Büyük Flash devrimi: web TV'ye taşınıyor.

Yeni Adobe Flash sürümü, web ve TV tarihlerinin dönüm noktası olacak.

Adobe, yeni Flash Streaming servisinin örtüsünü kaldırdı. Yeni servis ile Internet'in içeriği monitörlerden televizyona kolayca taşınacak.

Yeni teknoloji, Dijital evler için Adobe Flash Platformu ismiyle çağrılacak. Yeni platform şu anda OEM'lerde kullanılabilir durumda. Platformu destekleyen işlemciler ve cihazlar Adobe'nin iddiasına göre, 2009 yılının ikinci çeyreğinden itibaren piyasada olacak.

Dijital Flash Platformu için Adobe ile ortak çalışacak üreticiler arasında Intel, Disney, Netflix, The New York Times Company, Broadcom, Atlantic Records, Sigma Designs, NXP Semiconductors gibi devler yer alacak.

Endüstri analisti ve Creative Strateji Bölümü Yöneticisi Ben Bajarin'e göre, bu gelişme elektronik sektörü için çok önemli olacak. Çünkü bu teknolojiyle internet içeriğinin doğrudan televizyona aktarılmasının önünde engel kalmayacak. Özellikle televizyon yapımcıları için bu altın bir fırsat olacak.

Flash'ın yeni sürümü Blu-Ray içeriğinin de önünü açacak. Böylece dijital medya formatları geliştikçe gelişecek.

Bajarin'in söylediğine göre, IP bazlı televizyonlar ne kadar gelişirse gelişsin asla istenilen eğlenceyi sunmayı becerememişlerdi. Fakat şimdi televizyonların daha da özel olması ve Microsoft, Adobe, Time Warner, Disney ve Comcast'ın desteğiyle televizyonlar bir devrimi gerçekleştirebilecekler.

Flash teknolojisi ve internet TV'lerle, izleyicilerin ilgilendiği içerik kat ve kat artabilecek. Kullanıcılar isterse diledikleri web sitesinden, diledikleri içeriği televizyonlarına indirip izleyebilecekler.

"Kablo ve uydu teknolojileri güzel ama çok yavaş ilerliyorlar" diyor Bajarin... "Yeni tecrübelerin ortaya çıkmasının ve gelişimin yolunun artık açılması gerekiyor." diye de ekliyor.

Microsoft'ta, Adobe Flash'la rekabet edebilmek için Silverlight'ı çıkarmıştı. Ancak Silverlight, web'i TV'ye taşıyabilecek yeteneklere henüz sahip değil.

esmeriim esmeriim
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 243
favori
like
share