Steam nedir?

Steam, Valve’in yazılım dağıtımı ve içerik yönetimi için kullandığı, genişbant platformdur. Steam sayesinde aşağıdakileri yapabilirsiniz:

- Internet üzerinden Valve oyunlarını satın alıp ve bu oyunları dakikalar içinde oynamaya başlayabilirsiniz.
Kendi oyunlarınıza her bilgisayardan ulaşabilirsiniz.
- Güncelleme ve yamalar hakkında endişelenmeyin, otomatik olarak halledilirler.
- Arkadaşlarınızla, oyun oynarken bile, anında mesajlaşabilirsiniz.(Friends Network)
Oyun sunucularını arayıp, bağlanabilirsiniz.
- Arkadaşlarınızın nerede oynadığını öğrenip, oyunlarına katılabilirsiniz.

Steam’i nereden indirebilirim?

Bu link'e:
[url]http://www.steampowered.com/download/SteamInstall.msi[/url]
tıklayarak indirebilirsiniz.

İndirdim bu dosyayı nasıl yükleyeceğim?

Öncelikle internetle ilgili tüm programlardan çıktığınızdan emin olun (Internet Explorer, download yardımcıları, email, msn vb.). Sonrasında indirdiğiniz programa çift tıklayarak açın, açıklamaları izleyerek kurulum sırasında ilerleyin. Belli aralıklarla program takılmış ve yanıt vermiyor gibi görünebilir ancak bu bağlantının yavaşlığından kaynaklanır. Böyle bir durumda programı kapatmadan iyice beklediğinize emin olun (bekleme 10-15 dakika sürebilmektedir).

Şimdi yeni bir Steam hesabı oluşturacaksınız. Hesap adınızın, şifrenizin, gizli soru/cevabının(secret question/answer) hatırlanabilir olduğundan emin olun. İrtibal e-postanız(contact email) da çok önemlidir. İyi bir e-posta adresi olduğuna ve değiştirmeden de e-posta hesabınızın güncel ve kullanılabilir olduğundan emin olun.
Bir kere CDKey’inizi bu hesaba kayıt ettirirseniz, aynı CDKey’i başka bir hesaba kayıt ettiremezsiniz. Hesap adları değiştirilemez ve CDKeyler transfer edilemez.
Steam, siz Steam menüsündeki “Browse Games” bölümünden “Register a product I already own” (Sahip olduğum bir ürünü kaydet) seçeneğini seçmedikçe sizden CDKey sormaz.

CDKey’inizi programa eklediğinizde Steam oyun için gerekli tüm içeriği indirecektir.
İndirme başlamadan, Steam için ayrılan internet bağlantısı hızının uygun yarlandığından emin olun. Bunu Steam settings(ayarlar) kısmından ayarlayabilirsiniz. Oyun tamamen indirilmeden oynamak mümkün olsa bile teknik sorunların önüne geçmek için oyunun tamamen indirilmesi gereklidir. Bunu Steam’in Monitor kısmından veya oyunun özelliklerinden (oyuna sağ tıklayıp Properties - özellikler- seçeneğini seçerek) kontrol edebilirsiniz.


Oyun satın almak ve indirmek

Counter-Strike oynayabilmek için sırasıya; Steam kurmalı, bir steam hesabı açmalı ve kredi kartı ile 9.99$'e oyunu satın almanız gereklidir.
Diğer oyunlarla ilgili fiyatlandırma ve diğer bilgiler için:
[url]http://store.steampowered.com/[/url]
linkini kullanabilirsiniz.

Counter-Strike ’ı nasıl satın alırım?


Steam hesabınız açık ve çevrimiçi haldeyken My Games pencereniz açık olur. Bu pencereden View sekmesinden Store’u seçerek Store penceresine ulaşabilirsiniz. Store penceresindeki All Games’e tıklayıp Counter-Strike 'a tıkladıktan sonra açılan sayfada Counter-Strike yazısının sağ tarafındaki Purchase (satın al) butonuna basmalısınız. Açılan pencerede Next(ilerle)’i seçtikten sonra karşınıza çıkan Steam Subscriber Agreement (Steam Abone Sözleşmesi)’ı okuyup, onaylamak(Bunuda aşağıdaki “I agree with the terms of the Steam Subscriber Agreement” kutucuğunu işaretleyerek yapabilirsiniz.) ve kredi kartı* bilgilerinizi vermek. Bu adımları yaptıktan sonra Counter-Strike 'ı Steam indirecek ve oynayabileceksiniz.

* Notlar: Kredi kartınızdan bir defaya mahsus olarak 9.99$ çekilecektir. Aynı kredi kartıyla sadece bir steam hesabını kullanabilirsiniz.

Oyunu satın aldım, nasıl yükleyeceğim?

Sahip olduğunuz, başka bir deyişle indirebileceğiniz, fakat bilgisayarınızda bulunmayan oyunlar My Games penceresinde “Not Installed” (yüklenmemiş) olarak gözükür. Yüklemek istediğiniz oyunun üstüne gelip sağ tıkladıktan sonra “Install Game…” (oyunu yükle) seçeneğini seçmelisiniz. Açılan yeni pencerede oyunun ne kadar disk alanına ihtiyaç duyduğu (Disk space required) ve kullanılabilir disk alanı (Disk space available) görünür. Eğer yeterli alan mevcutsa oyunu yüklemenize izin verir ve Next(ileri) tuşuna basmanız gerekir. Sonrasında Steam oyunu indirip, yükleyecektir.

Update

Oyunlardaki eksiklerin düzeltilmesi ve yenilikler için Steam’de update (güncelleme)ler yayınlanır. Güncelleme yayınlandıktan sonra bu güncellemeyi yapmadan oyunu oynayamazsınız.

Oyunlarımı nasıl güncellerim?

Steam’deki My Games (oyunlarım) penceresinde sahip olduğunuz oyunlar gösterilir. Bunlardan sahip olup yüklü(installed) olanları güncelleyebilirsiniz. Bunu da bir kere mahsus, güncellenmesini istediğiniz oyunların üzerine sağ tıklayıp Properties (Özellikler)’i seçmeli ve açılan pencereden Update (güncelleme) sekmesindeki “Always keep this game up to date” (Bu oyunu her zaman güncel tut) seçeneğini seçmelisiniz. Böylece Steam bunu yaptığınız oyunların güncellemesi çıktığı zaman, sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan, güncellemeleri yapacaktır.

Oyunu Yedekleme



Steam’de sahip olduğunuz oyunları, sonra kullanmak yada oyun dosyalarını arkadaşınızla paylaşmak için, yedekleyebilirsiniz.
Oyunlarımı nasıl yedeklerim?
My Games (oyunlarım) penceresindeyken, File’dan Backup Games’i seçerseniz bir pencere açılır. Açılan pencerede sahip olduğunuz oyunlar görünür ve buradan istediğiniz oyunu (sol tarafındaki kutucuğa tıklayarak) seçip Next(ileri) tuşuna basmalısınız. Sonrasında açılan pencerede ise yedekleme dosyalarının nereye kayıt edileceğini gösterir(varsayılan olarak c:\program files\valve\steam\Backups). Eğer değiştirmek isterseniz Browse
(göz at)’a basarak istediğiniz dizini seçebilirsiniz. Bu işlemleri bitirip yine Next’e basarsak gelecek pencereye geçtiğinizde, isterseniz, yedekleme dosyanızı Cd’lere sığacak şekilde bölebilir yada Dvd için tek parça halinde oluşturabilirsiniz. Dosyanın sayısını da ayarladıktan sonra Next’e bastığımızda yedekleme dosyanız oluşmuş olacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 549
favori
like
share
neighboursc Tarih: 22.11.2012 16:09
if you want more likes, followers or views you must check this tool

[url]http://www.socialneighbour.com[/url]