OYUNBAZ'dan
bir İbsen başyapıtı
“Peer Gynt”
(Per Günt)

Tiyatro Oyunbaz, geçen yılın ses getiren oyunu Martı'dan sonra, bu yıl da bir İbsen başyapıtı olan “Peer Gynt”ü izleyicisi ile buluşturuyor. Peer Gynt; 25, 26 ve 30 Nisan'da Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusu Tiyatro Salonu'nda seyredilebilir.

Birlikte üretmeyi, samimi ve iyi tiyatro yapmayı hedefleyerek 2006 yılında kurulan Oyunbaz, ikinci oyunu "Peer Gynt" ile izleyici karşısında. İlk gösterimi 4 Nisan'da gerçekleştirilen Peer Gynt (Per Günt), Norveç tiyatrosunun dünyaya mal olmuş ünlü oyun yazarı Henrik İbsen'in başyapıtlarından biri.

Oyun, iki perde, bir ömür…
Kendi olma takıntısıyla donanmış, kendini gerçekleştirmek için gereken her şeyi sadece "kendi"nde arayan bir insanın, son nefesinde hayatı bir 'tiyatro oyunu' gibi gözlerinin önünden geçseydi ne izlerdi acaba?

PEER : Bir tek şey soracağım. Ne demek bu "kendin olmak"?
DÖKMECİ : Ne komik çıktı senin ağzından bu soru.
PEER : Hadi uzatma, sen bana cevap ver.
DÖKMECİ : Kendin olmak demek kendini imha etmek demektir.
Anladın mı? Anlamadın.

Yönetmenliğini Abdullah Cabaluz'un üstlendiği, Seniha Bedri Göknil-Zehra İpşiroğlu ve Mehmet Ergen'in çevirilerinden derlenen Peer Gynt, 25, 26 ve 30 Nisan'da Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusu Tiyatro Salonu'nda seyredilebilir.

PEER GYNT (Per Günt)

Tarih/Saat : 25 Nisan 2009 Cumartesi / 20:00
26 Nisan 2009 Pazar / 19:00
30 Nisan 2009 Perşembe / 20:30

Yer : Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusu Tiyatro Salonu

Süre : 2 saat 45 dak.


OYUNBAZ Üzerine
Ticari kaygıdan uzak, söyleyecek sözü olan, tiyatroya gönüllü insanların çabaları ve emeğiyle yaşayan bir grup olmaya çalışan Oyunbaz, ilk yapım olarak Anton Çehov başyapıtı 'Martı'yı seçti. 2007-2008 tiyatro sezonunda sergilenen oyun, tiyatro çevresinden ve seyircilerden büyük ilgi gördü. 2008 Vasıf Öngören Özel Ödülü'ne değer görülen oyun, İstanbul içinde farklı sahnelerde seyircisiyle buluştu. Ulusal basın tarafından da ilgiyle karşılanan 'Martı' birçok olumlu eleştiri aldı.

Türkiye'de tiyatro sanatını yaşatmanın zorluğunun farkında olan topluluk, uzun vadede kendi sahne dilini yaratmayı ve repertuara alınan oyunları 'Oyunbaz' yorumuyla sahnelemeyi hedeflemektedir. Bu bakış açısıyla Dünya Tiyatro Tarihinin bir başka başyapıtı olan Henrik İbsen'in 'Peer Gynt' eserini Nisan 2009'da seyirciyle buluşturan Oyunbaz, yine klasik bir metni kendi özgün yorumuyla sahneye taşımıştır. Tiyatro'nun salt bir heves ya da elit bir sanat olmadığının bilinciyle, tiyatroyu bir ifade ve var oluş şekli olarak benimsemiş olan Oyunbaz, repertuarına aldığı klasik oyunlara getirdiği güncel yorumlarla tiyatronun, yaşamsal ve politik tavrını kendi yorumuyla seyirciyle paylaşmayı hedefler. Bugün tiyatronun ne yazar, ne oyuncu, ne yönetmen, hepsinin ötesinde bir ekip işi olduğunun bilinciyle ve kolektif üretime inanan yapısıyla Oyunbaz, dramaturgiden oyunculuğa, ışıktan müziğe, dekordan makyaja, rejiden sahne işçiliğine, üretimin her alanında yer alma düşüncesini üretim biçiminin bir parçası olarak benimsemiştir. Türk Tiyatrosuna uzun soluklu ve yenilikçi bir bakış açısı getirmeye çalışan topluluk edindiği deneyimlerle ve Tiyatro Sanatı'na olan katıksız inancıyla yoluna devam etmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 545
favori
like
share
Şayeste Tarih: 15.01.2010 12:33
Tiyatro Oyunbaz Ocak Ayı Programı

OYUNBAZ
“Peer Gynt”

Oyunbaz, geçtiğimiz sezon Nisan ayından itibaren seyirci ile buluşturduğu Peer Gynt’ü bu sezon da sahnelemeye devam ediyor.


Dünya tiyatrosunun bütün büyük grupları ve yönetmenleri tarafından sahnelenmesine karşın 50 yılı aşkın süredir, profesyonel olarak, Türkiye tiyatrolarında sahnelenmemiş olan Peer Gynt, 8, 13, 15 ve 21 Ocak tarihlerinde Oyunbaz yorumu ile Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusü Tiyatro Salonu’nda seyredilebilir.PEER GYNT (Per Günt) Ocak Ayı Programı

Tarih : 8 Ocak 2010, Cuma
13 Ocak 2010, Çarşamba
15 Ocak 2010, Cuma
21 Ocak 2010, Perşembe

Saat : 20.30

Yer : Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusü Tiyatro Salonu

Süre : 2 saat 45 dakika.


Bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için: (531) 888 62 31 , (536) 422 15 22

[url]http://www.tiyatroyunbaz.com[/url]
[url]http://www.facebook.com/pages/Oyunbaz/157928872475[/url]


--
Oyunbaz

[url]www.tiyatroyunbaz.com[/url]
Nehir Tarih: 10.12.2009 16:03
konular birleştirildi..