Planör - Planör Tarihçesi - Planör Nedir

Planör havadan ağır, hava akımlarından faydalanarak uçabilen motorsuz bir hava aracıdır. Bu hava aracı ile yapılan uçuşa, "Planörcülük" denir. Planörcülük, havacılığın temeli kabul edilir. Uçmayı öğrenmek, öğretmek için kullanılan en ekonomik ve güvenli hava aracıdır.

Planör, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (İnternational Civil Aviation Organization - ICAO) tarafından; “Uçuş esnasında sabit tepkimeler üreten yüzeyler sayesinde kaldırma gücü oluşturabilen, havadan ağır motorsuz hava aracı” olarak tanımlanmaktadır.

Planör Tarihçesi:
"Planör" kelimesi dilimize, Fransızca “Planeur” sözcüğünden girmiştir. Fransızca karşılığı “Süzülerek uçmak, süzülerek uçarak mesafe kat etmek” tir. 18 yy.’da Fransız Bilim Adamı Labri, ilk planör tasarımlarını gerçekleştirmiş ve uçurmuştur. Tasarımlarında Martı figürleri kullandığı için günümüzde planörcülüğün simgesi martıdır.

Günümüzdeki modern planörcülüğün öncüsü sayılabilecek çalışmalar 18 yy. sonlarında Alman Bilim Adamı Otto LİLİENTHAL tarafından yapılmıştır. Bu çalışma 19 yy. başında insanlık tarihinin ilk motorlu uçuşunu gerçekleştiren Amerikalı Wright kardeşler için bir kaynak oluşturmuştur.

İkinci dünya savaşı sırasında askeri amaçlı uçakların geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılan planörler, 20 yy.’da büyük bir hız ile gelişen havacılığa ciddi bir ivme kazandırmıştır.

Türkiye’de Planörcülük:
Ülkemizde uçma fikri çok eskilere dayanmaktadır. Leonada Vinci’nin uçan bir araç üzerinde çalıştığı yıllarda yani 1600 yıllarında Hazerfen Ahmet Çelebi’nin takma kanatlarıyla Galata kulesinden havalanarak Lodos rüzgarı yardımıyla Üsküdar Doğancılar meydanına indiği rivayet edilmektedir.

Yine aynı çağlarda Lagari Hasan adlı bir Türk mucitin 50 okka bantla çalışan 7 kollu bir roket icat ederek Padişahın önünde Sarayburnu’ndan uçarak barut bitince Sinanpaşa köşkü önünde denize indiği rivayet edilmektedir.

Daha sonra 1861 yılında Atıf Bey ince gürgen ağıcından ve ince saçtan yapılmış, el ve ayaklı işleyen, birkaç pervanesi olan bir uçak yapmıştır. Gerçek anlamda ise ilk planör uçuşu Göztepeli ve Galatasaraylı şahıslar tarafından 16 Mart 1934 yılında lastik amortisörle yapılmıştır.

1935 yılında ise Ankara’da Atatürk’ün direktifleriyle THK’na bağlı bir Planörcülük Okulu açılmıştır. İlk gelişen planörcüler yurt dışına ihtisas yapmaya gönderilmiş, dönüşlerinde ihtisas sahibi olarak birçok planörcü yetiştirmişlerdir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 347
favori
like
share