.”
Müslim’de, Enes b. Malik’ten nakledilmiştir ki: “Hz. Peygamber (sav) yağmur duası yapmış ve avuçlarının sırtı ile semaya işaret etmiştir.”


İ. Nevevi şöyle der: “Alimler, kıtlık ve benzeri belaların defi için edilen dualarda ellerini kaldırıp avuçlarının tersini semaya çevirmiş ve bu dua şekline bu hadisleri delil getirmişlerdir.”
Fetavay-ı Hindiye’de şöyle geçer: “İstek duasında ellerin içi, korku duasında ise ellerin tersi çevrilir.”


Muhammed b. Hanife der ki: “Dört çeşit dua vardır: İstek duası, korku duası, yalvarış duası ve gizli dua. İstek duasında ellerin içi, korku duasında ise ellerin sırtı semaya doğru kaldırılır.


Hatib-i Şirbini der ki: “Musibetin defi için dua yapılırsa, ellerin sırtı yukarıya doğru; Cenab-ı Haktan bir şey istenildiği zaman ise, ellerin içi açık olarak semaya doğru kaldırılır.”

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 894
favori
like
share
Bi_iznillah Tarih: 22.04.2009 09:41
paylaşım için teşekkürler...
ben her zaman ellerimi açarak dua yapıyorum...
dikkat edicem....