Jan Marinus Wiersma - Joost Lagendijk - Avrupa'nın Müslüman Komşuları - Kitap Tanıtım - Jan Marinus Wiersma Kitapları - YayıneviKitap Adı: Avrupa'nın Müslüman Komşuları
Yazar: Jan Marinus Wiersma, Joost Lagendijk
Çeviren: Selim Önal
Yayın Evi: İletişim Yayınları
Yayın Tarihi: Nisan 2009
Sayfa: 211

Kitap İçerik

Elinizdeki kitapta Avrupa Parlamentosu’nun iki üyesi, Joost Lagendijk ve Jan Marinus Wiersma’nın Balkanlar’da, Türkiye’de, Mısır’da ve Fas’ta İslamcılık üzerine önemli siyasetçilerle yaptıkları görüşmeler canlı bir şekilde anlatılıyor. Kitapta Avrupa’nın Müslüman komşularının baskıcı rejimlerden kurtulup demokratik düzene geçişleri için olası yollar tartışılıyor. Bu bölgede bir referans olarak demokratik Türkiye’nin öneminin altı çiziliyor. Ayrıca yazarlar AB’nin, Müslüman demokratlar da dahil olmak üzere bölgedeki tüm demokrat partilerle diyalog kurmasının önemine dikkat çekiyorlar. AB’nin İslamcı partilerle de iletişim kanallarını açık tutmasını ve dinî inanışlar temelinde yükselen toplumsal hareketleri görmezden gelmemesini tavsiye ediyorlar. Aksi takdirde AB’nin çifte standart uygulamış sayılacağını belirtiyorlar.

Bu kitap hem bu dört ülkedeki İslami hareketlerin dinamiklerini anlamak hem de AB ile bu ülkelerin ilişkilerinin geleceği üzerinde düşünmek için iyi bir olanak sağlıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 357
favori
like
share