Kedi Bakımındaki Püf NoktaLar Kedi Edinirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Kedi Bakımı Kedi Resimleri Kedilerle İlgili Kedi Mamaları Kedi Cinsleri Kedi Türleri

Genellikle tesadüfen kedi ediniriz. Bir gün sokakta yürürken bacaklarınıza sürtünüp sizden yardım isteyen bir yavru kediye rastlayabilirsiniz ya da işten gelirken sizi bahçede karşılayan bir yavru kediye. Bazen anne kedi yavrularına bakmanız için sizi seçebilir. Ya da anne kedi o yavruyu besleyemeyeceğini bilir ve bir köşeye bırakır. Her ne şekilde olursa olsun, karşınıza çıkan yavru kedi sizin iyi şansınızdır.
Bu durumda bir veteriner hekime başvurmadan önce onu mutlaka sıcak tutmalısınız. Çiş ve kakasını yapmayı annesinden öğrenen kedi, bu kez sizden öğrenmek zorundadır. Bu iki nokta hayati önem taşıdığı için yavru kediye tuvaletini siz yaptırmalısınız. Ondan sonraki işlem ise karnını doyurmaktır. İlk gıda olarak ılık süt verilebilir. Ancak normal inek sütü ile yapılan besleme çok kısa sürede büyümesi gereken bu etcil hayvan için asla yeterli olmaz. Dolayısıyla sütün sulandırılmadan verilmesi tavsiye edilir. Yavru kedi için hazırlanmış özel mamaları kullamanız en iyisidir ama o anda olanağınız yoksa toz bebek mamasını süte karıştırabilirsiniz.
Yavru kediyi sıcak tutmak için bir yün yada kumaş parçası yeterli değildir, mutlaka extra ısıtma gerekir.
Tesadüfler dışında bir yavru edinmek istiyorsanız; ırk, yaş ve cinsiyet tercihi yapabilirsiniz. Örneğin tekir (harika bir tekir gibisi yoktur), ankara, van, sarman, siyam vb. ya da aşı programı tamamlanmış bir yetişkin de olabilir. Tüm bu durumlarda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:
[font=Verdana]1. Gözler çapaksız, kuru ve canlı bakmalı
[font=Verdana]2. Tüyler parlak ve düzenli, temiz olmalı, ıslak ve yapışkan görünümlü olmamalıdır.
[font=Verdana]3. Kulaklar temiz ve akıntısız olmalıdır.
[font=Verdana]4. İç ve dış parazitlere hemen hemen bütün yavru kedilerde rastlanır. Zamanında müdahele edilirse hayati bir önem taşımaz.
Ancak bazen hasta olduğu için bir yavru kedi tercih edilir. Kedinin genel durumu dışında en önemli konu sizin kedi bakmaya hazır olup olmadığınızdır. Şu bir gerçek ki, kedi size çok şey öğretir. bir kediyle birlikte yaşamak bir ödüldür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 469
favori
like
share