Bebekler ve küçük çocuklarda solunum sıkıntısı nefes vermede güçlük hışıltılı ve çıtırtılı solunum sesleriyle ortaya çıkan akut viral alt solunum yolu enfeksiyonudur.

Bronşiyolit genellikle salgınlar halinde ve en çok 18 aylıktan küşük çocuklarda ortaya çıkar. Altı aylıktan sonra görülme sıklığı doruğa çıkar.

Bulaşan virüs üst solunum yolundan orta boydaki ve küçük bronşlar ve bronşiyallere yayılarak epitel nekrozu yapar.

Belirtileri :

Tipik olarak hasta çocuk daha önce bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiştir ardından hızla hızlı ve çok sayıda nefes alma çarpıntı ve kuru bir öksürükle birlikte solunum sıkıntısı başlar. Ağız çevresinde morarma göğüs çevresinde nefes verme sırasına gözle görülür içeri çekilmeler ve hışıltılar sıkıntının arttığına işaret eder.

Çocuk genellikle oldukça bitkin görünse de her zaman ateş yoktur. Kusma ve ağızdan alımların azalması ile dehidratasyon gelişebilir. Yorgunlukla birlikte solunum daha da yüzeysel ve etkisiz olabilir. Çocuğun nefes alış verişi dinlendiğinde hışıltı nefes verme süresinde uzama görülür.

Röntgende genellikle akciğerlerin ileri derecede şişmiş olduğu görülür.

Tedavisi :

Çocukların çoğu uygun ilaçlarla evde tedavi edilebilir ve sekel kalmadan 3-5 günde iyileşir. Solunum sıkıntısının artması siyanoz yorgunluk ve dehidratasyon hastaneye yatırılmasını gerektirir

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 370
favori
like
share