reiki hakkında bilgi - reiki ne işe yarar - reyiki

ReikiReiki binlerce yıllık geçmişi olan ve ilk olarak Tibetli Lama'ların RAKU-KEİ adı altında kullandıkları bir tedavi yöntemidir. Günümüzdeki adı ile REİKİ Japonca'da evrensel yaşam enerjisi anlamındadır.
Reiki 19. yüzyılda Dr. Mikao Usui tarafından Japonya'da tekrar ortaya çıkarılmıştır. Dr. Usui Japonya'nın Kyoto kentinde küçük bir üniversitenin yöneticisi olup hıristiyan bir rahipti. Bir pazar ayininde öğrencisinin sorduğu bir soruya cevap veremedi. Bu hayatının dönüm noktası oldu. Soru şuydu: "Hz. İsa şifa enerjisi ile hastaları nasıl iyileştirdi? Buna sadece kutsal kitapta yazıyor diye mi inanıyorsunuz yoksa böyle şeylerin gerçekleşmesine şahit mi oldunuz?" Öğrenci sorularına devam ederek "Bunu kendi gözlerimizle nasıl görebiliriz?" der. Bu sorular Dr. Usui'nin hayatında o büyük değişikliği meydana getirir. Ertesi gün hocalıktan istifa edip yollara düşer. ABD'ye gider Chicago Üniversitesi'nde hıristiyan metinler üzerinde eğitim görür ve eski diller üzerine doktora yapar. Buda'nın da şifa gücüne sahip olduğunu öğrenir. Bu bilgi onu tekrar Japonya'ya döndürür. Araştırmalarını Budist öğretiler üzerine yoğunlaştırır. Birçok manastırı ziyaret eder. Manastırlardaki elyazmalarını okuyabilmek için Sanskritçe ve Çince öğrenir.
Sembollerin Anlamı ve Şifanın Gücü
Yedi sene süren bir araştırma sonucu bulduğu eski bir Sanskrit metninde Buda'nın nasıl şifa dağıttığına ilişkin bazı sembollere ve tariflere rastlar. Fakat bunlar da tek başına yeterli değildir. Dostluk kurduğu bir rahip Usui'ye inzivaya çekilmesini tavsiye eder. Usui Japonya'da kutsal bir dağ olan KORi YAMA'ya çıkarak 21 gün boyunca oruç tutup meditasyon yapar. 21. günün gecesinde meditasyonunu bitirip dua ederken birdenbire gökyüzünde kendisine doğru gelmekte olan parlak bir ışık görür. Bu ışık gittikçe büyür ve tam alnının ortasına isabet eder. Usui yere devrilir ve kendinden geçer. Transa benzer bir hal içinde iken daha önce Sanskrit metinlerde okuduğu birçok sembol çeşitli renklerde gözünün önünde canlanır.
Usui'nin şuuru yerine geldiğinde güneş doğmuştur. Kendisini çok zinde hisseder. Dağdan inmek için yola koyulur. Bu arada ayak başparmağını yaralar. Elini parmağına koyar koymaz kanama durur ve acı yok olur. Artık sembollerin anlamını ve şifanın gücünü bilmektedir.
Ruhsal Yaşam Kuralları
Bunu takip eden yedi yıl Kyoto kentinin varoşlarındaki bir şifahanede hastaları iyileştirmek için çalışır. Amacı tedavi ettiği dilencileri tekrar topluma kazandırıp çalışmalarını sağlamaktır. Fakat bir süre sonra tedavi ettiği dilencilerin tekrar şifahaneye geri döndüğünü fark eder. Usui sarsılmıştır kendi kendine bu kişilerin neden yeniden buraya döndüğünü sorar. Ve Usui fiziksel bedenin hastalık belirtilerini iyileştirdiğini fakat yeni bir yaşam tarzı aktaramadığını fark eder. Bu durum onu Ruhsal Yaşam Kuralları'nı oluşturmaya yöneltir:
Özellikle bugün özgür ve mutlu ol.
Özellikle bugün sevin.
Özellikle bugün korunmaktasın.
Şuurlu olarak anı yaşa.
Bereketleri müteşekkirlikle kabul et.
Aileni öğretmenlerini ve büyüklerini say.
Ekmeğini dürüstçe kazan.
Başkalarını kendin gibi sev.
Her şey için müteşekkir ol ve tüm canlılara karşı sevgi dolu davran.
Yeni Bir Okul
Usui bir müddet sonra şifahaneyi terkeder ve bu bilgiyi dağıtabilecek öğretmenler yetiştirmeye başlar. Dr. Chujiro Hayashi Dr. Usui'nin tarafından yetiştirilen öğretmenlerden biridir. Dr.Usui son günleri yaklaştığında Hayashi'yi Reiki Üstadı olarak ilan eder ve onu öğretilerin özünü korumak ve yaymakla görevlendirir. Dr.Hayashi Tokyo'da Reiki Şifa Kliniği'ni kurar.
Büyük ve yok edici bir savaşın yaklaştığını fark eden Dr. Hayashi kliniğe Hawaii'den tümör tedavisi için gelen ve Reiki öğrenen bayan Hawayo Takata'yı 13.cü ve son usta olarak yetiştirir. Bayan Takata Reiki'yi ABD'ye götürür ve 22 usta yetiştiren Takata'nın görevini 1980 de torunu Phyllis Lei Furumoto üstlenir. Kendisi halen Usui Shiki Ryatto sisteminin büyük ustasıdır.
Reiki ustaları kendi tecrübelerini Reiki'nin özünü değiştirmeden öğretiye eklemektedir. Son yıllarda Reiki hızla dünyaya yayılmaktadır. Reiki insanın çeşitli bedensel rahatsızlıklara karşı evrende var olan enerjiyi kullanarak şifa bulması ve dağıtmasıdır.
Bu yöntemi öğrenmek için iki gününüzü vermeniz yeterli olur. Öğretim sırasında enerji iletme yeteneği tüm insanlarda bulunan tedavi kanallarını açan bir işlemle öğretmenden öğrenciye geçirilir. Bu işleme inisiyasyon denir. İnisiyasyon kelimesi kök olarak Latince "initiatio" dan gelir. İngilizce ve Fransızca'da da aynıdır. Osmanlıca karşılığı ise "tedriş irşad" olup Türkçe anlamı "öğretme doğru yolu gösterme" dir.
Reiki'de inisiye olan kişi hasta olan kişiye enerjiyi elleriyle verir. Bu işlem uzmanın ellerini hastanın fiziksel bedeni üzerinde bulunan enerji merkezlerine koymasıyla gerçekleşir. Reiki uzmanı burada sadece aracıdır. Evrenden aldığı enerjiyi başka bir insana aktarmak dışında özelliği yoktur. Bu aktarım esnasında hem kendini hem de enerji verdiği kişiyi arındırır. Bu enerji kendine has bir zekaya sahiptir. Vücudun neresinde neye ihtiyaç varsa enerji direkt olarak oraya akar ve gereken süre orada kalarak hastalığı tedavi eder.
Enerji alan hastanın da her zaman pozitif düşünceler içinde olması ve inanması faydayı arttırır. Şunu unutmamak gerekir ki kişi ne kadar enerji (şifa) alırsa alsın düşüncelerini pozitif yönde değiştirmediği sürece fayda göremeyecektir.
Evrensel Yaşam Enerjisi Hepimizde Vardır
Aslında hepimiz bu evrensel yaşam enerjisi ile doğmaktayız. Artık araştırmalardan biliyoruz ki insanın fiziksel bedeninin etrafında onu kuşatan bir de enerji bedeni vardır. Bu enerji bedende çakra adını verdiğimiz 7 adet de enerji merkezi vardır. Doğduğumuz zaman temiz ve açık olan bu çakralar dünyada yaşarken öfkelerimizle kıskançlıklarımızla hırslarımızla egolarımızla kirlenip kapanır. Kapalı olan enerji merkezlerimiz evrendeki var olan kozmik enerjiyi bedenimize aktaramaz. Dolayısıyla bir çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur. Reiki'nin temel prensibi tıkalı olan veya dengesiz çalışan bu enerji merkezlerini açıp dengeli çalışmasını sağlamaktır.
Reiki geleneksel tıp tedavisi görmekte olan hastaların iyileşme sürecini %50 hızlandırmaktadır. Ellerin kullanıldığı her türlü tedavi şeklinde (değişik türdeki masajlar akupresür v.s) Reiki enerjisi geçerlidir. Reiki beden ve ruhu dengelediği gibi zihni de güçlendirir.
Reiki'de Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Diyabet problemi olan hastalar Reiki tedavisi boyunca muntazam olarak kontrole gitmelidir. Çünkü vücudun insülin ihtiyacı seviyesi değişebilir.
Homeopatik tedavi görenlere Reiki başarı ile uygulanabilir.
Kırık-çıkık vak'alarında kemikler bir doktor tarafından yerleştirilene kadar lokal Reiki verilmemelidir.
Hamilelikte karın bölgesine Reiki ek olarak verilmelidir. Bu bebeği güven ve huzur ile hayata bağlar. Fakat kanamalı hamilelikte Reiki verilmemelidir.
Bir Reiki uzmanının enerji verebilmesi için arınmış olması şarttır. Tüm bu çalışmalara başlamadan önce dönüp kendisine bakmayı öğrenmelidir. Çünkü çevremizde oluşan her şey bizden kaynaklanmaktadır. Onun için sürekli olarak kendi iç dünyasını gözlemlemeli gerekli değişim ve dönüşümleri yaparak yükselmelidir.
Unutmamalıyız ki her şey bizim içimizdedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 737
favori
like
share
myigitsoy Tarih: 02.08.2009 19:32
Reiki NedirRei her yerde varolan, ki: ruhsal yaşam enerjisi anlamına gelmektedir. Sözcük anlamı, Japonca'da, "Evrensel Yaşam Enerjisi" anlamına gelmektedir. Hz. İsa 'nın nasıl şifa verdiği ile ilgili sorular 1900'lü yılların başında Japon bir rahip olan Dr.Mikao Usui tarafından çok eski olan şifa yönteminin araştırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Reikinin tarihi çok daha eski olmasına rağmen bu bilginin günümüze ulaşmasındaki en önemli kişi bu konuyu derinlemesine araştıran Mikao Usui'dir. Reiki herhangi bir din yada inanç şekli değildir her inanca sahip insan tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Reiki tıbbı reddetmez aksine tıbbi tedaviye destek olma işlevindedir. Hastaların mutlaka tıbbi tedavi görmesi gerektiğini savunan reiki uygulayıcıları reikinin faydalarını tüm dünyanın daha iyi görmesini sağlamışlardır. Reikinin hiç bir zararı yada yan etkisi yoktur, zamanla unutulmaz ve etkisi kaybolmaz. Bir çok hastalıkta tıbbi tedaviyi tamamlar,zihinsel ve bedensel gerginlilerden kurtulmayı sağlar, ilaçların yan etkisini azaltır,yorgunlukları giderir,bağımlıklardan kurtulmaya yardım eder kısaca sağlık ve kişisel gelişim anlamında önemli pozitif etkiler yapar. Reiki etkili olarak soğuk algınlığı, yanıklar,yaralar ağrılar, sızılar gibi rahatsızlıklardan; kanser, kalp hastalıkları, tansiyon, gibi ciddi hastalıklara kadar bir çok sağlık sorununda son derece etkilidir. Özellikle yeni oluşmuş hastalıklarda çok daha kısa zamanda etkisini gösterecektir. Reiki bugün dünyada yaklaşık iki milyon kişi tarafından uygulanmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Dünyada bir çok hastane reiki uygulamayı bütünleyici kabul etmekte ve reikiyle ilgili çalışmalara önem vermektedir. Reiki uygulayıcılarda sezgileri güçlendirir, ruhsal farkındalığın artmasını sağlar. Reiki evrensel bir enerjidir ve hiç bir kişinin tekelinde değildir. Reiki ile herkes kendinin şifacısı olabilir.
azade57 Tarih: 20.04.2009 00:47
Sevgili şayeste, aktarımın için sağol. Reiki nin o kadar geniş açılımları vardırki saymakla bitmez,başlangıç için güzel. Reiki 2 yi almış biri olarak devamını ilerki günlerde açabiliriz... Sevgiyle.


Güzel bir Zen hikayesi vardır; "İki Zen öğrencisi bir dereden karşıya geçecekken bir kadın görürler.Öğrencilerden biri dereden geçemeyen kadını karşıya kadar taşır, orada bırakır ve iki öğrenci yollarına devam ederler.Çok uzun bir süre sonra diğer öğrenci "bizim kadınlara dokunmamız yasak ama sen kadını karşıya kadar taşıdın"der memnuniyetsiz bir tavırla.Diğeri; "ben kadını sadece karşıdan karşıya taşıdım ama görüyorum ki sen yol boyunca taşımışsın." der.

Bu hikayede olduğu gibi, yol boyunca taşıdığımız olumsuz duyguların ve yararsız düşüncelerin bize katkısı ne olabilir?
Yaşamın bize getirdiği tüm zorluklar karşısında, bunun bir öğrenme süreci olduğu düşüncesi ile tüm bakış açımız ve dolayısıyla da yaşamımızı değiştirebilir.Bu bakış açısı bizim için affedebilmeyi de kolaylaştırır.Herkesin farklı bir rolü büründüğü yaşamda bizlere olan katkılarından dolayı onlara minnet bile duyabiliriz ve böylece onları kolayca affedebiliriz.Bakış açımızı değiştirmek ve affetmek üzerimizdeki bu gereksiz yükleri atmamıza yardımcı olur.Böylelikle, yürüdüğümüz yolda daha özgür, daha hafif ve akıcı olabiliriz.Bunu yapmak ilk bakışta çok zor gibi gelse de kendimiz için yapabileceğimiz en doğru adımlardan biridir.