Mısır Piramitleri Resimleri Mısır Piramitleri Fotoğrafları Firavun Mezarları Piramitlerin Tarihi


Binlerce yil önce yapilan piramitlerde bugün bile hala binlerce sir yatmaktadir.O tarihlerde piramitleri yapan insanlar herhalde metre kavramini bilmiyorlardi.Ve bütün bunlari göz karariyla yapmalarida imkansiz.Bugün bile çok düzenli bir sekilde yapilan gökdelenlerde çok hafif bir sapma sözkonusu olabiliyor.Peki o zamanlar bunlari yapan insanlar ölçüm için ne kullandilar.Saniye mi?Arsin birimi mi?Misir endazesi mi?Bilemiyoruz.Simdi bu piramitlerde, özellikle Gize bölgesindeki büyük piramitin çesitli oranlarda ölçümlerine bir bakalim.Bunlarin hepsi bir rastlanti mi?Olabilir.Ama bu kadar çok rastlantida insani düsündürüyor!

Piramitlerin Gizemi

Her biri 20 ton olan taslardan insa edilmistir ve bu taslari temin edilebilecek en yakin mesafe yüzlerce kilometre uzakliktadir. Bu taslarin nasil getirildigi konusunda kesin olmayan farkli varsayimlar bulunmaktadir.

Piramit, kimin adina yapildiysa, onun bulundugu odaya, yilda sadece 2 kez günes girmektedir. (dogdugu ve tahta çiktigi günler)

Mumyalarda radyoaktif madde bulundugundan mumyalari ilk bulan 12 bilim adami kanserden ölmüstür.

Piramitlerin içerisinde ultra sound, radar, sonar gibi cihazlar çalismamaktadir.

Kirletilmis suyu, birkaç gün Piramit’in içine biirakirsaniz; suyu aritilmis olarak bulursunuz.

Piramit’in içerisinde süt, birkaç gün süreyle taze kalir ve sonunda bozulmadan yogurt haline gelir.

Bitkiler Piramit’in içinde daha hizli büyürler.

Piramit’in içine birakilmis su, 5 hafta süreyle bekletildikten sonra yüz losyonu olarak kullanilabilir.

Çöp bidonu içindeki yemek artiklari, hiç koku vermeden Piramit içinde mumyalasir.

Kesik, yanik, siyrik gibi yaralar büyükçe bir Piramit’in içinde daha çabuk iyilesme egilimi gösterir.

Piramitlerin bazi odalarinin içinde ne oldugu hakkinda bir bilgi yoktur; arastirmacilarin çogu, ya içinde kayboldular ya da ayni yerde birkaç tur attilar, fakat içlerini göremediler.

Piramitlerin içi yazin soguk kisin sicak olur

Büyük Piramitin açilari,Nil’in delta yöresini iki esit parçaya bölerler.

Gize’deki üç piramit aralarinda bir Pitagor üçgeni olacak sekilde düzenlenmislerdir.Bu üçgenin kenarlarinin birbirlerine göre orani 3::5'dir.

Büyük Piramitin tabininin yüzeyi,anitin yarisinin iki katina bölündügünde pi=3,14 sayisi elde edilir.

Büyük Piramitin dört yüzeyinin toplam yüzölçümü,piramit yüksekliginin karesine esittir.

Büyük Piramit,dünyanin kara kitlesinin merkezinde yer aliyor.

Büyük Piramit,dört ana yöne göre düzenlenerek insa edilmistir.

Piramit dev bir günes saatidir.Ekim ortasiyla Mart basi arasinda düsürdügü gölgeler mevsimleri ve yilin uzunlugunu gösterirler.Piramiti çeviren tas levhalarin uzunlugu bir günün gölge uzunluguna esittir.Bu gölgelerin tas levhalar üstinde gözlenmesiyle günün 0,2419 bölümünde yilin uzunlugu yanlissiz olarak saptanabiliyordu.

Büyük Piramit’le dünyanin merkezi arasindaki uzaklik,Kuzey kutbuyla arasindaki uzakliga esittir ve kuzey kutbuyla dünyanin merkezi arasindaki uzakliga esittir.

Piramitin yüksekligiyle,çevresi arasindaki oran,bir dairenin yari çapiyla çevresi arasindaki oranin dengidir.Dört kenarlar dünyanin en büyük ve çarpici üçgenleridir.

Gizde’den geçen boylam,dünyanin denizleriyle anakaralarini iki esit parçaya böler.Bu boylam ayrica,kara üstünden geçen en uzun kuzey-güney yönlü boylam olup,bütün yer kürenin uzunluguna ölçümünde dogal sifir noktasini olusturur.

Büyük piramitin tepesi Kuzey kutbunu,çevresi ekvatorun uzunlugunu temsil eder.Ve iki uzunluk ayni mikyasa uygunluk gösterir.

Gize piramitleri tahmini olarak M.Ö 3000 yillarinda eski krallik döneminde yapildigi zannedilmekte. Bunlar; Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleridir ve isimlerini aldiklari firavunlar tarafindan yaptirilmistir.

Kefren Piramidi Gize piramitleri dünyanin en büyük piramitlerdir. Bunlarla birlikte ve Misir’da yüzlerce irili ufakli piramit mevcuttur. Gize piramitlerini digerlerinden ayiran farklarin basinda içlerinde yazi bulunmamasi ve nasil yapildiklarinin hala çözüme ulasmamis olmasidir.
Keops’un oglu Kefren için yapilmis piramit 136 metre yükseklige sahip.

Kefren piramidinin dis yüzeyinde yer alan kaplamalar bugün sadece tepesinde görülebilmekte.

Gize piramitlerinden Içi ziyaret edilebilen tek piramit olan Kefren piramidinin mezar odasi.
Piramitler ile ilgili çesitli matematiksel bulgular arasinda ilginç olanlari sunlar: Keops piramidinin yüksekliginin 1 milyarla çarpimi yaklasik olarak günesle dünyamiz arasindaki mesafeyi veriyor. (149.504.000km)

Piramitlerin üzerinden geçen meridyen karalari ve denizleri tam iki esit parçaya bölüyor. Keops Piramidinin Taban cevresinin, yüksekliginin 2 katina bölünmesinin pi=3.14 sayisini veriyor.

62 metre yüksekligi ile Gize Piramitleri içerisinde en küçügü olan Mikerinos Piramidi Kefrenin oglu için yaptirilmis.

Piramitler hala yapimlari esnasinda ki gizi korumaktalar. Isçilerin olaganüstü bir çabayla günde 10 metreküp tasi üst üste koyduklarini kabul edersek keops piramidinde yer alan yaklasik 2.5 milyon metreküp tas, 250.000 gün, yani yaklasik 664 yilda yerlestirilebiliyor. Oysa piramitler 20 ila 30 yil arasinda bir sürede tamamlanmistir..

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 966
favori
like
share