Sual: (Vallahi ve billahi ve tallahi) demek, tek yemin mi olur? Bir kefaret yeter mi?


CEVAPBir değil, üç yemin olur. Çeşitli yeminlerin kefaretleri ayrı yapılır. (Vallahi ve-r-rahmâni ve-r-rahîmi şu işi yapmam veya yaparım) dese, üç yemin olur. (Damad)

Aralarına (ve) konmazsa bir yemin olur.

Hülasa’dan ve Tecrid’den naklen, Bahr’da bildirilmiştir ki:

Yemin birden fazla olursa kefaret de birden fazla olur. Birden fazla yapılan yemin, gerek bir mecliste olsun, gerek ayrı ayrı meclislerde olsun hüküm aynıdır. [Mesela evde yemin etse, aynı yemini kahvede de etse, iki yemin olur.]


Bahr’da bildirilmiştir ki:


Bir kimse, (Ben şu işi yaparsam Yahudi olayım, Hıristiyan olayım) dese, bu iki yemin olur. Fıkıh âlimleri ittifakla bildiriyor ki:
Yemin edenin atıf harfiyle söylerse iki yemindir ve atıfsız olursa sıfat olacağı için bir yemin olur. (Redd-ül muhtar) [Vallahi billahi atıfsızdır, vallahi ve billahi atıflıdır.]

Sol elle yiyip içmek


Sual: (Sağ elle yiyip için; çünkü şeytan, sol eliyle yiyip içer) mealindeki hadise göre sol elle yiyip içmek günah mıdır?


CEVAP


Peygamber efendimizin, ibadet olarak değil de âdet olarak devamlı yaptığı işlere, zevaid yani âdete bağlı sünnetler denir. Zevaid sünnetleri terk etmek mekruh değildir. Peygamber efendimizin giyiniş şekli, iyi şeyleri yapmaya sağdan başlaması gibi şeyler, sünnet-i zevaiddir. (Redd-ül-muhtar)

Demek ki, sol elle yiyip içmek mekruh değildir. Kasten, özürsüz sol elle yemek sünnete aykırı olur. Unutarak veya bir mazeretle yenirse, mahzuru olmaz. Sağ el meşgulken, sol elle de yenip içilebilir. Çünkü Peygamber efendimiz de, ekmeği sağ eliyle alır, sonra karpuzu sol eliyle yerdi. (Şir’a)

Kadının kadına süslenmesi

Sual: S. Ebediyye’de, (Kadının kadına süslenmesi caiz değil) buyuruluyor. Buradaki süslenmek nedir? Ne yapılırsa süslenmek sayılır?


CEVAP


Süs, ziynet demektir. Kadının diğer kadınlar için, gösterişli elbise giymesi, dekolte kıyafetle oturması, ziynetlerini görünür yerlere takması, saçlarını yaptırması ve boyatması, kadının süslenmesidir. Bunları özellikle kadınlar için yapmak caiz olmaz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 450
favori
like
share
MAVi Tarih: 28.04.2009 22:47
sağolun..varolun..yararlı bilgileri okumaya devam..