İskete İsketeler İskete Türleri İskete Bakımı İskete Üremesi Yavru Bakımı İsketeler ile ilgili herşey[font=Tahoma] Özellikleri

Küçük iskete 11-11,5 cm uzunluğuna ve 11-13 g. ağırlığa ulaşır. Kanat açıklığı 20-23 cm olur. Erkek kuşlarda göğüs, boğaz ve gözlerinin üstü sarı renktedir. Vücutlarının geri kalan kısımlarıda yeşilimsi sarı çizgili ve kuyrukları koyu kahverengidir. Dişilerin biraz daha yeşilimsi bir sarı renkleri vardır ve göğüsleri gri ve sırtları kahverengimsidir.

Ötüşü

Ötüşleri „tirrilillit“ ve „zirrirrilit“ gibidir. Diğer kuşlarla iletişim kurmak için „çizik“, „çit-çitçit“ şeklinde öter. Diğer kuşları tehlikelere karşı uyarmak için „neç“ ya da „veyi“ gibi bir ses çıkarır. Bu sesleri şarkı söylerken, uyarmak için şarkısının arasına da ekliyebilir.

Dağılımı
Küçük isketeye Kuzey Afrika, Türkiye ve Avrupa'da rastlanır. 19'ncu ve 20'nci yüzyıllarda eski dağılım alanını Güney Avrupa'dan kuzeye doğru genişletmeye başlamıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2513
favori
like
share
LaigLeNoiR Tarih: 03.12.2009 12:09
Karışık Kanarya Yemi Yeterlidir.
Fakat A Vitamini İçerikli Şeylerde Yedirmek Gerekir Sonuçta Salgın Dolu Ortalıkta Kuşlarda Bu Konuda Zafiyeti Olan Varlıklardır.
ozkanones Tarih: 30.11.2009 22:52
bakımı nasıl olmalı ne yer