Çevre Çevre Kirliliği Resimleri Çöplük Resimleri Kirli Hava Resimleri Havayı Kirleten Fabrikalar


INSAN VE ÇEVRE KIRLILIGI

Insanlarin kendi elleriyle yaptiklari yüzünden karada ve denizde bozgun çikti. Yaptiklarinin bir kismini kendilerine tattirmaktadir ki vazgeçsinler.

30 Rum Suresi 41

Insanoglu yüzyillardir çevresine ve dogaya verdigi zararlarin bedelini ödemektedir. Kisisel hirslarla, daha çok kazanmak arzusuyla, tembellikle, sorumsuzlukla dogaya zarar verenler kendilerinin doganin bir parçasi olduklarini ve verdikleri zararin kendilerine dönecegi gerçegini gözardi etmislerdir. Yüzlerce yildir çevreye verdigi zarardan çok çeken insanoglunda bir çevre bilincinin olusmasi (en azindan önemli bir kisminda) çok yeni sayilir. 1970'li yillardan sonra Dünya'da çevremizle ilgili hissedilir derecede bir duyarlilik olusmus ve bu olgu çevrebilim(ekoloji) adiyla bilimsel platformda yogun bir sekilde ele alinmaya baslanmistir.

Çevre bilincinin var olabilecegini kimsenin iddia edemeyecegi bir yüzyilda ve bir mekanda, Kuran'in; insanlarin kendi elleriyle yaptiklari yüzünden karada ve denizde bozgun çikacagini, bunun sonuçlarinin yine insanogluna zarar verecegini söylemesi ve bu konunun önemine dikkatleri yöneltmesi harika bir derstir.(çeviride deniz diye çevirdigimiz kelimenin Arapçasi "bahr"dir. Bu kelime temelde denizleri ifade ettigi gibi göl, irmak gibi tüm büyük su topluluklarini da ifade etmektedir.) Günümüzde doga üzerinde hoyratça tasarruflar yapamayacagimizi, eger buna kalkisirsak bedelini ödeyecegimizi iyice ögrenmis bulunuyoruz. Ayrica her bir insanin çevresine verdigi zararlarin, sebep oldugu kirliliklerin tüm yeryüzüne karasiyla, deniziyle bütün olarak zarar verdigini de ögrendik. Bu yüzden hiç kimse bu konuda "Ben istedigimi yaparim. Her koyun kendi bacagindan asilir." diyemez. Doga hepimize Allah'in bir armagani olduguna göre, ona zarar verenleri durdurmak hepimizin, tüm insanligin ortak görevidir.

ÇEVREYE VERILEN ZARARLAR

Çevre kirliliginin doruga ulasmasinda 19. yüzyildaki Sanayi Devrimi'nin büyük etkisi oldugu dogrudur. Fakat çevre kirliliginin bu tarihte basladigini zannetmek büyük bir hatadir. çevre kirliligi çok eski çaglardan beri vardir. Fakat çevre biliminin ve ciddi bir ekolojik bilincin olusmasi yenidir. örnegin ormanlarin bilerek yakilmasi insanoglunun çevreye çaglar boyunca verdigi zararin bir örnegidir. Orman yangini, çaglar öncesinde insanlarin sik sik yakalandigi sinüzit ve antrakoz (akcigerlerde siyahlasma) gibi hastaliklarin baslica nedenidir. Fakat bunu yapan insanlarin, bu hastaliklarin sebebinin, dogaya kendi elleriyle verdikleri zararlar oldugunu anladiklarini hiç sanmiyoruz.

Ortaçag'da da çevre kirliliginin önemli bir sorun oldugu anlasilmaktadir. Ingiltere'de evlerinin önüne insanlarin diskilarini atmalari o kadar büyük bir sorun olmustur ki 1345 yilinda bunu yapanlar 2 silin para cezasina çarptirilmaya baslanmistir. 12. yüzyilda ise Fransa'da Philippe Auguste sokaklardaki igrenç atiklarin kaldirilmasini ilk emreden kral oldu. Bunun üzerine diskilarini akarsulara atan halk kendi ana içme suyu kaynaklarini kirletti. çevre kirliligi hakkinda ilk bilinen yasa 1388'de Ingiltere Parlementosu'nda kabul edildi. Bu yasaya göre akarsulara ve sokaklara diski atilmayacakti. Yasayi uygulamayan yönetici, o çevrede yasayanlarca kralin mühürdarina sikayet edilecekti. Insanlarin kendi elleriyle dogayi kirletmelerinin sonucunda, kendilerinin gördükleri zararin dayanilmaz boyuta ulasmasiyla, ancak devlet yasasiyla kendilerini koruyacaklari kanaatine vararak olusturduklari ilk yasa, bahsettigimiz yasadir.

19. yüzyil sanayilesmesinde ise ortaya çikan tablo korkunçtur. Tüm sanayi bölgelerinde metalurji ve demir çelik kuruluslari karalari, sulari, havayi kirlettiler. Charles Dickens'in romanlari, komünizmin teorisyeni Friedrich Engels'in yazilari, Londra'nin kirlenmisliginin kitaplardaki en bilinen delilleridir. 1930'da hava kirliliginden Belçika'nin Mosa Vadisi'nde 63 kisi öldü. 1952 yilinda ise Londra'da yasanan felaket çok daha büyüktü. 4000'i askin kisi nefes alma zorlugundan, insanlarin dogayi tahribinin bir sonucu olarak öldü.

Günümüzde de durum pek parlak degildir. Belki böyle toplu ölümlere rastlanmiyor ama Dünya Saglik örgütü'nün açiklamalarina göre bir milyari askin insan hava kirliliginin dogrudan tehdidi altindadir. Yillarca toplanan çöplerin denizlere dökülmesi sonucunda bu pislikten geçmiste ne kadar insanin zarar gördügünü tespit etmek ise mümkün degildir. üstelik günümüzde de denizlere çöp dökülmesi seklindeki uygulama tamamen terkedilmis degildir. Gerek deniz alti canlilarini öldüren, gerekse bunlarin vücutlarinda zararli maddeler birikmesine yol açan deniz kirliligi, sonuçta yine insanogluna zarar vermektedir. Günümüzde, sayamadigimiz tüm bu kirliliklerin kanser gibi birçok hastalikta önemli etkisi oldugu kabul edilmektedir.

Görüldügü gibi insanlik tarihinde insanoglunun en büyük düsmanlarindan biri çevre kirliligidir. Kuran'in, çevre bilincinin olusmadigi bir dönemde bu konuya dikkat çekmesi çok önemlidir. Kuran, insanlarin elleriyle yazilan kitaplar gibi, kendi toplum bilincinin, sosyolojik yapisinin ve aktüel sorunlarinin etkisiyle yazilmamistir. O bütün zamanlarin ve bütün insanlarin Efendisi olan Allah'tandir. Bu yüzden Kuran kendi döneminde var olmayan bilgileri, bilinç düzeylerini, geçmisin oldugu kadar, gelecegin de sorunlarini aktarir.

Aynen ayetteki ifadeye uygun olarak insanlar kendi elleriyle yapmakta, kendi elleriyle yaptiklari yüzünden kendileri çekmektedirler. Ayet, insanlarin basina gelenlerin, önceki davranislarini düzeltmeleri için bir uyari oldugunu da aktarmaktadir. Kendi ellerimizle yaptiklarimizi –tüm insanlik olarak ne kadar düzeltirsek basimiza gelmesi olasi felaketlerden o derece sakinmis olacagiz. Bu yüzden ekolojik dengenin saglanmasina çabalayan tüm kisi ve kuruluslara bir sekilde destek vermemizin çok isabetli olacagi kanaatindeyiz.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10587
favori
like
share
uCuRuM ciCegi Tarih: 30.04.2009 12:51
hayvan nesillerinden de geriye pek bise kalmis sayilamaz dunya engellenemez bir cokuste ne yazik.. Tesekkurler anlamli bi paylasim
duygulu43 Tarih: 30.04.2009 12:39
çok dikkat çekici resimler dünya kötüye gidiyor
bide hayvanları katletmeseler
paylaşım için teşekkürler
creyz_36 Tarih: 30.04.2009 11:55
slm