Viyana - Viyana Resimleri - Viyana Tanıtımı

VİYANA
Eski Dünyanın BüyüsüMozart ve Shubert'e ev sahipliği yapmış, müzikle, valsle iç içe, eski dünyanın büyüsünü taşıyan bir kent Viyana. Bu tarih ve sanat diyarında, Avrupa'nın hiçbir kentinde bulamayacağınız sıcaklığı ve dostluğu bulacaksınız.

Bir zamanların Orta Avrupasının öncü şehirlerinden olan Viyana, bugün 18. yüzyılın cazibesi ve
19. yüzyılın görkemini yansıtan bir şehir. Şehirdeki eski dünya ambiyansı, şehrin duruşu kadar mimarisiyle de belirlenmiş.

Kafe dostluklarını icat etmiş olan Viyanalıların, içtenlik ve yakınlıklarıyla Avrupa'nın hiç bir yerinde hissedemeyeceğiniz kadar kendinizi rahat hissedersiniz. Viyanalıların gemutlichkeit dedikleri bu his, tam olarak rahatlık ve sıcaklık anlamına gelir. Kelimenin tam ruhunu hissedebilmek için kafelerde biraz vakit geçirin.Viyana deyince akla ilk gelen şeylerden biri de müzik ve tabii ki vals... Mozart ve Schubert'e ev sahipliği yapan kent müzikle olduğu kadar; Klimt ve Brüegel gibi usta ressamlarıyla resim sanatıyla da haşır neşirdir.

Avusturya'nın başkenti olan Viyana, aynı zamanda başlı başına bir eyalet ve Avusturya'nın dokuz eyaletinden en küçük olanı. Avusturya 1995 yılından beri Avrupa Birliği üyesi.

Önemli BilgilerDil

Avusturya'da konuşulan dil Almanca. Çoğu insan az çok İngilizce konuşsa ya da en azından anlasa bile, herkesin İngilizce bildiği varsaymayın. Biriyle İngilizce konuşmaya başlamadan önce her zaman "Sprechen Sie Englisch? " (İngilizce biliyor musunuz?) diye sorun.

Saat Dilimi

Avusturya'da GMT saatinden 1 saat ileride olan merkezi Avrupa saati kullanılır.Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri genellikle pazartesi-perşembe arası 08.00'den öğlene kadar ve 13.00 - 17.00 saatleri arasındadır. Cumaları 08.00-13.00 arası çalışılır.

Genel kural olarak, büyük mağazalar ve iş merkezleri yakınındaki dükkanlar (Karnter Strasse, Mariahilfer Strasse gibi) pazartesi-cuma arası 09.30-19.00 saatlerinde, cumartesileri ise 09.30-17.00 saatleri arasında açıktır.
Hava

Viyana'da yazlar ılık, kışlar ise güneşlidir. Hava koşullarında ani değişiklikler meydana gelir. Şiddetli yağmurlar yılın herhangi bir zamanı olabilir. Yağış miktarı özellikle mayıs-ağustos arası yüksektir.

Ortalama sıcaklıklar: Ocak -4 ile 1°; şubat -3 ile 3°; mart -1 ile 8°; nisan 6 ile 15°; mayıs 10 ile 19°; haziran 14 ile 23°; temmuz 15 ile 25°; ağustos 15 ile 24°; eylül 11 ile 20°; ekim 7 ile 14°; kasım 3 ile 7°; aralık -1 ile 3° dir.

Vergiler

Hemen herşeyin fiyatına yüzde 20 oranında vergi dahildir. Bir mağazada bin şilinden fazla harcama yapmanız durumunda dolduracağınız formla ödediğiniz vergiyi geri almanız mümkün.Suç

Viyana dünyadaki en güvenli şehirlerden biridir. İki büyük tren istasyonu çevresinde kapkaççılardan şikayet edildiğinden bu alanlarda dikkatli olmanız önerilir. Viyana'nın merkezi geceleri bile oldukça güvenlidir, çünkü etrafta her zaman barları ve restoranları ziyaret eden insanlar bulunur.

Nüfus: 1 milyon 539 bin
Yüzölçümü: 414 kilometrekare

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1172
favori
like
share