Leon Fleisher Mozart Piano Concertos - Leon Fleisher - Mozart Piano Concertos - Mozart Piano Concertos 2009


Leon Fleisher Mozart Pıano Concertos CD
Amerikalı piyanist ve şef Leon Fleisher’dan Mozart Piano Concertos Sony Music etiketiyle yayınlanıyor!1928 yılında Kaliforniya’da doğan Leon Fleisher 4 yaşında piyano eğitimine başladı. 16 yaşında New York Filarmoni Orkestrası ile çalıyordu. Leon Fleisher New York Filarmoni Orkestrası’nda Pierre Monteux ile çalarken, müzik eğitimini ise ünlü müzisyen Artur Schnebel veriyordu.

Dikkat çeken kayıtlarını George Szell ve Cleveland Orkestrası ile gerçekleştiren Fleisher, bir hastalık nedeniyle sağ elinin kullanım işlevini yitirdi ve sol eliyle çalmaya devam etti. Ardından tedavi olan sanatçı, sağ elini yeniden kullanır hale geldi. Brahms ve Beethoven yorumları ile tanınırlığı daha çok arttı.

2004 yılında Leon Fleisher’in iki elini de kullanarak hazırladığı “Two Hands” adlı ilk kayıdı yayınlandı. Bu isim aynı zamanda, Fleisher’ın hayatını konu alan ve yönetmenliğini Nathaniel Kahn’ın üstlendiği kısa-belgesel’in de adı oldu. Aynı zamanda 2007 yılında En İyi Kısa Film/Belgesel dalında da Oscar’a aday oldu. Ayrıca Fleisher ise 2007 yılında “Kennedy Center Honors” ödülüne kayık görüldü.

2008 yılında 80. yaşı Londra, Brüksel gibi başkentlerde özel törenlerle kutlanan bu efsanevi müzik adamından “Mozart Piano Concertos” albümünü kaçırmayın!


Albüm İçerik

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 365
favori
like
share