ABD'li bilgi teknolojisi şirketi Oracle, Sun Microsystems'i 7.4 milyar dolara satın aldı.ABD'li bilişim ve bilgi teknolojisi şirketi Oracle, Sun Microsystems'i hisse başına 9.50 dolara, yaklaşık 7.4 milyar dolar bedelle satın altığını açıkladı.

Oracle, Sun'ın satın alınmasının faaliyet kârını ilk yıl 1.5 milyar dolar, ikinci yıl ise 2 milyar dolar arttıracağını belirtti.

Daha önce, IBM Sun'ı satın almak için anlaşmış, ancak taraflar anlaşmadan vazgeçmişti. IBM 7 milyar dolarlık teklifini geri çekmişti.

Sun Microsystems, yönetim kurulunun anlaşmayı oy birliğiyle onayladığını, hissedarların ve hükümetin düzenleyici kurullarının onaylamasından sonra anlaşmanın bu yaz tamamlanmasını beklediğini kaydetti.

Sun Microsystems Başkanı Scott McNealy, ''Oracle ve Sun sektörün öncüleri ve 20 yıldan fazla bir süredir yakın ortaklar. Bu birleşme bizim ilişkimizin doğal bir evrimi'' dedi.

Kriz nedeniyle ürünlerine olan talebin düştüğü Sun Microsystems'in arka arkaya üçüncü çeyrekte de zarar açıklaması bekleniyor.

Şirket ayrıca 6 bin kişiyi işten çıkarma sürecinde bulunuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 285
favori
like
share