Kor pulmonale - Kor pulmonale hastalığıKor pulmonale solunum sistemi hastaliklari sonucunda meydana gelen akcigere giden kan damarinda basinç artmasi pulmoner hipertansiyon, sag karincik genislemesi ve yetersizliginin görüldügü bir klinik tablodur.Olayin gelisim süresine ve ciddiyetine bagli olarak sag karincik genislemesine kalinlasma da eslik edebilir.

Kor pulmonale tanisi konulabilmesi için kalbin sag tarafini ilgilendiren degisikliklerin sol kalp ya da konjenital kalp hastaliklarina ikincil olmamasi gereklidir. Bu sebeple ancak akcigerler yada onunla ilgili damarsal yapilardaki sorunlar sonucunda gelisen bir sag kalp yetersizligi söz konusu ise Kor pulmonaleden bahsetmek mümkündür. Genellikle kor pulmonale kronik bir süreci ifade ederse de, akut gelisen ciddi klinik tablolarla da karsilasilabilmektedir. Akut kor pulmonale siklikla ciddi akcigere pihti atilmasina bagli gelisen sag ventrikül yetersizligi seklinde ortaya çikmaktadir. Ayrica akut solunum yolu enfeksiyonlari sirasinda kor pulmonale tablosunun agirlasmasi da sik karsilasilan bir durumdur.

Kronik kor pulmonale kalp hastaliklarinin önemli bir bölümünü teskil etmektedir. Görülme orani iklim, hava kirlenmesi, çalisma ve yasama sartlarina göre ülkeden ülkeye degisiklikler göstermektedir. Organik kalp hastaliklarinin 5-10unu olusturmaktadir. Ayrica kalp yetmezliginin sik nedenleri arasinda yer almaktadir. Örnegin Ingilterede kalp yetmezlikli olgularin yaklasik 30unda, Amerika Birlesik Devletleri de ise 10-30unda kor pulmonale tespit edilmistir. Son yillarda solunum yolu enfeksiyonlarinin çogu zaman antibiyotiklerle tedavi edilebilmeleri akut akciger enfeksiyonlarindan ölümleri azaltarak kronik akciger hastaliklarinin ve buna bagli olarak kronik kor pulmonale vakalarinin oranini arttirmaktadir. Kor pulmonale genellikle elli yaslarindan sonra ortaya çikar. Erkeklerde daha sik görüldügü tespit edilmistir. Bununla birlikte kadinlarda sigara içimindeki artislara paralel olarak kor pulmonale görülme orani giderek yükselmektedir. Hem kalp hem de solunum sistemini ilgilendiren bir hastalik olusu tanisal açidan zaman zaman sorunlara neden olmaktadir. Örnegin sol kalp yetersizligine eslik eden akciger enfeksiyonuna hekimin yanlis olarak kor pulmonale tanisi koymasi nadir bir hata degildir. Kronik bronsit ve amfizem gibi kronik obstrüktif akciger hastaliklari KOAH kor pulmonalenin en sik nedenlerinin basinda yer almaktadir. Amerika Birlesik Devletleri de kor pulmonaleli hastalarin yarisindan çogunda zeminde bu iki klinik durumun varligi söz konusudur. Yayinlarin önemli bir kisminda kor pulmonaleden 80 in üzerinde KOAHin sorumlu olduguna dikkat çekilmektedir. Etyolojide rol oynayan hastaliklar oldukça fazladir. Ancak ortak yanlari akcigerlerin damar yatagini daraltarak akciger damarlarinda basinç artmasina ve neticede kor pulmonaleye sebep olmalaridir. Sigara bugün için en önemli sebeptir. Içilen sigara miktari artikça ve süre uzadikça kor pulmonale gelisi ihtimalli de artmaktadir.

Hastalarda ileri derecede nefes darligi vardir. Son derece sikintili bir tablodur. Adeta hastalar nefes açligi içindedirler, çogu zaman oksijen tedavisine ihtiyaç duyarlar. Ileri düzeydeki vakalar maalesef oksijen tüpü ile yasamaya mahkumdur. Günümüzde ne yazik ki kesin bir tedavisi yoktur. Esas olan kronik bronsitin kor pulmonalenin en önemli nedenidir önüne geçilmesidir. Bunun için ise en dogrusu sigara içmemek, içiliyorsa hemen birakmaktir. Vakit geçmeden, pisman olmadan lütfen sigarayi birakiniz!

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 432
favori
like
share