28. Uluslararası İstanbul film Festivali'nin Kapanış Galası'nda, çağdaş Polonya sinemasının en önemli yönetmenlerinden, sadece yönetmen kimliğiyle değil, yapımcı, senarist, aktör, şair, ressam kimlikleriyle de gerçek bir sanatçı olan Jerzy Skolimowski'ye festivalin 'Yaşamboyu Başarı Ödülü' takdim edildi. Jerzy Skolimowski ödülünü İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı'nın elinden aldı.
Sunuculuğunu Meltem Cumbul'un üstlendiği 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali Kapanış Galası ve Ödül Töreni, NTV'den canlı olarak yayınlandı. Kapanış Galası boyunca Levent Yüksel üç şarkısıyla izleyicilere sahnede renkli bir program sundu.'Altın Lale Uluslararası Yarışma Ödülü', Şilili yönetmen Pablo Larrain'in"Tony Manero" adlı filmine verildi.

Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı yönetmen Goran Paskalievic'in açıkladığı ödülü filmin sanat yönetmeni Polin Garbisu'ya bu sene İstanbul Film Festivali'nin 'Sinema Onur Ödülü'nü alan Hale Soygazi takdim etti.Uluslararası Yarışma'da 'Jüri Özel Ödülü'nü ise İrlandalı yönetmen Ian Fitzgibbon'un "Bu Filmde Ben Varım" ("A Film With Me In It")adlı filmi aldı.
Ödülü yönetmen Ian Fitzgibbon'a yine Hale Soygazi takdim etti.

Ulusal Yarışma'nın Yıldızları "Köprüdekiler" ve Uzak İhtimal"

'Altın Lale Yılın En İyi Türk Filmi' ödülü Aslı Özge'nin "Köprüdekiler" adlı filmine verildi.Filmin yönetmeni ve yapımcısı Aslı Özge ve filmin diğer iki yapımcısı Sevil Demirci ve Fabian Massah'a ödüllerini Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Kutluğ Ataman ve oyuncu Özgü Namal takdim etti.

'Altın Lale Yılın En İyi Türk Yönetmeni' ödülü ise"Uzak İhtimal" filminin yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun'a verildi. Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun ödülünü Kutluğ Ataman ve Özgü Namal'ın elinden aldı.

'Yılın En İyi Türk Filmi' ve 'Yılın En İyi Türk Yönetmeni'ne Kültür ve Turizm Bakanlığı 50.000'er YTL değerinde para ödülüde veriyor.

'En İyi Kadın Oyuncu' ödülü "Pandora'nın Kutusu" filmindeki rolü ile Derya Alabora'nın oldu. Derya Alabora'ya ödülünü "Ara" filmindeki rolüyle geçtiğimiz yıl En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Serhat Tutumluer takdim etti.

Bu yıl Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri'sinin seçtiği 'En İyi Erkek Oyuncu', "Uzak İhtimal" filmindeki rolüyle Nadir Sarıbacak oldu. Bu oyuncuya ödülünü, "Gitmek" filmindeki rolüyle geçtiğimiz yıl En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Ayça Damgacı takdim etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu oyunculara ayrıca 10.000'er YTL para ödülü veriyor.

Festival'de Ulusal Yarışma'da bu yıl ilk kez verilmeye başlanan 'En İyi Senaryo Ödülü'ne "Uzak İhtimal" filmiyle Tarık Tufan, Görkem Yeltan ve Bektaş Topaloğlu layık görüldü. Üç senariste ödüllerini Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri Üyesi yazar Ayşe Kulin takdim etti.

Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma'daki bir diğer yeni ödül 'En İyi Görüntü Yönetmeni' ise "Süt" filmiyle Özgür Eken'e verildi. Özgür Eken, ödülünü Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri Üyesi yapımcı Zeynep Özbatur'dan aldı.

Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri'sinin bu yıl ilk defa seçtiği kategorilerden bir diğeri ise 'En İyi Müzik' oldu. 'En İyi Müzik Ödülü'nü "Ali'nin Sekiz Günü" filmiyle kazanan Nail Yurtsever, ödülünü müzisyen Selim Atakan'ın elinden aldı.

Pelin Esmer'in "11'e 10 Kala" adlı filmi Ulusal Yarışma'nın 'Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. Filmin yönetmeni Pelin Esmer ödülünü, Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri Üyesi oyuncu Bennu Yıldırımlar'ın elinden aldı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 280
favori
like
share