EYYUP NEBİ KÖYÜ PEYGAMBER MEZARLARI (TÜRBELERİ)
Urfa-Mardin karayolu"nun 85. km.sinden kuzeye sapan asfalt yolun 16. km.sindeki Eyyup Nebi Köyü"nde Eyyup Peygamber, Eyyup Peygamber"in hanımı Rahime Hatun ve Elyesa‘ Peygamber"in mezarları bulunmaktadır. Bu köyün 400 yıldan beri Eyyup Nebi Köyü adıyla anıldığı vakfiyesinden anlaşılmaktadır.


Eyyup Nebi Köyü"ndeki peygamber türbeleri yüzyıllardan beri kutsal günlerde ve bayramlarda, yöredeki binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu önemli inanç merkezinde, son yıllarda Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Okutmanlarından Mehmet Oymak"ın danışmanlığında, Turizm Bakanlığı ve Şanlıurfa Valiliği"nce geniş ölçekli bir çevre düzenlemesi ve türbe restorasyonları gerçekleştirilmiş; her üç türbe arasında yaya yollarıyla bağlantı sağlanarak türbeler alanı ihata duvarlarıyla köy yerleşmesinden ayrılmış ve ağaçlandırılmıştır. Eyyup Peygamber türbesinin batı yakınında bulunan ve O"nun otururken yaslandığına inanılan büyük bazalt taş, bu proje içersinde korumaya alınmıştır.

Eyyup Peygamber Türbesi

Şanlıurfa"ya 100 km. mesafede, Viranşehir ilçe sınırları içersindeki Eyyup Nebi Köyü"nde bulunan Eyyup Peygamber"in türbesi, köyün kuzey yönündeki höyüğün güney eteğinde, kendi adıyla anılan caminin doğusundaki mezarlık içersindedir. Oldukça harap bir durumda olan türbe, son yıllarda Şanlıurfa Valiliği"nce tek kubbeli, beşgözlü revaklı ve revakların üzeri üç kubbe ile örtülü olarak yeniden inşa edilmiştir.


H. 1336 (m. 1918) tarihli Diyarbakır Vilâyet Salnâmesi"nde, türbenin kubbesinin çinko ile kaplandığı ve hademesine maaş bağlandığı kayıtlıdır.
Rahime Hatun Türbesi
Eyyup Peygamber"in ağır hastalığı ve uğradığı musibetler sırasında O"na büyük bir şefkat ve sabırla bakan hanımı Rahime Hatun"un mezarı Eyyup Peygamber türbesinin yaklaşık 500 m. kuzeybatısındadır. Kare planlı, tek kubbeli bu mütevazi mezar anıtı köydeki diğer türbeler gibi, geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa Valiliği"nce restore edilmiştir.


Elyesa‘ Peygamber Türbesi

Eyyup Peygamber türbesinin 500 m. güneybatısında yer alan ve oldukça harap bir durumda olan Elyesa‘ Peygamber türbesi, Şanlıurfa Valiliği"nce yeniden yaptırılmıştır.EYYUP NEBİ KÖYÜ PEYGAMBER MEZARLARI bilgi
EYYUP NEBİ KÖYÜ PEYGAMBER MEZARLARI hakkinda
PEYGAMBER MEZARLARI
EYYUP NEBİ PEYGAMBER MEZARLARI
EYYUP NEBİ KÖYÜ
Eyyup Peygamber Türbesi nerde
Eyyup Peygamber Türbesi hakkinda bilgi
Eyyup Peygamber Türbesi gecmisi
Elyesa‘ Peygamber Türbesi hakkinda
Elyesa‘ Peygamber Türbesi bilgi
Elyesa‘ Peygamber Türbesi taniyalim

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3804
favori
like
share
sevgi Tarih: 22.04.2009 14:31
emeğinize saglık