Bertolt Brecht
Cesaret Ana Ve Çocukları

Yöneten: Işıl Kasapoğlu
Çeviren: Yavuz Pekman
Dramaturji: Yavuz Pekman
Dekor Tasarımı: Cem Yılmazer
Kostüm : Aslı Ataeven
Müzik: Paul Dessau
Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Müzik Direktörü: Yaprak Sandalcı
Asistanlar: Eda Çatalçam ve Gülin Kılıçay


Oynayanlar:
Ahmet Kaynak,
Burcu Doğan,
Bülent Çolak,
Nadir Sarıbacak,
Öyküm Elif Erdoğan,
Özlem Durmaz,
Sarp Aydınoğlu,
Serkan Keskin,
Tansu Biçer,
Tilbe Saran,
Ümit İlban


Bir gün dünyada savaşlar bitecek, silahlar susacak diye umutlanır dururuz İyi yürekli ve saf insanlarız çünkü Nasılsa ölmedik henüz; bir mermi göğsümüzü delmedi daha, bir mayına basıp paramparça olmadık, kolumuz bacağımız kopmadı… O yüzden umudumuz taze hala, inancımız tam: bir gün savaş bitecek, gözyaşları dinecek! Kime sorsan savaş için böyle diyecek Hepimiz iyi yürekli ve saf insanlarız çünkü O zaman neden her gün bir yerde bir savaş patlak veriyor? Neden onlarca, yüzlerce, binlerce insan ölüyor savaşlarda ve neden biz iyi yürekli ve saf insanların sesi çıkmıyor hiç? Neden? Herkes iyi yürekli ve safsa kötüler kim peki? Savaşı isteyenler kim? Savaştan geçinenler? Savaşla beslenenler? Din uğruna, vatan uğruna, özgürlük uğruna, demokrasi uğruna hayatlarını, çocuklarını, ana babalarını, sevdiklerini yitirenler kim? Peki ya kazananlar? Karlı çıkanlar da var mı bu işten? Bütün bunlar ne uğruna? Para mı, çıkar mı, iktidar mı, egemenlik mi? Peki bütün bunlar için savaşa değer mi? “

Bertolt Brecht “Cesaret Ana ve Çocukları” ’nda tüm bu soruları yüzümüze bir tokat gibi vuruyor Cevapları bulmak size kalmış…” Brecht’in önemli eserlerinden biri olan “Cesaret Ana ve Çocukları” Semaver Kumpanya’nın çağdaş yorumuyla izleyici karşısına çıktı.

Yönetmenliğini Işıl Kasapoğlu’nun yaptığı, başrolünü Tilbe Saran’ın oynadığı “Cesaret Ana ve Çocukları” nın sahne ve ışık tasarımı ise Cem Yılmazer’ ait.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 465
favori
like
share
duygulu43 Tarih: 18.04.2009 23:17
paylaşım için teşekkürler izlicem